Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Doktor Manfrid Danilovitš pälvis tunnustuse

Copy
Manfrid Danilovitš.
Manfrid Danilovitš. Foto: TÜK

Tartu ülikooli kliinikumi elutöö preemia pälvib doktor Manfrid Danilovitš, kes on olnud tuberkuloosiravi eestvedajaks Eestis ning andnud ka üleriikliku panuse tuberkuloositõrje strateegia loomisel ja rakendamisel.

Kliinikumi preemia komisjoni esimehe, ravijuhi doktor Andres Kotsari sõnul on Manfrid Danilovitšil olnud Eestis võtmeroll tuberkuloosivastases võitluses. «Doktor Danilovitš on olnud seotud Eesti tuberkuloositõrje korraldusega aastast 1998 ning ta on oma kvalifikatsiooni, väljaõppe, kogemuste ja oskustega tuberkuloosi ravi ning ravikorralduse alal unikaalne. Tema panus on aidanud Eestil muutuda kõrge tuberkuloosi haigestumisega riigist madala tuberkuloosi haigestumisega riigiks,» ütles Kotsar.

Kliinikumi kopsukliinikus praegu arst-konsultandina töötava Manfrid Danilovitši karjäär kopsuarstina algas 1983. aastal, mil asus tööle tollase Tartu Linna Tuberkuloositõrje Dispanseri ftisioteraapia ehk tuberkuloosiravi osakonna juhatajana.

Tartu ülikooli kliinikumi ja selle eelkäijate kopsutuberkuloosi osakonna juhatajana töötas ta kolmkümmend kaks aastat kuni pensioniikka jõudmiseni septembris 2015, mil andis administratiivsete kohustuste teatepulga üle noorematele kolleegidele. Nõudlikku, ent samas alati konstruktiivset ja abivalmis arsti hindavad nii patsiendid kui ka kolleegid.

«Doktor Danilovitš on läbi aastate olnud ka hinnatud koolitaja, jagades oma teadmisi ja kogemusi nii üliõpilastele kui kolleegidele nii Eestis kui ka väljaspool Eestit,» tutvustas ravijuht.

Preemia laureaat Manfrid Danilovitš tänas talle osaks saanud tunnustuse eest. «Olen just 100-aastaseks saanud Kopsukliinikus töötanud 40 aastat ning näinud väga erinevaid arenguperioode. Olen sageli mõelnud, millised olid ravitingimused ja võimalused tuberkuloosi patsientide jaoks siis, kui ma tööd alustasin ning praegu. Alates 2000. aastast saime mitmete koostööpartnerite abil teha kardinaalseid muutusi kogu Eesti tuberkuloosi ravikorralduses,» rääkis Danilovitš.

Ta rõhutas, et nii pikka aega ühes osakonnas töötamine on osutunud võimalikuks ainult tänu headele kolleegidele ja sõbralikule töökeskkonnale. «Mul on õnnestunud aastaid töötada ka WHO tuberkuloosi eksperdina. Sellest tööst saadud kogemused on olnud vastastikused – oleme saanud jagada Eesti teadmisi ning õppinud teistelt riikidelt. Väga paljude kolleegide ning erinevate tervishoiuasutuste töö tulemusena on haigestumine tuberkuloosi oluliselt langenud,» ütles ta.

Manfrid Danilovitšil on olnud koostöös kolleegidega tervise arengu instituudist võtmeroll Eesti tuberkuloositõrje strateegia väljatöötamisel ning rakendamisel. Ta oli 2017. aastal ilmunud «Kopsu- ja kopsuvälise tuberkuloosi käsitlus» ravijuhendi koostamise töörühma juht, samuti koostas ta ka sisendi ravijuhendi kaasajastamiseks 2023. aastal. Tema kaasautorlusel on ilmunud 28 rahvusvahelist publikatsiooni. 2005. aastal pälvis Danilovitš presidendilt Eesti Punase Risti esimese klassi teenetemärgi.

Kliinikumi preemia antakse välja eesmärgiga tunnustada teenekaid eesti arste, kes oma silmapaistva tegevusega on andnud olulise panuse Eesti tervishoiu ja ühiskonnaelu arengusse, on kaasa aidanud Eesti tervishoiu maine tõstmisele üldsuse silmis ning Eesti inimeste tervise parandamisele. Kliinikumi preemia antakse tänavu välja kahekümne viiendat korda.

Kliinikumi preemia antakse üle reedel Tartu ülikooli kliinikumi arvamuslõunal koos parima ajakirjas «Eesti Arst» ilmunud teadusartikli preemia ning Neinar Seli stipendiumitega. Teistest tunnustustest saab pikemalt lugeda Kliinikumi lehest.

Tagasi üles