Lastekaitse liit tähistab sel aastal lapse õiguste kuud kampaaniaga «Räägi minuga», mille fookuses on Eesti laste vaimne tervis ja kodudes kasutatavad kasvatusmeetodid.
Kampaania ajendiks on ehmatav statistika: hiljutistest Eestis läbiviidud uuringust selgus, et igal teisel tüdrukul ja kolmandal poisil vanuses 15-17 on oht langeda depressiooni, iga kolmas laps tunneb end üksikuna, iga neljas laps leiab, et tal pole oma muredest kellelegi rääkida.
Samuti on katastroofiline täiskasvanute vaimne tervis: iga viies täiskasvanu on ärevushäire riskis, igat neljandat ähvardab depressioon. Raskustes täiskasvanule võib tunduda ahvatlev lubada lapsele rohkem nutiseadmeaega, vähemalt on laps rahulikult kodus ja vanema silme all. Liigsest ekraanikasutust võib aga sattuda nõiaringi, mis süvendab veelgi lapse üksindust ning väheneb kontakt lapse ja tema vanema vahel.
Paljude lastega perede argipäev näeb Talviste-Baiocco kirjeldusel välja nii, et lapse toa uks on kinni ja toa omanik kleepunud telefoni või arvuekraani külge. Ta ei suhtle ei oma pere ega sõpradega, ei võta osa ühistest tegevustest, väljub toast vaid haruharva külmkapi juures käimiseks.
Laste ekraanimeedia liigkasutus ei ole Talviste-Baiocco sõnul probleemsete perede mure, vaid sellega pistetakse rinda täiesti tavalistes ja toimekates peredes regulaarselt.
Nutilembus algab varem, kui rääkimine ja kõndimine
Talviste-Baiocco tõi välja, et on lapsi, kes õpivad enne nutiseadmes üle ekraani libistama kui käima.«Väikestele antakse seade kätte, et nad rahulikud oleksid, ja ta libistabki näppudega üle ekraani nagu proff. Vanemad on ekstaasis, et laps on nii tark, kuid tegelikult matkib laps liigutusi, mis ei ole eriti suur kunst. Samas ei omanda need lapsed õigel ajal eakohaseid tegevusi: ei hakka käima, ei püüa sõnu järele öelda, potil käimise algus lükkub edasi,» rääkis ta, lisades, et kui võtta lapse käest ekraan ära, järgnevad hüsteeriahood. «Vanemad seejärel lasevadki lapsel olla aina rohkem seadmes.»