Enam kui 448 miljonit eurooplast järgmised viis aastat esindava Euroopa Parlamendi uus koosseis valitakse 2024. aasta juunis. Kuidas aga valimised peetakse ja mis juhtub pärast neid?
Millal toimuvad Euroopa Parlamendi valimised?
Euroopa Parlamendi valimised peetakse 6.–9. juunil 2024.
Enamikus riikides toimuvad valimised vaid ühel päeval, kuid valimispäev erineb riigiti, nagu erineb pisut ka valimiskorraldus.
Kes saavad Euroopa Parlamenti valida?
Igal ELi kodanikul on üks hääl. ELi kodanikud, kes elavad väljaspool päritoluriiki, võivad hääletada elukoha liikmesriigis ehk Eestis saavad hääletada siin püsivalt elavad ELi kodanikud ja mujal ELis elavad Eesti kodanikud saavad hääletada elukohariigis.
Enamikus ELi maades on hääleõiguslikud 18-aastased ja vanemad kodanikud, kuid mõni riik on valimisiga noorte suuremaks kaasamiseks langetanud.
16-aastased
- saavad Euroopa Parlamenti valida Austrias, Belgias, Maltal ja Saksamaal. Belgias peavad 16- ja 17-aastased hääletamist eraldi taotlema, sest valijana registreerimise järel muutub hääletamine ka kohustuslikuks.
17-aastased
- saavad Euroopa Parlamenti valida Kreekas.
Kes saavad Euroopa Parlamenti kandideerida?
Valimistel kandideerivad liikmesriikide erakonnad või üksikisikud.
Euroopa Parlamendi valimistel saavad kandideerida kõik kandideerimisealised ELi kodanikud. Need ELi kodanikud, kes elavad väljaspool päritoluriiki, saavad kandideerida elukoha liikmesriigis. Samas ükski isik ei tohi korraga kandideerida enamas kui ühes liikmesriigis.
Enamikus ELi maades saavad kandideerida 18-aastased ja vanemad kodanikud, kuid mõni riik rakendab kõrgemat kandideerimisea alampiiri.
Vähemalt 21-aastane
- peab Euroopa Parlamendi valimiste kandidaat olema Belgias, Bulgaarias, Eestis, Iirimaal, Küprosel, Lätis, Leedus, Poolas, Slovakkias ja Tšehhis.
Vähemalt 23-aastane
- peab Euroopa Parlamendi valimiste kandidaat olema Rumeenias.
Vähemalt 25-aastane
- peab Euroopa Parlamendi valimiste kandidaat olema Itaalias ja Kreekas.