Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Vihmaveerenni puhastus võta ette enne külmasid - 5 põhjust

Copy
Artikli foto
Foto: Katusehooldus.ee

Vihmaveerennide puhastamine on üpriski lihtne, ent samal ajal väga vajalik töö. Loe, miks see on vajalik ja millal see töö ette võtta.

Samuti toome välja, millised probleemid võivad tekkida, kui rennide puhastus õigel ajal tegemata jätta.

 

1. Ummistunud renn ei täida oma eesmärki

„Vihmaveerennidel on üks ja selge eesmärk – juhtida katuselt alla voolavat vett. Et vesi saaks katuselt ära voolata, tuleb rennid puhtad hoida,“ selgitab Katusehooldus.ee esindaja Siim Jõgi, kelle sõnul seostub rennide puhastamine laiemalt katuse korrashoiu ja katuse elueaga.

„Tihti pöörduvad inimesed meie poole murega, et renn laseb kuskilt läbi või vett tilgub üle ääre. Kohale minnes selgub aga, et renn on paksult lehti ja sodi täis,“ toob Jõgi näite, kuidas inimesed nendeni jõuavad.

Et vesi saaks liikuda renni pidi õigesse kohta, on tarvis vihmaveerennide puhastamine ette võtta igal aastal. Seejuures pole vahet, kas tegemist on eramaja või kortermajaga.

Vihmaveesüsteemid vajavad ülevaatust igal majal vähemalt kord aastas, eelistatult sügisel.

Kui ümbruses on palju puid, võib olla vaja renne puhastada ka tihedamini.

Eriti sage on rennide ummistumise probleem madalamate kortermajade rajoonides

„Eriti valvsad peaksid olema 2- ja 3-kordsete kortermajade elanikud, kui ümbruses kasvab kõrgeid puid,“ toob Jõgi välja. Selliseid maju leidub rohkesti näiteks Viljandis, Pärnus, Tartus Karlova piirkonnas ning Tallinnas Kalamajas ja Telliskivis, aga ka mujal.

2. Puhastamata rennides võib hakata kasvama sammal ja isegi puud

Kui maapinnalt vaadates võivad vihmaveerennid tunduda terved ja puhtad, siis katuselt või redelilt vaadatuna võib pilt olla hoopis teine.

„Alles hiljuti käisime ühel objektil, mille katusekalle oli selline, et maapinnalt ei olnud näha, mis katusel toimub. Üles ronides avastasime rennidest paksu taimkatte. Lisaks samblale olid seal kasvama hakanud juba ka puud,“ toob Jõgi näite.

Artikli foto
Foto: Katusehooldus.ee

Vanemate kivikatuste puhul võib rennidesse koguneda liiv

Eterniit- ja kivikatuste puhul võib rennidesse hakata kogunema ka liiv.

„Kui kivikatus on juba aastakümneid vana ja seda pole vahepeal hooldatud ja värvitud, siis hakkab vihmase ilmaga kivist välja uhtuma liiva, mis samuti on üheks rennide ummistumise põhjuseks,“ märgib Jõgi.

Kui märkad vihmaveerennis liiva, siis ei ole enam abi vaid rennide puhastamisest. Probleemi likvideerimiseks tuleb ette võtta ka põhjalik katusepesu koos samblaeemaldusega ning katuse värvimine, et katusekivide poorid uuesti sulgeda.

Pesu ja värvimisega on üldjuhul võimalik korda saada ka katus, mis on juba päevinäinud ja silmnähtavalt kulunud.

Pärast tööde lõppu näeb katus jälle välja kui uus.

3. Vett täis renn võib jäätudes alla kukkuda

Vihmaveerenn kinnitatakse enamasti katusekonstruktsiooni külge. Valtsplekk-katuste puhul on kasutusel ka eraldiseisev jalgrenn. Puhastamata jätmisel võivad mõlemad lahendused ühel hetkel koormusele järele anda, deformeeruda või kinnitustest lahti tulla.

„Ummistunud rennid hakkavad pluss-miinuskraadide vaheldumisel ja külmumis-sulamistsükli käigus paisuma. Ülekoormatud renn ei pea ühel hetkel enam koormusele vastu ja võib ära väänduda või halvimal juhul alla kukkuda,“ toob Jõgi äärmusliku näite.

Juba väändunud renni enam päris korda ei saa

Raskuse all väändunud renni saab ajutiselt algsesse asendisse tagasi painutada.

Painutatud metall ei ole aga enam nii vastupidav ja see võib kergesti uuesti deformeeruda.

„See tähendab, et kui vihmaveerenn on saanud kahjustada, siis varem või hiljem tuleb see siiski välja vahetada,“ soovitab Jõgi.

4. Edasilükatud vihmaveerenni puhastus võib saada saatuslikuks kogu majale

Kui vihmaveerenni puhastus on jäänud õigel ajal tegemata, jäätub vesi koos mustuse, lehtede ja prahiga renni külge kinni ja miinuskraadidega seda sealt kätte enam ei saa. Kevadel või soojema talveilmaga hakkab jäätunud lehemass rennides, neeludes või katuse serval sulama.

Sealt edasi polegi palju vaja ja pahatihti leiab vesi tee majja, sest ei pääse renne ja katuseserva pidi õigesse kohta. „Nii võib kahjustada saada korter või koguni terve maja,“ ütleb Jõgi.

5. Vihmaveerennide puhastuse hind ja ajakulu on võimalike kahjude kõrval pea olematu

Sageli ei oska korteriühistud ja majaomanikud rennide puhastamisele tähelepanu pöörata. Nii jäetakse rennid sügisel puhastamata või lükatakse puhastust edasi, arvates, et sellest ei juhtu midagi.

Siin paneb Katusehooldus.ee hooldusjuht Siim Jõgi kõigile majaomanikele südamele, et ühekordne vihmaveerennide puhastuse hind on kindlasti odavam kui mistahes kahju hüvitamine.

„Kui puhastamise puhul me räägime sadadest eurodest, siis kahjude puhul ikka pigem tuhandetest,“ toob ta välja.

Näiteks 1-2 trepikojaga kortermaja rennide puhastamise suurusjärk on ca 250-400 eurot.

„Iseenesest on tegemist suhteliselt kiire ja lihtsa tööga, seda eeldusel, et ligipääs katusele ja rennidele on olemas. Rennide puhastamata jätmine võib aga kaasa tuua väga suuri kahjusid nii majaelanikele, möödakõndivatele inimestele kui ka sõidukitele,“ loetleb Jõgi.

Kuidas renne puhastada?

„Vihmaveerennide puhastus käib mehaaniliselt, see tähendab, et mustus eemaldatakse rennist käsitsi või harjaga,“ selgitab Jõgi.

Kokku tuleb korjata kõik praht, lahtine mustus, lehed ja sodi. Lisaks tuleb kindlasti üle kontrollida vihmaveetorude äravoolud, et sinna ei oleks tekkinud ummistust ja vajadusel ummistus likvideerida.

Madalamate eramajade puhul saab seda tööd teha ka ise ja redeliga. Kortermajade puhul on vajalik ohutusvarustus ja katuselt ligipääs.

„Kui katus on kinni ehitatud, näiteks puumaja pööningule on ehitatud uued korterid, siis tuleb lahendada rennidele ligipääs majast väljast, näiteks tõstukiga,“ toob Jõgi välja. Üldiselt puhastatakse kortermajade vihmaveesüsteemi aga siiski katuselt.

Artikli foto
Foto: Katusehooldus.ee

Kui katus on must, tasub koos rennide puhastusega teha ära ka katusepesu

Katus vajab keskmiselt pesemist iga 5-10 aasta tagant.

Kui katus on sammaldunud, luitunud või kaotanud oma esialgse väljanägemise, siis tasub katusepesu ja rennide puhastus võtta ette ühekorraga, sest määrdunud ja sammaldunud katuse pesemise käigus tuleb kindlasti katuselt alla veel täiendav hulk sodi.

Põhjalik katusepesu toob välja katuse kauni välimuse, pikendab katuse eluiga ja paneb katuse särama.

“Kui vaja, siis teeme lisaks pesule veel ka samblatõrje, mis hävitab katuselt veel viimasedki taimeosad. Tellides katusepesu Katusehooldus.ee-st on vihmaveerennide puhastus juba hinna sees ja seda eraldi tellima ei pea,“ ütleb Katusehooldus.ee esindaja Siim Jõgi.

Artikli foto
Foto: Katusehooldus.ee

Katuse pesu juurde käib katuse seisukorra hindamine

Katuste hooldamise käigus vaatavad Katusehooldus.ee spetsialistid alati üle ka katuse üldise seisukorra.

„Anname alati kliendile tagasisidet, kui katusel on miskit tarvis parandada või välja vahetada. Mõne üksiku katusekivi väljavahetamine ei ole meie jaoks probleem, see käib asja juurde. Lihtsamate probleemide korral saame ka ise aidata. Suuremate parandustööde puhul soovitame enda koostööpartnereid,“ ütleb Jõgi.

Millal siis on kõige õigem aeg vihmaveerennide puhastamine ette võtta?

Selleks et katus peaks vett ja rennid juhiksid vihmavee õigesse kohta, on Jõgi sõnul lihtne meelde jätta, et vihmaveerennide puhastamine tuleb ette võtta igal sügisel.

„Kõige õigem aeg rennide puhastamiseks on pärast viimaste lehtede langemist. Igal aastal on aga ka neid, kes jäävad rennide puhastusega hiljaks, kuna miinuskraadiga seda enam teha ei saa. Eesti ilm on ettearvamatu ja üllatab meid pidevalt. Seepärast tasub rennide puhastus ära tellida juba varem,“ soovitab Jõgi.

Põhjalikumalt puhasta kord aastas

Üldiselt piisab rennide puhul kord aastas põhjalikumast puhastusest.

Kui aga avastad keset suve, et vihmaveerenn tilgub, siis ei tasu puhastamisega hilissügiseni oodata, vaid pigem ikka see töö kohe ära teha ja sügisel vajadusel puhastamist korrata.

Artikli foto
Foto: Katusehooldus.ee

Vihmaveerennide puhastamine Tartus, Tallinnas ja mujal Eestis

Katusehooldus.ee teenuste hulka kuulub katusepesu, katuste hooldus, lumekoristus katustelt, fassaadipesu ja vihmaveerennide puhastamine Tartus, Tallinnas ja mujal Eestis.

Tegemist on suurima kogemusega katusepesu teenuse pakkujaga Eestis.

Katusehooldus.ee hooldab ja puhastab igat liiki katuseid – kivikatuseid, plekk-katuseid, eterniitkatuseid ja bituumenkatuseid.

„Meie klientide seas on nii korteriühistuid kui ka eramajade omanikke üle Eesti. Kui katusepesu ja katuse värvimine on tööd, mida tuleb teha pikema intervalli tagant, siis vihmaveerennide puhastus on asi, mida teeme klientide juures regulaarselt absoluutselt igal aastal,“ sõnab Jõgi.

Sügisene rennide puhastus tasub kirja panna juba täna

Vihmaveerennide puhastuse tellimiseks ei ole vaja muud, kui saata päring läbi Katusehooldus.ee kontaktivormi.

„Piisab väikesest kirjeldusest ja aadressist. Selle järgi saame juba internetist kätte ülejäänud vajaliku info ja saame teha hinnapakkumise,“ ütleb Jõgi.

„Rennide puhastamise kõige tihedam graafik on meil tavaliselt oktoobrikuus. Selleks, et septembrisse ja oktoobrisse aeg broneerida, tasub oma päring teele panna juba täna, et olla kindel, et saad rahuliku südamega talvele vastu minna,“ ütleb lõpetuseks Jõgi.

Katusehooldus.ee teenus sisaldab ka järelkoristust hoone ümbruses. Hooldustööde käigus tagatakse turvalisus elanikele, möödakõndijatele ja liiklejatele.

Copy
Tagasi üles