Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072

Tunnete allasurumine on stressi ja haiguste peamine põhjustaja? (1)

Copy
Gabor Maté rõhutab, et pärilikud tegurid võivad avaldada mõju vaid pikaajalise stressi tulemusena.
Gabor Maté rõhutab, et pärilikud tegurid võivad avaldada mõju vaid pikaajalise stressi tulemusena. Foto: Pressimaterjalid

Meditsiinidoktor ja tunnustatud autor Gabor Maté on uurinud psühholoogilise stressi mõju haigustele ning toob oma raamatus «Kui keha ütleb ei. Varjatud stressi hind» ära haigusekandjate profiilid, seda nii oma patsiente jälginuna kui ka analüüsides mõnede tuntud ja haiguse tõttu varalahkunud inimeste lapsepõlvemõjusid.

Näiteks saame teada, et maailmakuulus ja andekas Briti tšellovirtuoos Jacqueline du Pré, kes suri 42-aastaselt hulgiskleroosi tüsistustesse, pidi juba lapsena kandma rasket koormat: tema suhe emaga oli keeruline, ta õppis varakult peitma oma tundeid, et mitte emale pettumust valmistada, tal oli raskusi enda väljendamisega sõnades, niisamuti koges ta teistsuguse natuurina räiget koolikiusu.

Ülitundliku muusikuna suutis Pré oma lühikese tegutsemisaja jooksul liigutada paljusid, ent juba lapsena olla ta ennustanud, et ei suuda suureks kasvades enam kõndida ega rääkida. Särava kunstnikunatuuri taga oli ennast allasuruv ja teiste järgi kohanduv naine.

Tagasi üles