Viljandimaal Karksi külas asub regiooni üks suuremaid tööandjaid, veidi enam kui saja töötajaga Puidukoda OÜ. Pikaajalise, 26-aastase ajalooga puidutööstus paistab silma innovaatilisuse, uute tehnoloogiate julge kasutamise ning paindliku ja hooliva suhtumisega nii meeskonda kui ka klientidesse ja koostööpartneritesse.
Edu toob inimestekeskne töökultuur ja tehnoloogiline nutikus
Algusaastatel põhiliselt saematerjali hööveldamisega tegelenud Puidukoda tuli mõne aasta eest turule lõppviimistletud eksklusiivse höövelpuidu kaubamärgiga Woodmood, mis on loodud hubaseks ja naturaalseks sisekujunduseks ning välisviimistluseks. 90 protsenti ettevõtte toodangust eksporditakse Euroopasse, Aasiasse, Lähis-Itta ja Ameerikasse, kokku ligi 40 riiki. Puidukojal on tütarettevõtted Poolas ja Tšehhis ning müügi- ja ostumeeskond Tartus.
Kauaaegse tootmisettevõtetes töötamise taustaga personali- ja kommunikatsioonijuht Liisa Alekask nendib, et nii inimestekeskset kultuuri kui Puidukojas naljalt mujal tööstussektoris ei kohta. «Meil lähenetakse paindlikult isegi tehases töötavate inimeste tööaegadele, näiteks soovi korral võib teha ainult öövahetusi. Kontoriinimeste puhul on oluline, et töö oleks tehtud – töötaja ise teab, kus, millal ja kuidas ta tulemusteni jõuab. Suureks plussiks on kindlasti ka see, et meil on nädalavahetused vabad, sest töö käib esmaspäevast reedeni.»
Ta lisab, et Puidukoda pakub oma töötajatele juba ehk harjumuspäraseid soodustusi alates prillitoetusest, psühholoogilisest abist, vaktsineerimise ning tervise- ja heaoluplatvormi Stebby terviseteenuse võimalusteni. Samuti saavad kõik töötajad kasutada regulaarselt töökohale tulevat massööri, ette on nähtud ergonoomilised töölauad ning lisaks maksab ettevõte mitmeid erinevaid toetuseid nagu lapse sünnitoetus või lähedase matusetoetus. Ka töörõivaste ja -jalatsite soetamine toimub tööandja kuludega ning seejuures saavad töötajad endale otsida just neile sobivad riided ja jalanõud.
«Igal kuul toimub meil sisekontroll, mille eesmärk on töökoha parendamine. Iga-aastasest rahulolu uuringust saime näiteks tagasisidet, et infoliikumine on nõrgavõitu ning nüüd korraldame igas kvartalis koosoleku, kus töötajad viiakse kurssi ettevõtte käekäigu ja tulevikuplaanidega ja igaüks võib esitada juhtkonnale teda huvitavaid küsimusi. Samuti on meil infojagamiseks eraldi Facebooki grupp, kus kõik saavad oma mõtteid avaldada,» lisab Alekask.
Toimub palju meeskonnaüritusi, mille jaoks on tööandjal ette nähtud eraldi eelarve. Lisaks muidugi on iga-aastased töötajate jõulupidu tublimate ja staažikamate tunnustamisega, ühised suvepäevad, teatrikülastused, rahvaspordisündmused, erinevate tähtpäevade tähistamine. Igal aastal saavad töötajad Puidukoja poolt sünnipäevakingituse ning palgalised on ka töötajate Kaitseväe õppekogunemised.
Julgus katsetada uusi tehnoloogiaid ja ideid
Hea töökeskkonna puhul äärmiselt on oluline õlg-õla-tunne, kus iga töötaja teab, kui tähtis on tema töö suures masinavärgis. Hiljuti investeeris Puidukoda ligi viis miljonit eurot uue tootmisehoone ehitusse, töötajate olmeruumide värskendamisse, laoala laiendamisse ning moodsasse tehnoloogiasse. «Ostsime puiduimmutusmasina ja värviliini koos lintsaega, mis tõstab oluliselt efektiivsust. Tegeleme pidevalt automatiseerimise ja tarkade lahenduste otsimisega. Meil on olemas isegi spetsiaalne Targa Lahenduse Fond ehk kui töötaja mõtleb välja mõne eriti hea tõhusust tõstva lahenduse, saab ta ettevõttelt boonust,» selgitab personali- ja kommunikatsioonijuht.
Ta lisab, et Puidukojas on ei jää ükski hiilgav idee teostamata. «Oleme üheskoos aktiivsed ja loomingulised tootearendajad ning meil on julgus katsetada uusi tehnoloogiaid. Soovime, et meie inimesed tuleksid tööle rõõmsalt ja lahkuksid päeva lõpus sama rahulolevalt! Ettevõttega liitudes läbib uus töötaja sisseelamisprogrammi, kus lisaks kohustuslikule tööohutusealasele juhendamisele määratakse talle juhendaja. Teeme kõik selleks, et töötajad saaksid majasiseselt kasvada ja areneda ning oleksid motiveeritud uusi asju õppima. Püüame tagada organisatsioonis jätkusuutlikkuse ja järjepidevuse.»
Suviti leitakse rakendust kohalikele koolilastele ning kutseõppe tudengitele praktikakohana. Samuti pakub Puidukoda võimalusi karjääriks: tööle tulles võib näiteks alustada liinioperaatorina, kes heidab valvsa pilgu materjalile seda ette valmistades ja hiljem valmistoodangut pakkides. Ja nii on mitmed tublid töötajad jõudnud välja näiteks vahetuse vanema või tootmise meistri ametikohale, kelle ülesanne on motiveerida meeskonda, tagada materjali tippkvaliteet ja liini tõrgeteta töö.
Võimalus läbi oma toodete mõjutada inimeste keskkonnasõbralikkust
Jäätmevaba eluviis ning selle poole püüdlemine on kogunud viimastel aegadel palju populaarsust ning inimesed soovivad oma valikutes olla rohkem naturaalse eluviisi pooldajad. Et aidata ühiskonnal muuta tavapäraseid valikuid ja harjumusi, on Puidukoja juhi Eveli Opmanni sõnul vajalik samm-sammult neid muudatusi ellu viia ning rohkem valikuid sooritada keskkonnale mõeldes. Puidukoda kasutab keskkonnasõbralikke päikesepaneele, mis annavad kogutarbimisest elektrit ligi 10% ning suvel koguni umbes 30%. Samuti kasutab Puidukoda ise ära kõik tekkiva biomassi ning puidujäätme, et toota küttematerjali.
«Peame Puidukojas väga oluliseks, et meie otsused muutuksid keskkonnasõbralikumaks valides kodu sisekujundusmaterjale. Tehes valiku puitmaterjalide kasuks, aitame luua tervislikuma sisekliima ruumidesse ning hoida meie elukeskkonda allergia ning tolmuvabana. Näeme, et see mõtteviis hakkab tasapisi vallutama ka trendide maailma,» räägib juht. «Naturaalsed materjalid on moes, sest need on vastupidavad ning ajatud. Ka moesõbrad saavad oma interjööri loodussõbralikult värskendada, sest disainerite lemmikud on hetkel just looduslikud materjalid, viimistlused ja tekstuurid.»
Puidukoda soovib omalt poolt kaasa aidata ning suurendada loodussõbralike materjalide mõju veelgi ning seda kogu maailmas. «Meie puiduusku inimesed teevad iga päev jõupingutusi, et pakkuda parimat kvaliteeti ning puitu kui ühte keskkonnasõbralikumat materjali erinevates variatsioonides, toonides, profiilides. Puit on alati hea valik, kuna see on vastupidav, seda saab kas taastada või taaskasutada. Heaks näiteks puidu vastupidavusest on 100 aastat vanad puitmajad, mis on värskenduskuuri järel taas kaunid. Ja kui taastamine pole võimalik, on puit 100% looduslikult lagunev materjal ega ei jäta keskkonda jääke,» räägib Opmann.
«Puidul on kaalukas roll süsinikuringes ning see aitab vähendada kahjulikke keskkonnamõjusid, puit seob ja talletab süsinikku ning tasakaalustab seega kliimamuutusi. Puidu kasutamine aitab asendada fossiilsete kütuste kasutamist ning hoida keskkonda,» lisab ta. «Meie kasutame ka puidu viimistlemisel vesialuselisi värve, lakke ja vahasid, mis on tervise- ning keskkonnasõbralikud. Tahame viia puidu kasutamise uuele tasandile selle erilisust välja tuues.»
Alates 2013. aastast Prantsuse puiduettevõtete gruppi Rose Group kuuluva Puidukoja tehases hööveldatakse kuuse- ja männipuitu ning lehist, millest valmistatakse sise- ja välisvoodrilaudu, terrassi- ja põrandalaudu ning konstruktsioonipuitu. Lisaks pakutakse järeltöötlust näiteks värvimise, vahatamise, kappimise, otsatappide ja immutuse näol. Puidukojast väljub kuus 12 000 – 16 000 kuupmeetrit toodangut, toorainena kasutatakse Skandinaaviast ja Baltimaadest pärit puitu.