Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Millal fassaadipesu ette võtta ja milliseid vahendeid fassaadi puhastus nõuab?

Copy
Artikli foto
Foto: Katusehooldus.ee

Maja fassaad võib määrduda juba 3-5 aastaga ja mida kauem puhastust edasi lükata, seda kallimaks läheb fassaadipesu hind.

Loe, millal ette võtta fassaadi puhastus ja milliseid vahendeid fassaadide puhastus nõuab.

Millest sõltub fassaadipesu sagedus

Katusehooldus.ee müügijuht Rene Sieberki sõnul sõltub fassaadi pesemine ja sagedus hoone asukohast ning fassaadi materjalist. „Üldiselt kipuvad esimesena määrduma põhjapoolsed küljed ja terrassiäärsed kohad. Võrreldes erinevaid fassaadimaterjale nagu puit, betoon, plastik ja krohv, siis määrduvad kõige kiiremini krohvitud pinnad,“ ütleb Sieberk.

Uutel majadel kasutatav õhekrohv on eriti tundlik mustuse ja vetika suhtes, määrdudes sageli juba 3-5 aastaga.

“Sageli reageeritakse probleemile alles siis, kui olukord on hull. Tegelikult võiks fassaadi eest hoolitseda juba ennetavalt,“ soovitab Sieberk, lisades, et fassaadi survepesu ei pruugi olla alati parim lahendus.

Fassaadi survepesu ei sobi igale fassaadile

Enne survepesuriga fassaadi kallale minekut tuleks eelnevalt uurida, kas hoone välispind üldse kannatab fassaadi survepesu.

Sieberki sõnul on nad oma igapäevatöös korduvalt näinud, kuidas survepesu on krohvitud fassaadi ära rikkunud ja pärast pesu on majasein triipe täis.

Samamoodi ei maksa survepesuriga minna pesema 20 aasta vanust plastikpinda, mis on hapraks muutunud ja mis võib pesu käigus veelgi mureneda.

Milliste vahenditega võtta ette fassaadi puhastus

Selleks et fassaadi puhastus oleks tõhus, ent samal ajal ei lõhuks hoone välispinda, tasub fassaadi puhastamiseks kasutada spetsiaalseid vahendeid, mis teevad töö ära ka ilma tugeva veesurveta.

Näiteks soovitab Rene Sieberk vahendit nimega Guard Wash Express, mida saab osta nii nende käest kui ka ehituspoest.

„See toode hävitab lisaks pindmisele vetikale ja mustusele ka vetika niidistiku. Pelgalt survepesuga fassaadi pestes me tegelikult vetikaeoseid kätte ei saa, mis tähendab, et fassaadi pind on juba paari aasta pärast sama määrdunud nagu enne pesu. Kasutades erivahendit, saame parema tulemuse, sest eemaldame fassaadi määrdumise algpõhjuse,“ ütleb Sieberk.

Guard Wash Express eemaldab mustuse ka sügavalt fassaadipinna pooridest. „Vahendit kasutades kestab tulemus orienteeruvalt 5-10 aastat. Kiiremini kipuvad uuesti mustaks minema põhjapoolsed varjulised küljed ja sokkel, mis puutub kokku terrassiga,“ selgitab Sieberk.

Kuidas fassaadi pesta:

  1. Fassaadi pesemiseks kata esmalt kinni taimed ja fassaadiga kokkupuutuvad pinnad.

  2. Kanna peale puhastusvahend 1:1 vahekorras veega. Lase sel mõjuda 10-45 minutit.

  3. Pärast toimimisaja möödumist loputa ettevaatlikult. Väiksematel pindadel võid jätta ka loputuse tegemata, sest toode on isepuhastuv.

Kui eramaja fassaadi saab puhastada maapinnalt või redeliga, siis kortermajade fassaadid ja otsaseinad vajavad ka tõstukit.

Katusehooldus.ee

Kuidas fassaadi määrdumist ennetada?

Selleks, et fassaad püsiks puhas, on Sieberki sõnul kõige parem määrdunud kohtadega tegeleda kohe, kui need tekivad. “Näiteks kui märkad fassaadil mõnda tumedamat triipu või laiku, siis kata terrassipind kinni ning pese see koht vahendiga puhtaks,“ soovitab ta.

Puhastamist edasi lükates võib juhtuda, et aastaid hiljem vetikat enam maja küljest kätte ei saa ja fassaad tuleb lisaks pesule ka üle värvida. Regulaarselt fassaadipinda hooldades aga suurt vetikakihti, nagu Majalood.ee galeriis näha võib, ei teki ning maja näeb välja hoolitsetud ja puhas.

Tähelepanu vajavad ka vihmaveerennid

Fassaadide hea väljanägemise pikendamiseks on Sieberki sõnul tähtis hoida puhtad ka vihmaveerennid.

Kui rennid on sodi täis, siis võib sealt hakata fassaadi peale tilkuma pidevalt vett. Selle niiskuse mõjul muutub koht kiirelt rohekaks, sest sinna tekib vetikas või sammal.

Teine asi, mida jälgida nii eramajade kui ka kortermajade puhul, on ventilatsiooniavadest tilkuv vesi. Tihti tekivad mustad jooned ka fassaadile kinnitatud lipuvarda kinnituse ja seinavalgustite alla.

Vihmaveerenne tuleks puhastada vähemalt kord aastas.

Eelistatult võiks seda teha sügisel, siis kui lehed on langenud või langemas. Nii saab kokku korjata kõik sodi ja lehemassi, mis rennidesse on kinni jäänud.

Fassaadi pinda saab täiendavalt kaitsta kaitseainega

Lisaks fassaadi pesemisele soovitab Sieberk teatud juhtudel kaaluda fassaadile kaitsva aine pealekandmist.

“Eelkõige pakume kaitseainega töötlust krohvitud ja betoonpindadele. Fassaadile mõeldud kaitseaine muudab fassaadipinna vetthülgavaks. Tänu sellele ei saa niiskus fassaadipinna pooridesse seisma jääda. See vähendab ka vetika tekkimise võimalust,“ ütleb Sieberk.

„Lisaks pakub kaitseaine head kaitset UV-kiirguse eest. Samuti aitab kaitseaine vältida külmumis-sulamistsüklite käigus tekkivaid pragusid fassaadi pinnal,“ loetleb Sieberk ka teisi eeliseid, mis kaitseaine pealekandmisega fassaadile kaasnevad.

Kas krohvi pesemine rikub haljastust?

Paljude majaomanike murekoht fassaadipesu tellimisel on see, mis saab nende majaesistest roosipeenardest ja kas krohvi pesemine mõjutab ka istikuid.

Sieberk ütleb rahustuseks, et fassaadipesu käigus katavad nad taimed kinni. See vähene kogus, mis läbi loputamise jõuab mulda, taimi ei mõjuta, sest tegemist on veepõhise tootega.

Eelkõige on oluline, et vahend ei satuks taimelehtedele. Seda peab jälgima ka ise fassaadi pestes.

Ronitaimede koht ei ole fassaadil

Sieberk soovitab ka jälgida, et ronitaimi ei pandaks otse fassaadile kasvama.

„Selle jaoks on olemas eraldi toestused ja sõrestikud. Fassaadi peal kasvav taim lõhub paratamatult ka fassaadi pinda, mille parandamine võib ühel hetkel kalliks maksma minna,“ ütleb Sieberk.

Millist mustust on kõige raskem fassaadilt eemaldada

Fassaadile võib koguneda erinevat mustust nagu tolm, vetikas ja sammal.

Kõige tavalisem on roheline vetikas, mille tõttu muutub valge krohvfassaad aja jooksul kergelt rohekaks.

Sellest järgmine on must või punane vetikas, mis tavaliselt jookseb triipudena ülevalt alla.

Kõige keerulisem on punavetikas, mida on väga raske fassaadilt eemaldada.

Enamasti tuleb siis fassaadi töödelda puhastusvahendiga mitu korda, mis teeb fassaadipesu ajamahukamaks.

Sieberk rõhutab, et kui märkad oma fassaadil punast vetikat, siis ei maksa fassaadipesuga viivitada, sest aastate pärast võib seda olla võimatu eemaldada.

Tähelepanelik tasub olla ka aia ja naabermaja osas – kui punavetikas tekib kõrvalhoonele või aiale, siis võib see laieneda ka sinu majale.

Katusehooldus.ee

Kui suur on fassaadipesu hind

Www.katusehooldus.ee pakub fassaadide hooldust ja pesu üle Eesti.

Fassaadipesu tellimiseks tasub saata oma hoone aadress ja veel parem, kui lisada juurde ka pildid.

Sieberki sõnul küsivad nad alati kliendilt, mis värvi mustus fassaadil on, sest enamasti saab selle järgi juba öelda, kui suureks kujuneb fassaadipesu hind.

“Tulles tagasi punase vetika juurde, siis selle eemaldamine ongi kõige kallim,“ ütleb Sieberk.

„Hoides oma fassaadi regulaarselt puhtana, siis on ka fassaadi puhastamise hind selle võrra odavam. Kõige tavalisem eramaja fassaadi puhastus võtab enamasti aega 1-2 päeva. Sõltuvalt fassaadi materjalist kasutame puhastamiseks ka pesuvahendit. Meie huvi on, et lõpptulemus saaks hea ja klientide fassaadid püsiksid kaua puhtad,“ rõhutab Sieberk.

Katusehooldus.ee

Millal on kõige parem aeg fassaadipesuks?

Sieberki kinnitusel saab fassaadipesu tellida igal ajal, välja arvatud miinuskraadidega.

Fassaadi pesemiseks ei pea ootama päikselist ilma.

Samuti ei soovita Sieberk jätta fassaadipesu suve kõige ilusamasse aega.

„Parim aeg fassaadipesuks on kas varakevad või hilissügis, siis kui taimed puhkavad ja niikuinii ei ole suurt põhjust aias aega veeta,“ soovitab ta.

Copy

Märksõnad

Tagasi üles