Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Mida teha, kui oled kontrolli oma kaalu üle kaotanud?

Artikli foto
Foto: Kaalukirurgia Keskus

Ülekaal ja rasvumine on terviseprobleemid, mis mõjutavad märkimisväärselt inimese elukvaliteeti ja tervist. Kaalutõusu kontrolli alt väljumine on tihti keeruline olukord, kus traditsioonilistest meetoditest, nagu treening ja dieet, ei piisa. Siin tuleb appi kaalukirurgia, mis praeguste uuringute alusel on kõige efektiivsem pikaajaline lahendus kaalu kontrolli alla saamiseks ja tervislikuma elu alustamiseks.

Kaalukirurgia – tee tervislikuma tulevikuni!

Kaalukirurgia ehk bariaatriliste operatsioonide eesmärk on aidata kaalu vähendada, mõjutades seedesüsteemi, vähendades söögiisu ja seedimise võimet. See aitab kaasa kehakaalu langusele ja tihti ka terviseprobleemide kontrolli all hoidmisele või vabanemisele. Paljudel patsientidel, kes on läbinud kaalukirurgia, on täheldatud diabeedi, kõrge vererõhu, uneapnoe ja muude terviseprobleemide paranemist või nende täielikku taandumist.

Üldine elukvaliteedi paranemine

Lisaks tervisele mõjutab kaalukirurgia ka patsiendi elukvaliteeti. Inimesed tunnevad end pärast operatsiooni energilisemalt, liikuvamalt ja emotsionaalselt paremini, mis omakorda viib suurema enesekindluse ja rõõmutundeni igapäevaelus.

Artikli foto
Foto: Kaalukirurgia Keskus

Miks tulla operatsioonile just kaalukirurgia keskusesse?

Kaalukirurgia keskus on erakliinik, mis on keskendunud just ja ainult maovähenduskirurgiale. Kirurg ja toitumisterapeudid pakuvad sealjuures oma patsientidele põhjalikku operatsioonieelset nõustamist ning pikaajalist operatsioonijärgset nõustamist ning jälgimist.

Kaalukirurgia keskuse ülemarst dr Ilmar Kaur koos kirurgilise tiimiga teeb aastas üle 600 maovähendusoperatsiooni, mis teeb erakliinikust suurima kaalukirurgia keskuse nii Eestis kui Baltikumis.

Kes võiksid maovähenduslõikuse peale mõelda?

Värskeim, sel aastal avaldatud rahvusvaheline ravijuhend, soovitab operatsiooni isikutele, kelle kehamassiindeks on 30 kg/m² ja kõrgem. Näiteks 165 cm pikkuse patsiendi puhul alates kehakaalust 83 kg. Lähtutaksegi kehamassi indeksist ning rasvumisega seotud terviseprobleemide esinemisest.

Artikli foto
Foto: Kaalukirurgia Keskus

Dr Kaur selgitab: «Kaalukirurgia on näidustatud alates kehamassiindeksist 30 kg/m² ehk alates 17–20 liigsest kilost. Mustvalged kriteeriumid ei tähenda, et kõik selle piiri ületanud peaksid jõudma operatsioonini. See on väga isiklik otsus, rasvumine ei mõjuta kõiki ühtmoodi ja sellest ka erinev valmisolek operatsioonini jõuda. Esmalt soovitangi eneselt küsida: mis oleks minu elus teisiti, kui oleksin praegusest kolmandiku võrra kergem? Kui plussmärgi alla koguneb piisavalt märksõnu, siis võib kaaluda juba edasisi samme operatsiooni suunas. Ja siit edasi saame meie aidata – võtke meiega ühendust, arutame teie teekonna läbi ning aitame teil astuda otsustava sammu elumuutuse poole.»

Uuri lähemalt siit! - kaalukirurgia.ee

Merlini suhe oma suurekaalulise kehaga

Minu ja mu suurekaalulise keha sõprus on olnud aastaid kaootiline – stressirohkel ajal ma pigem ei söönud, õnnelikumal perioodil oli ka toitumine paigas. Sellest tingitult olen terve elu oma kehaga kord sõbralikumas ja siis vähem sõbralikus suhetes olnud, kord rohkemate lisakilode ja siis jälle vähemate lisakilodega maadeldes.

Artikli foto
Foto: Kaalukirurgia Keskus

Viimasel keerulisemal perioodil eraelus sõin sootuks väga vähe ning keha läks stressi, hoides kinni igast suutäiest, mida tarbisin. Võtsin kahe kuuga juurde suisa 25 kg ning nendele lisandusid mõne aastaga veel mitmed kilod.

Proovisin hulgaliselt erinevaid dieete ja toitumiskavasid, kuid sobivat, püsivat tulemust need ei andnud, pigem lisakilosid ja pettumist.

Aeg võtta vastutus ja astuda samm muutuste teel

Ühel pühapäeva hommikul nägin saadet, kus vestlesid dr Ilmar Kaur kaalukirurgia keskusest ühe oma patsiendiga. Olin maovähendusoperatsiooni suunas mõtteid mõlgutanud, kuid arvasin ikka, et pole piisavalt suures kaalus. Ei olnud mul ka kaasuvaid haiguseid, ehk vaid pisut kõrgem vererõhk, kuid kindlasti mitte piisav, et tervisekassa mind operatsioonile saatnuks, nii see mõte küpses. Kuni pidin kevadiselt kaitseväe õppuselt, milles aktiivselt korrapäraselt senini olin osalenud, tervislikel põhjustel varem lahkuma – ma lihtsalt ei jaksanud sammu pidada.

Kui mõtlen praegu tagasi ülekaalulise elule, valmistasid raskust ka elementaarsed igapäevategevused, nagu näiteks trepist üles kõndimine toidukottidega. Tol kaitseväe õppusel metsas, varustus seljas, joostes, sain aru, et muutus peab tulema nüüd. See oligi häirekell, mis kõlavalt kõrvus helisema hakkas.

Artikli foto
Foto: Kaalukirurgia Keskus

Teekond maovähendusoperatsioonini

Oma muutuste teed alustasin 2023. aasta aprillis 109-kiloselt.

Kaalukirurgia keskuse kasuks otsustasingi dr Kauri sooja ja siira oleku pärast, mis toona teleekraanilt läbi kumas. Lisaks kasvatas usaldust fakt, et ta on ainus kirurg Eestis, kes on keskendunud just vaid maovähendusoperatsioonidele ning teeb neid lõikuseid rohkem kui keegi teine. Patsientide tagasisided kliiniku kodulehel toetasid mu otsust, kuna seal jagus vaid positiivseid kiitvaid sõnumeid kogu personalile. Otsustasin samuti sammu maovähendusoperatsiooni poole astuda, pannes kaalukausile operatsiooni maksumuse ning oma tervise ja tuleviku, et jaksaksin olla pikalt energiline ema oma ägedale tütrele.

Minu pikk ja põhjalik esmakohtumine dr Kauriga vaid kinnitas tehtud otsust. Ta on professionaalne, toetav ja soe kirurg. Rääkisime kogu eelseisva teekonna läbi ja juba kuu aja pärast olin kliinikus maovähendusoperatsioonil. Kliinikus selgus, et kogu kaalukirurgia keskuse meeskond on just sama soojad ja positiivsed kui nende ülemkirurg.

Teekond kergema minani

Operatsioonipäev läks kiiresti ja lihtsalt – kõik räägiti läbi, selgitati. Suhtlesin nii oma kirurgi, toitumisterapeudi kui bariaatriaõega – kõik, mis ees seisis, oli põnev ja tehtav. Mulle anti selge info selle kohta, mis hakkab toimuma pärast operatsiooni ja kuidas võiks kulgeda minu uus elu. Tundsin, et olen hoitud!

Operatsioonist taastusin kiiresti, juba päev pärast operatsiooni sõitsin koju uue toitumisega harjuma. Õnneks antakse kliinikust kaasa kõik juhised, menüüd ja tugi ning sellest tingitult hakkas ka kaal kiiresti langema. Esimesel nädalal kadus 5 kg ja enesetunne muutus järjest paremaks. Jälgisin toitumisnõustaja juhiseid ja õppisin oma keha kuulates toiduga katsetamist, olgugi et kogused olid väikesed, nautisin, mida sõin. Muutusin järjest aktiivsemaks, käisin jalutamas ning kilod muudkui pudenesid.

Tasapisi, kuid kindlalt langes kaal, tekkisid uued lemmikud toidulaual ning alustasin trennis käimisega. See kujunes huvitavaks, sest suutsin, jaksasin ja tahtsin end rohkem ja rohkem liigutada. Riided mahtusid mugavamalt selga. Enesetunne muutus päev-päevalt paremaks. Ma olin õnnelikum. Kaks kuud peale maovähendusoperatsiooni olid mu näitajad sedavõrd head, et ei pidanud võtma enam igapäevaseid vererõhuravimeid.

Praegu on minu maovähendusoperatsioonist möödunud 6 kuud. Olen kaotanud 30 kg ning vööümbermõõt on vähenenud 30 cm. Varasema XL-suuruses riiete asemel kannan riideid M-suuruses. Toitun teadlikumalt, regulaarselt ja tervislikumalt. Olen aktiivne ning teen trenni. Ma elan täiel rinnal!

Artikli foto
Foto: Kaalukirurgia Keskus

Ka Sinul on võimalus muuta oma elu. Kergem keha – kergem elu!

Ma tõesti soovitan ülekaalus inimestel mõelda, millist elu nad elada soovivad! Kergem keha on ka kergem elu. Kui panete kaalukausile oma tervise ja tuleviku versus praeguse elustiili, siis mis on tähtsam? Kui oled katsetanud erinevaid kaalualandamise meetodeid, kuid need lõppevad ikka liiga vara, tulemust saavutamata ning jo-jona tagasi põrgates, siis soovitan vähemalt proovida konsultatsiooni kaalukirurgia keskuses. Kui sealt ei tule enda jaoks kohe otsust maovähendusoperatsiooni kasuks, siis ehk jääb väike mõte mõlkuma ajaks, mil keha ja vaim on valmis muutuseks.

Aitäh, kaalukirurgia keskuse meeskond.

Merlin

Uuri kõigest lähemalt -> Kaalukirurgia.ee

Märksõnad

Tagasi üles