Harju maakohus kuulutas nn Aruküla pussitamise kohtuprotsessi täies ulatuses kinniseks, kuid surma saanud noormehe lähedaste advokaat vaidlustas selle määruse Tallinna ringkonnakohtus ning sai sealt võidu.
Ringkonnakohus tühistas Aruküla pussitamise kohtuprotsessi kinniseks kuulutamise
Ringkonnakohtu otsuseni pole ajakirjanikel sellele kohtuprotsessile asja olnud.
Esmaspäeval tühistas ringkonnakohus Harju maakohtu määruse. «Ringkonnakohtu hinnangul ei saa maakohtu poolt põhjendatu olla aluseks istungite avalikkuse piiramiseks. Ringkonnakohus tõi välja, et nagu maakohus ise on märkinud, ei ole teada, kas üldse tulevad arutusele asjaolud, mis puudutavad kannatanute perekonna ja eraelulisi detaile,» sedastas kohus otsuses, lisades, et delikaatsed andmed võivad kohtus arutlusele küll tulla, kuid kas nii detailselt, et piirata istungi avalikkust - see hetkel teada ei ole.
«Seega ei ole ka põhjendatud istungi kinniseks kuulutamine n-ö igaks juhuks etteulatuvalt,» märkis ringkonnakohus.
Ringkonnakohus selgitas, et kui menetluse kestel selgub, et istungi piiramiseks siiski esinevad alused, on võimalik teha seda sel hetkel, kui teema aktualiseerub. Lisaks on siis võimalik kaaluda ka, kas perekonna või eraelu kaitset on võimalik leebemate abinõudega tagada.
Lisaks oli põhjendatud istungi piiramise otsustuse juures välja tuua ka seda, et kannatanud on avaldanud, et nemad istungi kinniseks kuulutamist ei soovi.
Kokkuvõtvalt tühistas ringkonnakohus määruse osas, millega maakohus rahuldas kaitsja taotluse ja kuulutas kohtuistungi täielikult kinniseks. Ringkonnakohtu otsus ei ole veel jõustunud.
Protsess läks kiirelt kinniseks
30. aprilli öösel Aruküla koolistaadionil 19-aastase noormehe surnuks pussitanud 18-aastane noormees astus juuli alguses kohtu ette. Ehkki tegu on täisealistega, kuulutas kohtunik kogu protsessi süüdistatava kaitsja taotlusel kinniseks. Tol ööl sai viga ka alaealine neiu, kuid tema kohtu ees ütlusi samas andma ei pea, kirjutas Delfi.
«Määrust põhjendas kohus alaealiste kannatanute huvide kaitsega,» selgitas prokuratuur. «Kannatanu (surma saanud noormehe lähedaste) esindaja on esitanud määruskaebuse kohtumenetluse kinniseks kuulutamise vaidlustamiseks, kuid see määrus on veel lahendamata ehk jätkuvalt Tallinna ringkonnakohtu menetluses,» selgitas prokuratuur Postimehele varem.
Õhtuleht on avalikult istungilt vahendanud, et süüdistatava kaitsja taotles kogu protsessi kinniseks kuulutamist sellega, et avalik arutelu võib kannatanutele kannatusi põhjustada, kuid prokurör vaidles sellele vastu.
«Üldjuhul on kriminaalasja kohtumenetlus avalik ning kohtuistungitest võib võtta osa igaüks. Kohus võib kohtumenetluse kinniseks kuulutada, kui see on vajalik kas mõne menetlusosalise kaitseks või õigusemõistmise tõrgeteta toimimise huvides,» seisab kohtute kodulehel. «Õigusemõistmise huvides võib kohus ka piirata kohtuistungist osa võtvate pealtvaatajate hulka.»
Olgu öeldud, et kohtuprotsessis saab istungeid kinniseks kuulutada ka osaliselt, kui kuulamisele tulevad eraelulised ja muud delikaatsed andmed.