Üleriigilisest liikumisaastast inspireerituna on Saku Õlletehas oma jõud ühendanud laulja Ott Leplandiga, et anda hoogu kogukondlikele algatustele spordirajatiste uuendamisel - aega oma projekti esitamiseks on kuni 30. juunini. Juba mullu esimest korda läbi viidud "Värskendame Eestimaad" kampaania kogus palju huvilisi – teiste seas tegid ärksad inimesed Saaremaal Kärla alevikus korda korvpalliplatsi.
Tänavu plaanitakse „Värskendame Eestimaad“ 50 000 eurone värskendamise fond jagada kuni viie erineva projekti vahel, mis on abiks tervislike eluviiside edendamisel ja igapäevaselt ümbritseva ühise elukeskkonna parandamisel.
Saku Õlletehas käivitas „Värskendame Eestimaad“ projekti juba mullu suvel – eesmärgiga pakkuda kogukondadele tuge, et saata korda midagi püsivalt head. Teiste seas köitis üleskutse ka Saaremaal asuva Kärla aleviku kogukonna tähelepanu, mille Sõmera osale oli aastatega kujunenud tugevalt negatiivne kuvand ja kohalik elanikkond oli valdavalt siseruumidesse sulgunud. Initsiatiivikad ja tegusad inimesed otsustasid üheskoos oma idee kirja panna, et ühiselt oma kogukonna eest seista ning võitsid sellega ka Saku poolehoiu.
/nginx/o/2023/06/22/15407773t1h568a.jpg)
Kogukond võttis asjad oma kätte
„Kärla aleviku Sõmera osa on olnud juba pea 80 aastat mitte kõige traditsioonilisem elukeskkond. 2022. aasta sõjasündmused Ukrainas tõid aga asulasse juurde hulgaliselt sõjapõgenikke – lausa samavõrra kui oli alevikuosas elanikke enne. Selleks, et kohalik kogukond saaks ajaloolistel põhjustel tekkinud isolatsioonist välja ja tekiks taas avaliku ruumi kasutusele võtmine ning sotsiaalsete sidemete loomine eestlaste ja ukrainlaste vahel, otsustasime ajaloolisi avalikke rekreatsiooniplatse värskendada ning neile täiendavalt uusi alasid juurde luua,“ kirjeldas MTÜ Kärla Kandi Seltsi üks eestvedajatest Liis Koppel.
Saku „Värskendame Eestimaad“ kampaania raames uuendati aleviku osa korvpalliplatsi. Kampaania väliselt loodi ka võrkpalliplats, kettagolfi minirada ja jalgpalliplats. Paljud inimesed ühinesid nõu ja jõuga, et anda kogukonnale uus hingamine ning võimalus elukeskkonna, sotsiaalsete sidemete ja tuleviku väljavaadete parandamiseks. Samuti korraldati ühiseid kogukondlikke talgupäevi, mille raames koristati murdunud puude latvu ja oksi, saeti võsa, riisuti lehti. Liis Koppeli sõnul sai ühe talgupäeva raames puhastatud ka korvpalliplats ning tehtud ettevalmistused asfaldiparandusteks.
„Ühelt poolt andis selles projektis osalemine võimaluse heakorrastada ja kasutusele võtta väliruum, mis oli aegade jooksul muutunud tühermaaks. Teisalt tõi see kokku tegusad inimesed, kes panid end üheskoos proovile nii füüsilise kaasa aitamisega kui projekti kirjutamisega. Kõige selle tulemusena on meil nüüd tekkinud uus ala, kus noortel on võimalus iseseisvalt aega veeta ning sõprussuhteid luua,“ rääkis Koppel.
/nginx/o/2023/06/21/15405530t1h1d13.png)
Algsest skeptitsismist Kärla aasta teoks
Kuigi esmapilgul leidus ka skeptikuid, kelle meelest oli asulaosa väärt mahakandmist ning igasugused muudatused tundusid ebavajalikud, on projekt saanud valdavalt positiivset tagasisidet. „Antud tegu tunnustati ühes kõikide välialade loomisega ka Kärla piirkonna aasta tegu 2022 nominendina,“ nentis Koppel.
Saku Õlletehase tänavuse aasta sihiks on tuua sarnaselt Sõmera külale kogukondadesse rõõmu ning aidata parandada ajahammaste vahele jäänud spordirajatisi ka teistes Eestimaa piirkondades. Sestap kutsub Saku Õlletehas koostöös Ott Leplandiga üles kõiki inimesi oma kodukohas ringi vaatama ning märkama ühiskondlikust aspektist olulisi kohti, mis vajavad värskendust – olgu selleks siis kulunud korvpalliplats, rohtu kasvanud kettagolfi rada või konarlik jalgpalliväljak. Eestimaa värskendamise fondis on 50 000 eurot ja kokku saab rahalist tuge kuni viis projekti - raha Sakult, aga kohapeal tuleb käised ikkagi ise üles käärida ja asjad ette võtta!
Kandideerimiseks tuleb esitada projekt oma kodukandis värskendamist vajava spordirajatise kirjeldusega hiljemalt 30. juuniks leheküljel https://sakugavärskeks.ee.