Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Politsei trahvis «я русский» liikumise eestvedajat (4)

Copy
Я русский tekst autol.
Я русский tekst autol. Foto: Twitter/@Serendipity8488

Reedel vormistati kiirmenetlusotsus, millega määrati trahv 25-aastasele mehele, kes oli «я русский» («ma olen venelane») teksti sõidukitele kleepimise eestvedajaks.

Mees kutsus korduvalt inimesi kleepima oma sõidukitele silte «я русский», «отдел по борьбе с нацизмом» («natsismiga võitlemise osakond»), «сила в правде» («tões peitub jõud») ning muud agressiooni toetavat sümboolikat.

Vaenu õhutamise eest karistas politsei teda väärteokorras rahatrahviga summas 500 eurot. Juhul, kui mees oma käitumist ei muuda ja paneb toime uue samalaadse rikkumise, saab teda vastutusele võtta juba kriminaalkorras.

Lääne-Harju politseijaoskonna menetlustalituse juht Raigo Prants selgitas, et sääraste kirjadega kleepsud ja ka näiteks vene sõjaväe karuembleem on provotseerivad, nende eesmärk on ühiskonda lõhestada ja tekitada pingeid. «Olukorras, kus Venemaa on pidamas täiemahulist sõda iseseisva Ukraina vastu, on sellise tekstiga kleepsu puhul tegemist toetusavaldusega agressorriigile,» ütles Prants. Vene propaganda kasutab neid samu sõnumeid selleks, et õigustada sõda.

«Politsei ei keela kellelgi väljendada oma rahvuslikku kuuluvust, kuid nende kleepsude eesmärk on ilmselgelt provotseerida. Seda kinnitab ka tõsiasi, et oleme saanud teateid häiritud inimestelt, kes on kleebistega sõidukeid näinud linnaruumis ning näiteid on ka füüsiliseks muutunud konfliktidest,» rääkis politseinik.

Politsei julgustab selliste sümbolite kasutamisest avalikus ruumis teada andma helistades 112. Menetlustalituse juht kinnitas, et igasugusele agressiooni toetamisele ja vaenu õhutamisele reageeritakse väga tõsiselt. «Ohu ja konfliktide ennetamiseks laseme inimestel provotseerivad kleepsud eemaldada. Juhul, kui ei olda nõus kleepsu eemaldama, võib politsei seda ise teha või sõiduki teisaldada. Keelatud sümboolika kasutamisel alustame väärteomenetluse.»

 

Tagasi üles