Ülikoolis saab õppida ettevõtjaks, aga äriidee peab ikka endal olemas olema. Palun võta see ülikooli kaasa!
Ettevõtjaks kasvamine läbi Narva kolledži Ettevõtluse ja digilahenduse õppekava
Üks semester kolledžis ja ülejäänud semestrid Zoomis - sellised nägid välja minu ülikooliaastad.
Mina olen Steveli Säde ja alustasin oma õpinguid Tartu Ülikooli Narva kolledžis 2019. aasta sügisel “Ettevõtlus ja digilahendused” õppekaval. Gümnaasiumi lõppedes võtsin vaheaasta, sest ma ei leidnud erinevate ülikoolide õppekavade vahel endale sobivat ning otsustasin tööle ja hobidele keskenduda. Kui algas taaskord sisseastumiste periood ning Tartu Ülikooli Narva kolledž avas kandideerimise uuele õppekavale, siis see lausa karjus minu nime. Ma olin otsinud endale võimalikult mitmekülgset ja õrnalt ka IT-kallakuga eriala ning seda see just oligi.
Narva kolledži esimene semester oli just selline, millisena ma oma järgmiseid ülikooliaastaid ette kujutasin. Rongisõidud Narva, keskkonnavahetus, kursakatega Airbnb korterites ööbimine ja kodutööde tegemine, jooksuringid Narva vahel enne järgmist koolipäeva, Muna kohviku lõunasöögid ja üritused Narvas. Kahjuks algas teine semester Covid-19 viiruse levikuga. Tagasi vaadates oli see tegelikult meie kursusele isegi kasulik, sest saime digilahendusi edasi õppida õppekavale vastavas keskkonnas - veebis.
Narva kolledži õppekava “Ettevõtlus ja digilahendused” on just neile, kes tahavad saada ülikoolist mitmekülgset kõrgharidust.
Loomulikult annab ülikoolis õppimine ennekõike akadeemilise õppetöö kogemuse, aga kogu teoreetilist õppetööd täiustasid kaastudengid, kellel on juba rohkem elukogemust ning kes jagasid loengutes näiteid päriselul olukordadest. Kui välja tuua, mis ma ülikoolist kaasa võtan, siis kindlasti kõikide kursakate kontaktid. See on hämmastav, kui erineva taustaga tudengid meie kursusel olid ning kohati tundus, et nemad õpetasid mind kõige rohkem. See ongi see “miski”, mida saab lisaks akadeemilistele teadmistele kaasa ülikoolist. Õppeaastate jooksul oli väga palju rühmatöid ja öiseid Zoomikõnesid, mis vaid rikastasid õppimist.
Üks soovitus minu poolt värsketele sisseastujatele. Tulge ettevõtlust õppima juba 2-3 äriideega, millest mõtlemine paneb kõhus liblikad lendama. Mul see üks oli ja kui sellega ühel kursusel nullist tegelema hakkasin ja äriplaani koostasin, siis sain aru, et see polegi nii hea äriidee. Sel hetkel oleks olnud hea, kui taskust oleks olnud võtta uus idee, mida testida.
Narva kolledži õppejõud - vau! Ikka olen kuulnud oma tuttavatelt, kuidas nad jagelevad mõne õppejõuga ja kurdetakse, kui keerulised isiksusetüübid auditooriumi ees on. Mul ei ole kolledži õppejõududele mitte midagi ette heita. Pigem vastupidi! Üks õppejõud utsitas mind tagant, et ikkagi ülikooli ära lõpetaksin, teine õppejõud oli hoopis inspireeriv oma hobide tõttu, kolmanda õppejõu puhul aga imetlesin seda, kui pühendunult ta tegi oma tööd ning nautis õpetamist. Narva kolledži pere on ühtehoidev.
Kaugõppes õppimine oli juba alguses mulle väljakutse, sest ma ei ole iseseisvalt õppimises tugev. Kui ma mõistsin, et järgmised kaks ja pool aastat tulebki ainult kodust ning veebi teel õppida, siis ma kaalusin pikalt, kas jätkan. Tänu Narva kolledži praktilisele õppele, kus saime luua oma ettevõtteid, pitchida ideid ja kirjutada projekte, oli mul motivatsioon edasi tegutseda.
Minust kindlasti ei saa programmeerijat ega tarkvaraarendajat. Küll aga sain Narva kolledžist julguse luua oma ettevõte. Kolledžis omandasin teadmised digitaalsetest võimalustest toodete või teenuste arendamisel. Lõputöö kirjutamine viis mind kokku ettevõttega, kus sain sisse piiluda ürituste korralduse maailma ja sealt edasi sain ka töökoha selles valdkonnas. Ürituste korraldus ning ettevõtlus ja digilahendused - just seda ma mõtlesingi mitmekülgse eriala all. Õppekava “Ettevõtlus ja digilahendused” ei ütle mustvalgelt, kes sinust pärast kooli saab, küll aga toetab kõiki sinu olemasolevaid valikuid.
Avalduste vastuvõtt Tartu Ülikooli Narva kolledžisse õppima asumiseks algab 12. juunil. Tutvu juba eelnevalt kolledži õppekavadega, võimaluste ja tingimustega veebis www.narva.ut.ee/sisseastumine. Avaldusi saab esitada SAISis.
Narva kolledž - enam kui ülikool!