Venemaa nõudmisel toimunud ÜRO julgeolekunõukogu istungil võttis täna õhtul sõna ka Eestist välja saadetud Kremli-meelne aktivist Sergei Tšaulin, kes sarjas Eesti ametivõime.
Tšaulin ÜRO julgeolekunõukogu ees: Eesti võimud kuritarvitasid mind välja saates kõiki rahvusvahelisi norme (2)
«Minu nimi on Sergei Ivanovitš Tšaulin, ma olen lihtne soojusinsener Eestist,» alustas aktivist videosilla teel oma esinemist. «Vabal ajal ma osalesin inimõigustega seotud tegevustes: võitlesin kogunemisvabaduse, sõnavabaduse ja õiguse eest saada haridust emakeeles, ma kaitsesin traditsioonilisi pereväärtusi, mida mu vanemad mulle Nõukogude ajal õpetasid,» rääkis Tšaulin.
Kaitsepolitsei ettepanekul tunnistas politsei- ja piirivalveamet Tšaulini pikaajalise elaniku elamisloa kehtetuks ning saatis riigist välja. Aktivist kurtis nüüd julgeolekunõukogu ees, et Eesti võimud tegid talle liiga. «Eesti võimud kuritarvitasid kõikvõimalikke rahvusvahelisi norme ja kokkuleppeid, mis puudutavad kodakondsuseta inimesi,» ütles ta, lisades, et tal keelati ühendust võtta oma advokaadi, lähedaste ja sõpradega.
«Mul oli illegaali pass, olin kodakondsuseta, mis on minu arvates Euroopa jaoks häbiväärne. Olgugi et Venemaal ei olnud kohustust mind vastu võtta, tegid nad seda. Mind majutati hotelli, aidati saada vajalikud dokumendid, aidati ka toidu, raha ja riietega, sest mind saadeti välja tööriietes,» märkis Tšaulin.
Aktivist paluti Venemaa poolt esinema muu hulgas kirjeldamaks aprilli alguses Peterburis toimunud rünnakut, kus hukkus tuntud sõjablogija Vladlen Tatarski. Tšaulin viibis ise sellel üritusel ning sai haavata.
Mees rääkis, et ei teadnud enne kohtumist Tatarskist midagi. «Kuna ma olin teises riigis, hakkasin ma otsima erinevatest allikatest informatsiooni, saamaks aru, mis toimub, sest Eestis ja Euroopas öeldakse üht, Venemaal aga kuuleme hoopis midagi muud,» põhjendas Tšaulin, miks ta Kremli-meelse sõjablogija autoriõhtule läks. «Minu jaoks oli sõjakorrespondent midagi teistsugust, ma ei olnud kunagi oma silmaga ühtegi näinud.»
Tšaulin kirjeldas üksikasjalikult, kuidas plahvatuse järel haavata saanud inimesed olid verega kaetud. Ta ütles, et ootab, millal Vene võimud selgitavad lõplikult välja, kes tellis Tatarski mõrva. «Ma usun, et tema mõrv oli tellitud tema professionaalse tegevuse tõttu. Tatarski oli aus ajakirjanik, ta tahtis rääkida tõtt, mis Donbassis toimub,» ütles ta, võrreldes Peterburi kohvikuplahvatust ka USAs toimunud 11. septembri terrorirünnakutega. Tšaulin väitis kindlalt, et juhtunus on süüdi Ukraina.
Tšaulini kutsus esinema Venemaa. «Esinejaks palusime tuntud aktivisti, Surematu polgu Eesti koordinaatori Sergei Tšaulini. Ta oli Peterburi kohvikus selle aasta aprillis Vladlen Tatarski elu nõudnud plahvatuse ajal kohal ja sai haavata,» ütles Venemaa Föderatsiooni esindaja esimene asetäitja ÜROs Dmitri Poljanski oma Telegrami kanalil.
Venemaa taotles ÜRO julgeolekunõukogu kohtumist «Kiievi režiimi terroristlike meetodite kasutamise probleemiga seoses asjaoluga, et Ukraina poole tegevus toob kaasa kriisi süvenemise».
Tšaulin saadeti Eestist välja kapo ettepanekul
Kaitsepolitsei ettepanekul tunnistas politsei- ja piirivalveamet määratlemata kodakondsusega Sergei Tšaulini pikaajalise elaniku elamisloa kehtetuks.
Välismaalaste seaduse järgi võib välismaalase elamisloa tühistada, kui ta kujutab ohtu avalikule korrale ja riigi julgeolekule. Määratlemata kodakondsusega Tšaulin lahkus Eestist 14. veebruari õhtul.
Kapo teatel oli Tšaulin usinalt pika aja vältel levitanud Venemaa Föderatsiooni vaenulikku propagandat. Kremli tööriistana on Tšaulin aastaid antifašistliku liikumise sildi all õhutanud rahvuslikku ja poliitilist vihkamist. Mees on samuti olnud surematu polgu aktsioonide eestvedaja ja Kremli lõhestuspoliitika elluviija.