/nginx/o/2023/06/22/15407796t1h51e4.jpg)
Õhksoojuspump on uuenduslik ja keskkonnasõbralik tehnoloogia, mis aitab tõhusalt tuba kütta või jahutada. Lisaks sellele on seadmel ka hea hinna ja kvaliteedi suhe.
Madalad paigaldus- ja hoolduskulu muudavad õhksoojuspumba ideaalseks valikuks kõigile, kes soovivad säästa kütte- ja elektriarvetelt ilma soojusefektiivsust ohverdamata.
Õhksoojuspumbad sobivad paljudele kodutüüpidele ja just seepärast on need väga levinud kütteseadmed. Siiski on mõned asjad, mida peaks enne otsustamist põhjalikult kaaluma.
Kuidas teada, milline õhksoojuspump majapidamisse kõige paremini sobib? Millist õhksoojuspumpa valida?
Aurini Kliimaseadmete müügijuht Andrus Niit kirjeldab lähemalt kaheksat asjaolu, mida õhksoojuspumpa valides tuleb kindlasti kaaluda.
Õhksoojuspumba valimine korterisse, majja või suvilasse – mida arvestada?
Õhksoojuspumba valimine ja ka edukas paigaldamine sõltub suuresti sellest, millist tüüpi hoones see olema hakkab ja millised on inimeste individuaalsed vajadused.
Korteri puhul tuleb kursis olla mitmesuguste nõuete ja piirangutega
Millist õhksoojuspumpa valida korterisse? Korterisse õhksoojuspumba paigaldamisel on oluline arvestada ruumi piirangutega. Kuhu soovite seadme välisosa paigutada? Võimalikud variandid on näiteks rõdu, terrass, katus või sein.
Korterite puhul võib olla välistingimustes asuvatele üksustele piiratud juurdepääs, seega on mõistlik valida kompaktsem mudel, mis vastab ruumi nõuetele.
“Ehitusseadistiku lisa 1 järgi on õhksoojuspumba paigaldamise puhul tegemist tehnosüsteemide muutmisega ja sellepärast on vajalik kohalikule omavalitsusele esitada ehitusregistri kaudu ehitusteatis ja -projekt. Kui seade paigaldatakse kortermajja, siis on vajalik esitada lisaks korteriühistu nõusolek,” kirjeldab Andrus Niit.
Milline on hea õhksoojuspump eramajja?
Eramajades on õhksoojuspumba paigaldamise võimalused laiemad. Tõenäoliselt on tarvis võimsamat seadet või isegi mitut siseosa, et tagada piisav kütte ja jahutuse tõhusus kogu hoones. Samas on vaja paigaldamisel vältida potentsiaalseid probleeme ja kasutada pumbale sobivat alusraami.
Välisosa saab paigaldada näiteks seinale, katusele või aeda, eeldusel, et on piisavalt ruumi ja tagatud on ka nõuetekohane õhuvool.
/nginx/o/2023/06/22/15407797t1h267f.jpg)
Kas suvilasse väike õhksoojuspump või pigem võimekas mudel?
“Suvilas võib õhksoojuspump olla peamine kütteallikas või siis täiendav küttesüsteem,” sõnab Andrus ja kirjeldab, et sõltuvalt suvila suurusest ja kasutusajast võib olla mõttekas valida võimekam seade, et tagada soovitud sisetemperatuur ka külmematel perioodidel.
Paigaldamine toimub sarnaselt eramajaga, kus välisosa paigaldatakse sobivale kohale ja siseosad paigutatakse vastavalt ruumiplaneeringule.
Tööstus- või laohoonesse eelista võimsamat seadet
Millist õhksoojuspumpa valida lao- või tööstushoonesse?
“Õhksoojuspumba paigaldamine laohoonesse või tööstushoonesse võib vajada veelgi võimsamat seadet, et tagada suuremahuline kütmine või jahutamine,” kirjeldab Andrus.
Tema sõnul on paigaldusprotsess tõenäoliselt avatud ruumi korral lihtsam, kui aga hoone ruumiplaneering on keerukas, võib olla tarvis pikemat planeerimist, et tagada ühtlane soojusjaotus kõigis ruumides.
Kas õhksoojuspump on põhikütteallikas või pigem lisamugavus?
Kas tasub valida õhksoojuspump põhikütteallikaks? See on õhksoojuspumpa valides üks peamisi küsimusi. Kui õhksoojuspump hakkab olema peamine kütteallikas, siis on mõned olulised tegurid, millele tähelepanu pöörata.
Soodne õhksoojuspump ei pruugi pakkuda kvaliteeti ega tuua kasutegurit
Paraku kehtib põhitõde, et eelistada tasub kallimat ja kvaliteetsemat seadet. Kvaliteetsemad soojuspumbad on tavaliselt vaiksemad, neil on kõrge kasutegur ja need tarbivad vähem elektrit.
Oluline on uurida tootjate tehnilisi andmeid ja võrrelda erinevate mudelite energiatõhusust.
Külmakraadid ja küttevõimsus
“Kui erinevaid seadmeid võrrelda, tasub kindlasti vaadata küttevõimsust ja kasutegurit suuremate külmakraadide juures. Mitte ainult seda, et kas pump töötab -15 või -30 kraadi juures, vaid võrrelda neid ka efektiivsuse järgi,” soovitab Andrus.
Tema sõnul on oluline, kui palju soojusenergiat toodab üks pump -15 kraadi juures võrreldes teisega.
Erinevused soojuspumpade vahel võivad olla väga suured, seega tasub teha põhjalikke võrdlusi.
Milline on küttevajadus ja millised on hoone omadused?
Kindlasti peab arvestama hoone küttevajadusega ja omadustega. Kui tegemist on suurema hoonega või rohket kütmist vajavate ruumidega, võib tarvis olla võimsamat õhksoojuspumpa.
“Soojuspumpa ei tohi valida üksnes ruutmeetrite arvu põhjal. Oluline on arvestada ka hoone isolatsiooni ja soojuskaoga, et leida sobiv küttesüsteem, mis suudab tagada piisava soojuse kogu hoones,” ütleb Andrus.
Ta soovitab arvesse võtta ka lae kõrgust – mida kõrgemad laed, seda rohkem on köetavat ruumi.
“Rusikareegel on, et üks kW kütab hästi soojustatud majas ja tavapärase lae kõrguse juures ära 20–25 ruutmeetrit. Vähem soojustatud hoonetes on vaja suuremat küttevõimsust.”
Õhksoojuspumba kolm osa ja nende korrektne paigaldus
Soojuspump koosneb välisosast, siseosast, ühendusest elektrisüsteemiga ja trassist sise- ja välisosa vahel. Kõigile neile tuleb pumba asukohta valides tähelepanu pöörata.
Pumba välisosa paigaldus
“Välisosa ei ole soovitatav paigaldada magamistoa akna alla või kohtadesse, kus on mõnus vaikust nautida. Pump tekitab siiski vähest müra ja sõltuvalt kinnitusviisist võib tekitada ka vibratsiooni,” kirjeldab Andrus.
Kindlasti tuleb veenduda, et valitud koht ei oleks liiga kitsas või piiraks õhuvoolu. Välisosa paigaldamisel tuleb kindlustada, et sellel oleks stabiilne alus. Vajadusel on tarvis kasutada spetsiaalseid alusplaate või tugiraame, et tagada kindel ja tasane aluspind. Enamlevinud paigaldusvõimalused on hoone seinale, maaraamile ja lamekatuste korral ka katusele.
/nginx/o/2023/06/22/15407800t1h4e56.jpg)
Õhksoojuspumba välisosa vajab korralikku elektrivarustust, seega veenduge, et olemasolev elektrisüsteem vastaks nõutud parameetritele. Tihtipeale on vaja läbi viia elektritöid või elektrisüsteemi ajakohastada.
Pumba siseosa paigaldus
Õhksoojuspumba siseosa paigaldamisel tuleb arvestada maja planeeringuga ja sellega, et valitud koht võimaldaks soojusel levida efektiivselt üle kogu maja.
“Üldiselt paigaldatakse õhksoojuspumba siseosa elutuppa või teise kesksesse eluruumi. See võimaldab soojusel ja jahutusel levida teistesse tubadesse,” sõnab Andrus ja lisab, et elutuba on sageli koht, kus pereliikmed veedavad rohkem aega, seega on mugav, kui pumba siseosa on paigutatud just sinna.
Oluline on vältida siseosa paigaldamist kohta, kust soojus ei levi edasi teistesse tubadesse.
Jälgige, et siseosa oleks paigutatud ruumi, kus on hea õhuringlus ja kus soojus saab vabalt liikuda. Vältige siseosa paigaldamist kitsastesse koridoridesse, varjatud nurkadesse või kohtadesse, kus mööbel või takistused takistavad soojuse levimist.
Õhksoojuspumba siseosa puhul on vaja arvestada ka töövaikusega. Siseosa tuleks paigutada kohta, kus müra ei oleks liiga häiriv, eriti öisel ajal või siis, kui ruumi kasutatakse puhkamiseks.
Soojuspumba trass sise- ja välisosa vahel
Tähtis osa õhksoojuspumba süsteemi paigaldamisest on pumba sise- ja välisosa vahelise trassi ehk torustiku paigaldamine.
“Soovitatav trassi pikkus sise- ja välisosa vahel on kuni 20 meetrit,” soovitab Andrus ja kirjeldab, et kui trass on pikem, võib see mõjutada soojusülekannet ja süsteemi tõhusust. On olemas ka seadmeid, millel on üks välisosa ja mitu siseosa. Nende seadmete lubatud trassi kogupikkus on suurem sõltuvalt siseosade arvust.
Andruse sõnul ei pea trass olema otse ehk sirgjooneline.
Välisosa ja siseosa võivad olla üsna erinevates kohtades, võimaldades paindlikumat paigaldust vastavalt hoone ruumiplaneeringule. Trassi saab paigaldada seina sisse, lakke, põranda alla või isegi väljaspool hoonet.
Siiski tasub silmas pidada, et meelerahu planeeritud asukoha valikul tagab meistri kohale kutsumine ja tema põhjalik ülevaatus enne pumba tellimist.
Aurini Kliimaseadmed OÜ spetsialistid pakuvad tasuta konsultatsiooni objektil, et välja selgitada parim sise- ja välisosa asukoht.
Millist õhksoojuspumpa valida – ehk seadmete disain ja värvitoonid
Õhksoojuspumpa valides võib mõelda ka selle välimusele ja sellele, kuidas seade sobib teie kodu või ruumi üldise stiiliga.
“Mõned tootjad pakuvad õhksoojuspumpadele erinevaid disainielemente, mis lubavad eristuda tavalisest kastikujulisest välimusest,” räägib Andrus. “Võite leida näiteks õhksoojuspumba, mis lisab ruumile atraktiivsust ja harmoneerub ümbritseva keskkonnaga.”
Enamik õhksoojuspumpasid on saadaval klassikalises valges värvitoonis, mis sobib paljude kodude sisekujundusega hästi.
Siiski pakutakse ka alternatiivseid värvitoone nagu hall, must, pruun või isegi erksad toonid.
Värvitooni valik sõltub isiklikest eelistustest ja sellest, milline värv sobib kõige paremini paigalduskoha ja ümbritseva ruumi stiiliga.
/nginx/o/2023/06/22/15407803t1h9e35.jpg)
Kuidas valida õhksoojuspumpa, mis on kvaliteetne?
Kvaliteetne soojuspump peab pakkuma häid omadusi, tõhusust ja suurepärast kasutajakogemust.
Head õhksoojuspumbad on tavaliselt varustatud helisummutustehnoloogiaga, mis vähendab töötamisel tekkivat müra. See on eriti oluline korterites või ridaelamutes, kus aknad on paratamatult pumba paigalduspaigale lähedal. Vaiksem töö loob suurema mugavuse.
Kvaliteetsed soojuspumbad on sageli kõrgema kasuteguriga, mis tähendab, et need suudavad toota rohkem soojusenergiat võrreldes tarbitava elektrienergiaga. Efektiivsus on oluline tegur, mis aitab vähendada kütte- ja jahutuskulusid ning tagab süsteemi optimaalse toimimise.
Hea õhksoojuspump pakub ka lisafunktsioone
Kallimad pumbad peidavad enamasti endas rohkesti lisavõimalusi, mis pakub kasutajale rohkem mugavust.
“Üks tore omadus on näiteks WiFi kaudu juhtimine, mis lubab pumpa reguleerida otse nutiseadmest, näiteks lülitada suvilas pumba tööle mõned tunnid enne saabumist,” kirjeldab Andrus.
Kasulikud on ka erinevad õhupuhastusfunktsioonid. Iseäranis kvaliteetsel soojuspumbal on õhu puhastamiseks lisafiltrid, mis eemaldavad töötamise ajal õhust väikeseid tolmuosakesi. Mõnel mudelil on isegi õhu ioniseerimise võimalus.
Leidub isegi õhksoojuspumpasid, millel on toas olijate tuvastamiseks sensorid. Kui pump saab aru, et ruumis on inimesed, saab selle seadistada puhuma sooja (või jahedat) õhku täpselt nende suunas või just eemale.
Täpsemaid ning detailsemaid pumpade soovitusi olete oodatud uurima Aurini Kliimaseadmetest.
Õhksoojuspumba hooldamine tagab töökindluse ja seadme pika eluea
Õhksoojuspumba regulaarne hooldus on vajalik selle tõhusa toimimise, energiasäästu, pikema kasutusea, parema õhukvaliteedi ja üldise turvalisuse tagamiseks.
“Lihtsama regulaarse hoolduse saab igaüks ise ära teha – reeglina piisab õhufiltrite puhastamisest vastavalt tootja juhendile kas tolmuimejaga või jooksva vee all. Seda tasub teha igal kuul, et vältida n-ö tolmuvaiba teket filtritele, mis mõjutab oluliselt pumba efektiivsust,” soovitab Andrus.
Tehnilist professionaalset hooldust pakume Aurini Kliimaseadmete poolt reeglina kord aastas, mille käigus vaatame pumba tehniliselt üle.
Näiteks kontrollime süsteemi erinevaid komponente, puhastame vajadusel filtreid ja soojusvahetit ning kontrollime ventilaatorimootoreid, juhtautomaatikat ja töörežiime.
Uurime ka, milline on kondensaadivee äravool, trassi puhtus ja kondensaadipumba olukord.
Jälgime külmaaine lekkeid ja töörõhku ning elektriühenduste korrasolekut. Samuti vaatame üle jahutustorustiku võimalikud isolatsioonikahjustused.
Kogege kvaliteetset kütet ja jahutust Aurini Kliimaseadmed OÜ lahendustega!
Võtke meiega julgelt ühendust ja küsige lisa.