Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Inission Tallinna arenguplaan toob tehastesse koostöö tehisaruga

Copy
Foto: Inission

Inission Tallinn toodab erinevaid mehaanika, elektroonika ja elektromehaanika tooteid. Ettevõtte tegevjuht Nadežda Dementjeva juhtimisel on ettevõte teinud oma arengus 180-kraadise pöörde ning suurendanud müügimahtu ja käivet enam kui kaks korda. Lisaks on nad võtnud kindla suuna ka tehisaru kaasamisse ning löövad ühiskonna ja valdkonna arengus aktiivselt kaasa.

Inission Tallinna tegevjuhi Nadežda Dementjeva (fotol) sõnul täitus neil sel aastal 14. tegutsemisaasta. Täna järgib ettevõte targa tööstuse põhimõtteid ja keskendub automatiseerimisele ning protsesside tõhustamisele. «Viimastel aastatel on tehtud olulisi investeeringuid tipptehnoloogiasse, mis tagavad tehaste tootmisvõimekuse kasvu. 2021. aastal investeeriti elektroonikatehase uude SMT-tootmisliini miljon eurot ning tänavu otsustasime investeerida kaks miljonit eurot mehaanikatehase uutesse tootmisseadmetesse, muu hulgas ainulaadne painutusrobot, esimene omataoline Eestis,» kõneleb Dementjeva.

Tehisaru võimalusi tuleb ära kasutada

Hoolimata viimaste aastate tormilistest sündmustest maailmaareenil on ettevõte suutnud viimase aasta jooksul kahekordistada nii oma müügimahtu kui ka töötajate arvu. Inission on end defineerinud kui tootmise start-up’i, mille suund on tootmise kasvul. «Meie võtmesõnad on kiirus ja paindlikkus. Me ei tööta silodes, kus igaüks oma mugavustsoonis omaette toimetab, vaid võtab rolli, mida temalt parasjagu oodatakse,» selgitab Dementjeva.

«Tehnoloogia areneb tööstussektoris kiiresti ja ühe arengusuunana oleme endale eesmärgiks seadnud ka tehisintellekti võimaluste rakendamise. Uutes tootmisseadmetes on tehisintellekti kasutamise võimekus juba sees ning tehisintellekti võimaluste paremaks ärakasutamiseks teeme TURING arenguprojekti raames koostööd ka TalTechi ja Tartu Ülikooliga,» jätkab ta.

Foto: Inission

Mitmekesine töökollektiiv

Jätkusuutlikkus on üks olulistest teemadest, mis on osa ka Inissioni strateegiast. Parasjagu taotletakse maailma suurima ettevõtete jätkusuutlikkuse hindamise platvormi Ecovadise märgist oma senisele tegevusele ja tuleviku tegevusplaanile.

Dementjeva räägib, et ettevõte soovib järgmise kolme aasta jooksul investeerida tootmise laiendamisse ja ehitada uut tootmistehast, et tuua oma kaks tehast ühe katuse alla. «Jätkame ka investeeringuid tootmisseadmete uuendamisesse. Kogu Inission Grupi eesmärk on aastaks 2025 olla süsinikuneutraalne ning plaan on ehitada uus tootmishoone juba sellele eesmärgile vastavalt,» lausub Dementjeva.

«Tööandjana oleme pälvinud grupi tasandil ka mitmekesisuse sertifikaadi. Samuti on meie Eesti tehaste personal väga rahvusvaheline – meil töötab inimesi nii Iraagist, Sudaanist, Süüriast kui ka Jeemenist, kes on valdavalt tulnud Eestisse pagulastena. Oleme neid nullist välja koolitanud ning on rõõm tõdeda, et nad tahavad ja saavad oma tööga hästi hakkama.»

Ühiskonna arengus aktiivselt kaasatud

Inission Tallinn on nii Eesti Elektroonikatööstuse Liidu kui ka Masinatööstuse Liidu liige, et kaasa rääkida valdkonna arengus ja teha koostööd teiste sektori organisatsioonidega. Inission on aktiivselt panustanud ka tööstuse järelkasvu ja erialase hariduse populariseerimisse.

«Oleme korraldanud lähikonna koolile oma tehases ekskursioone, et tutvustada karjäärivõimalusi tööstuses ja näidata, kuidas tootmine käib. Peame oluliseks kaasata juba põhikooli õpilasi, et neis huvi äratada. Oma töötajate lastele pakume võimalust suvel lihtsamatel töödel kätt proovida ja näha, kus nende emad-isad töötavad,» räägib Dementjeva.

Lisaks on Dementjeva ise aktiivne tööstussektori eestkõneleja ja kuulub Eesti Elektroonikatööstuse Liidu volikogusse. Olles üks väheseid naisjuhte tööstussektoris, julgustab ta naisi valdkonnas karjääri tegema.

Foto: Inission

Inissionis on olulised usaldus ja paindlikkus

Väärtustest kõneldes toob Dementjeva välja neli ettevõtte põhiväärtust: usaldus, paindlikkus, täpsus ja suhtumine. «Kõik, mida me teeme, lähtuvad neist väärtustest. Nii nagu eraelus ei toimi suhted ilma usalduseta, ei toimi need ka tööelus. Paindlikkus tähendab meie jaoks seda, et tahame pakkuda kliendile parimat teenust ka rasketel aegadel. Seda ei ole aga võimalik teha, olles ise kinni kindlaksmääratud protsessides. Oleme paindlikud ning vajadusel valmis astuma mugavustsoonist välja.»

Organisatsioonikultuuris peab Inission oluliseks kaasatust ja läbipaistvust. «Tunnustame ja tähistame oma meeskondade töövõite. Toredaks traditsiooniks on kujunenud reedene fika ehk ühine pirukas kohviga. Oma töötajatele pakume 16 hüvest koosnevat paketti, kuhu kuuluvad näiteks optsiooniprogramm töötajatele, eluliste sündmuste toetamine, sporditoetus Stebbys, ühisüritused ja näiteks ka jaanipäevaks kinkekaart lihatoodete ostmiseks,» räägib Dementjeva.

«Selleks, et kahe tehase töötajaid kokku tuua, toimuvad kaks korda aastas ka suured ettevõtte ühisüritused – suvepäevad ja jõulupidu ning jooksvalt väiksemaid ühisüritusi, nagu näiteks maailmakoristuspäeva ühistalgud,» täiendab ta.

Ameti saab selgeks ka kohapeal

Inissioni tehastes on mitmeid ameteid, sh koostajad, painutuspingioperaatorid, SMT-operaatorid, pingioperaatorid ja insenerid, mis eeldavad erinevat väljaõpet ning töökogemust. «Kui meie mehaanikatehases on võimalik alustada ka ilma eelneva kogemuseta, sest me koolitame töötajad ise välja, siis elektroonikatööstuses töötamiseks on vajalik tootmiskogemus ning inseneri töökohad eeldavad ka erialast haridust,» selgitab Dementjeva.

Ta lisab, et ettevõtte suund on targad tootmismasinad, millel inimene peab vaid õiget nuppu oskama vajutada. «Soovime, et meie uued masinad ise teostavad kvaliteedikontrolli ja visuaalse kontrolli tehisintellektiga. Meie elektroonikatehases on tulemas juba esimene sellise seadme demoversioon. See tähendab, et käsitööd jääb aina vähemaks,» selgitab Dementjeva.

Foto: Inission

Ettevõtte koolitus- ja arenguprogrammid aitavad areneda

Inissioni üksustes on kasutusel erinevad kompetentsi- ja koolitusmudelid. «Mehaanikatööstuses on näiteks operaatoritel vastavalt pädevustele sisemine kompetentsimudel, kus alguses koolitame töötaja nullist teatud masinaid kasutama. Edasi on tal võimalus õppida järgmiseid masinaid tundma ning liikuda ka palgatasemes edasi,» räägib Dementjeva.

«Juhtide seas oleme fookusesse võtnud juhtimisalased koolitused, et toetada juhte oma töös meeskondadega ja anda neile vajalikud tööriistad oma tiimide juhtimiseks. Soodustame ettevõttesisest karjäärivõimalust ja meie juhtide seas on palju neid, kes on kasvanud juhiks spetsialisti tasemelt. Toetame neid uute kompetentside omandamisel, et oleksime ka meeskonnana tugevamad.

Koolituste vallas teeme palju koostööd ka Töötukassaga. Näiteks koolitasime üheskoos TalTechiga välja robotioperaatoreid, keda tööturult ei leia.»

Inission Tallinn OÜ

  • Inission Tallinn OÜ kuulub Nasdaq Stockholmi börsil noteeritud Inission AB kontserni, mis tegutseb Rootsis, Norras, Soomes ja Eestis;
  • Eestis on ettevõttel kaks tehast – Tallinnas ja Lagedil, kus töötab 180 inimest;
  • Tallinna tehases toodetakse elektroonikat ja elektromehaanikat: trükkplaate, seadmete osi ja suuremaid elektroonika terviklahendusi;
  • Lagedi mehaanikatehases toodetakse õhukesest lehtmetallist tooteid, mida      kasutatakse mitmesugustes valdkondades, sh arvutites, serverites, elektrialajaamades ja -kappides ning teistes õhukese metalli kasutamist nõudvates toodetes.

KONTAKTID:

Sõstramäe 8, Tallinn
Katrin Charles
HR Manager, Tallinn/Lagedi
katrin.charles@inission.com
Tel 5197 3845
Copy
Tagasi üles