Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Nikluse hinnangul on kahetsusväärne, et ettevõtjad proovivad ja soovivad varifirmade skeemi.
Maksuamet ja ministeerium ei istu käed rüpes
Nii maksuamet kui justiitsiministeerium kinnitavad, et nad ei istu käed rüpes. Maksuamet kustutas näiteks mullu käibemaksukohuslaste registrist umbes 500 varjusurmas firmat, mille juhatuses oli välismaalane, et vältida käibemaksupettusi. MTA kontrolliosakonna juhataja Kaido Revendiku sõnul ongi maksuameti põhihuvi seotud võimalike käibemaksupettustega, mida läbi varjusurmas firmade püütakse teha.
«Siin ongi kaks aspekti - kas neid likvideeritavaid ettevõtteid veel kasutatakse viimaseid hetki võimalike maksupettuste toimepanemiseks või siis on nad juba selles staadiumis, kus tegelikult hakatakse seda ettevõtet täiesti likvideerima, et seadusega kooskõlas oleks võimalik endistel omanikel n-ö puhtaks jääda. Millega meie oleme tihedamalt kokku puutunud, on just see pool, kus neid ettevõtteid tegelikult kasutatakse maksupettuse eesmärgil - nad väljastavad näiteks fiktiivseid arveid või siis midagi muud,» selgitas Revendik.
Nikluse sõnul tõmbub seaduste silmus skeemitajate ümber aasta-aastalt koomale – ametlikke dokumente saab tema sõnul juba kätte toimetada, ilma et keegi konkreetne isik neid vastu võtaks. Samuti lubab seadus keerata nõudeid endiste juhatuse liikmete vastu, kelle ajal võlad tegelikult tekkisid.
Justiitsiministeerium kaalub täpsustusi seadustesse, et eurotankistide fenomeni veelgi pärssida.
«See on tegelikult väga põhimõtteline õiguspoliitiline küsimus ja me praegusel hetkel ka justiitsministeeriumis sellega tegeleme ja kaalume, et kas saaks sellist tankistiskeemi kuidagi ära hoida, pärssida seda nähtust. Peamine küsimus, mida meie endale esitame, on see, et kui luua mingi regulatsioon, mis seda pärsiks, kas see ei pärsiks liiga palju ka ausalt tegutsevate ettevõtjate huve, sest võib olla ka olukordi, kus tegelikult lähebki äri natuke vussi, see on tavapärane majandusrisk,» selgitas Niklus.