/nginx/o/2023/06/07/15373630t1hdcb6.jpg)
Suvi koputab juba vaikselt uksele ning termomeetrid õues näitavad üha enam kõrgemaid pügalaid. Ja ega see suvesoe vaid õues püsi, vaid tahab vägisi ka tuppa pugeda. Pole siis ime, et just suvel läheb lahti suur konditsioneeride- ja ventilaatorite ralli ning jahutustooted saavad kiirelt läbimüüdud.
Ja kuigi võib ju nii tunduda , et suvi on vaid suur jahutussüsteemide paigaldamise hooaeg, siis tegelikult tasub juba praegu samm ette mõelda- ehk mis saab siis, kui suvesoe saab läbi. Nimelt on just praegu õige aeg tegutseda, kui plaanid oma kodu küttesüsteemi välja vahetada mugavama, soodsama ja energiatõhusama lahenduse vastu.
Õhk-vesi soojuspump on end põhjamaises kliimas õigustanud
Eesti kliimas on õhk-vesi-soojuspumbad tõestanud end efektiivsetena, sest lisaks ruumide kütmisele, suudavad need pakkuda ka sooja tarbevett. Võrreldes näiteks tavalise elektriküttega, on õhk-vesi soojuspumbaga küttes igakuised kulud isegi kuni 65-70% soodsamad.
Olgugi, et õhk-vesi soojuspumbad on müügil olnud juba aastaid, tekib ikka ja jälle inimestel mitmeid küsimusi nende seadmete ja võimaluste kohta. Täna proovimegi Kliimamarketi eksperdi abil selguse majja tuua ning vastame kõige enam küsitud küsimustele, mis puudutavad õhk-vesi soojuspumpasid ning kõike muud sellega seonduvat.
Mis asi on õhk-soojuspump ning mis on selle eelised teiste küttesüsteemide ees?
Õhk-vesi soojuspump on seade, mis kasutab sooja tootmiseks ära välisõhku salvestunud soojusenergiat, mille energiakandjaks siseruumides on vesi või antifriis. Lisaks ruumi kütmisele, saab selle küttesüsteemi täislahenduse abil majja ka vajaliku tarbevee.
Võrreldes tavalise elektriküttega, on õhk-vesi soojuspumba igakuised elektriarved isegi kuni 70% soodsamad. See on tegelikult juba vägagi arvestatav sääst iga pere rahakotist. Kui nüüd aga võrrelda õhk-vesi soojuspumpa maaküttega, siis peamiseks eeliseks maasoojuspumba ees, on maakollektori puudumine ja soodsam täislahenduse maksumus. Seda enam, et alati pole igale poole võimalik maaküttesüsteemi paigaldada, näiteks maapinna piiratud kasutusvõimaluste tõttu ning sel juhul on kahtlemata parimaks valikuks just õhk-vesi soojuspump.
Kui palju ruumi on vaja õhk-vesi soojuspumba paigalduseks?
Ruumi vajadus sõltub lõplikust komplektsusest, kuid üldiselt võiks arvestada 3-4m2, et lisaks põhiseadmele ära mahutada ka tarbeveeboiler ja akumulatsioonipaak. Kui viimaseid nüüd komplekti ei lisandu, siis saab ka väiksema pinnaga hakkama.
Missugust hooldust nõuab õhk-vesi soojuspump?
Õhk-vesi soojuspumpade hooldust soovitame teostada 1 kord aastas. Korralise hoolduse käigus kontrollitakse süsteemi kuuluvad komponendid ning osad nendest ka puhastatakse. Korraline hooldus tagab selle, et kütteperioodil oleks rikke võimalus minimaliseeritud. Mõni tootja annab ka iga-aastaselt hooldatud seadmele 5 aastase täisgarantii.
Kas õhk-vesi soojuspump õigustab end meie kliimas ära?
Kõik Kliimamarketi sortimendis olevad õhk-vesi soojuspumbad on mõeldud Eesti kliimas kasutamiseks. Parimad soojuspumbad ei lülita ennast välja ka -30 kraadi juures ning kui tõesti peaks õues nii suuri pakasekraade näitama, siis on seadmetele sisse integreeritud ka elektritenn.
Kui pikk on õhk-vesi soojuspumba kasutusiga?
Õhk-vesi soojuspumpade keskmine eluiga on 10-15 aastat. Reaalsus on aga see, et oleme vahetanud välja ka seadmeid, mis on ligi 18 aastat vanad. Seega võib julgelt väita, et õhk-vesi soojuspumbad on töökindlad.
Kas õhk-vesi soojuspump vajab tagavara küttesüsteemi?
Oma kodu kütmiseks mingit teist küttekeha otseselt vaja ei ole, sest lisaks soojuspumbale endale, on seadmele sisse integreeritud 3-9kW elektritenn, mistõttu on vajadusel lisaküte elektrikütte näol juba olemas.
Samas jääb alati pisike võimalus, et seadmel läheb rikki näiteks tsirkulatsioonipump, mis vett ringi ajab ning alati on hea, kui olemas on mõni tagavaravariant mõne teise küttekeha näol.
Kas õhk-vesi soojuspumpa saab ühendada päikesepaneelidega, et saavutada täiendav energiasääst?
Päikesepaneelid pannakse reeglina võrku elektrit tootma. Kuna soojuspump saab voolu kilbist, siis võime ka seda ilmselt ka kokkuhoiuks ehk täiendavaks energiasäästuks pidada.
Kui plaanid oma küttesüsteemi välja vahetada, tutvu Kliimamarketi küttesüsteemide ja lahenduste valikuga. Võta meiega ühendust, et saaksime üheskoos leida just sinu kodu jaoks sobiva küttelahenduse ning muuta igakuised küttekulud võimalikud soodsaks.