Ei ole saladus, et päevas kaotame tavaliselt 50–100 juuksekarva. Igal juuksel on oma 2–7-aastane elutsükkel ning sellest tulenevalt muutuvad ja uuenevad meie juuksed pidevalt. Kui aga juukseid tuleb ära märgatavalt rohkem ja see protsess ei näi lõppevat?
Juuksespetsialist-trihholoog Natalja Buslova sõnul on juuste väljalangemise peamisteks põhjusteks stress, haigus, palavik, operatsioon, sünnitus, dieet, hormonaalsed häired. Sageli on põhjuseks ka vitamiinide ja/või rauapuudus organismis. Lisaks on sügiseti tavaliselt näha juuste suviseid päikesekahjustusi, mis ilmnevad enamasti kaks-kolm kuud pärast intensiivse päikese käest viibimist. Tänapäeval on rohke juuste väljalangemise põhjuseks ka COVID-19 põdemine. Viiruse mõjul võib juuste väljalangemise protsess alata peaaegu kohe pärast haigeks jäämisest. Uuringute järgi ilmnes juuste väljalangemine keskmiselt 58,4 päeva pärast COVID-19 esimeste sümptomite tekkimist. 23 protsendil esines hilisemat juuste väljalangemist. Tavatingimustes võib juuste väljalangemine ilmneda alles 2–3 kuud pärast stressi või muid eespool mainitud asjaolusid ja nii palju aega hiljem ei oska me tavaliselt muutuseid ning juuste väljalangemist enam omavahel seostada.
Mida teha, kui juuksed välja langevad ja kuidas seda peatada?
1. Toitu täisväärtuslikult
Juustele on eriti vajalikud oomega-3-rasvhapped, tsink, erinevad vitamiinid ja mikroelemendid. Natalja Buslova tõdeb, et kuna juuksed koosnevad 78–90 protsendi ulatuses valgust nimega keratiin, siis peitub kaunite juuste saladus kindlasti ka valkude tarbimises. Eriti soovitab juuksespetsialist süüa loomset rauarikast liha. Selle toiduaine puudumine menüüst võib hiljem viia juuste hõrenemise ja nõrgenemiseni.