Paisuv väärinfo hulk keskses terviseportaalis häirib inimesi järjest rohkem, sest iga päev lisandub sinna haiguslugusid, mis ei pruugi olla täpsed, juhul kui arst või õde on oletuslikult kirja pannud, kuidas ta patsiendist aru sai. Segadust tõotab aga juurde tulla, sest alates oktoobrist annab riik delikaatse andmekogu kasutajaõigused veel portsule spetsialistidele, kel pole enam meditsiiniline, vaid hoopis hariduslik taust.
E-tervise digiloos vohava valeinfo tõrjumiseks pole inimesele jäetud tõhusat rohtu (11)
Andmekaitse inspektsioon sai hiljuti pöördumise, mille saatja uuris, kas üldse ja kui palju tohib vaimse tervise õde infot tema eraelu kohta hiljem terviseportaali ehk digilukku saata. Nimelt oli ta usaldanud meditsiiniõele oma isiklikke muresid, mis ei olnud seotud tema tervisehädaga. Häirekell hakkas inimese peas lööma pärast seda, kui vaimse tervise õe talletatud infot kordas oma sissekandes töötervishoiuarst, kellega need teemad patsiendil üldse jutuks ei kerkinud.
Sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Eva Lehtla kinnitas, et tervishoiutöötajatel on tõepoolest lubatud lisada digilukku ka patsiendi eraelulisi andmeid, juhul kui need võivad mõjutada inimese tervist või tervisekäitumist. Selle üle otsustab kande tegija.
Ebavajalik ja vale tõlgendus
Mitmed inimesed, kellega Postimees rääkis ja kes oma täisnime avaldada ei soovinud, tõid näiteid oma haiguslugudest, kust leiab nii ebavajalikku infot kui ka suisa meelevaldseid arvamusi.