Klastrid näitavad, et integratsionipoliitika vajab muutusi
«See, et ligi pool siinsetest muulastest on vähelõimunud, näitab, et tunne, et integratsioonipoliitikas on kõik olnud positiivne, on petlik. See on kristalliseerumine. Mida peale hakkame?» küsis Lauristin oma ettekandes.
Professori sõnul on Eesti integratsioonipoliitika paljuski täitnud eesmärki. Selle tulemusel on A, B, ja C klastritesse kuuluvad muulased Eesti ühiskonda integreerunud selles tähenduses, mida integreerumise all tavaliselt silmas peetakse.
Kuigi D ja E klastritesse kuulujad vajavad endiselt abi ühiskonda integreerumisel, tuleks esimesele kolmele klastrile tähelepanu pöörata nüüd hoopis uute nurkade alt. Kui seda ei tehta, süveneb oht, et klastrid taastoodavad iseend ja muulaste olukord ei parane. Selle vältimiseks tegid teadlased uuringut kuulama tulnud riigikogulastele ja ministeeriumiametnikele rea ettepanekuid.
«On selge, et A klaster ei ole lõimumispoliitika probleem. Ta vajab hoopis muud – eneseteostusvõimalust, kaasamisvõimalust,» iseloomustas Lauristin. Näiteks võiks meedia selliseid inimesi kasutada kõneisikuna, kutsuda debattidele ja raadiosaadetesse. Leida neile arenemisvõimalus vabaühendustes ja poliitikas, võimaldada neil olla kõneisikud ühtaegu nii vene- kui ka eestikeelses meediaruumis.
A, B ja C klastritesse kuulujad vajaksid personalipoliitikat. «Organisatsioonides ja asutustes võiks järgida hea tahte põhimõtet, et vähemused oleksid adekvaatselt esindatud. See ressurss, mis puudutab inimvara ja teadmisi, see on olemas ja oleks kasulik paremini rakendada.»
«Ma olen väga kriitiline ka Eesti koolihariduse suhtes. Üks olulisemaid järeldusi on, et peale vaevade ja valudega eestikeelsele õppele üleminekut tuleb koolides ikkagi võtta vaatluse alla kasvatuslik aspekt,» ütles Lauristin.