Tuleme tagasi näite juurde, kus võtsime aluseks 1300-eurose hooldekodu kohatasu. Kas see on realistlik näide?
See oleks lihtne, kui Tallinnas-Harjumaal saaks koha 1300 euroga. Meie analüüs näitab, et realistlik hind on vähemalt 1500 eurot – selle võtame ka aluseks, kui me hakkame kinnitama piirmäära, kui suures summas hooldekulu hiljem hüvitame.
Millal linn selle piirmäära kinnitab?
Juuni keskpaigas pärast linnavolikogu istungit. Tallinnas kehtiv piirmäär peab olema kõrgem, kui riik oma arvutustes ette nägi, sest muidu ei saa me tagada inimestele vajalikku teenust ja täita seadust.
Seadus ütleb, et piirhind peab olema nii kõrge, et vähemalt üks hooldekodu oleks selle hinnaga kättesaadav.
See ei ole tõsine jutt, sest ühe hooldekodu kohad täituvad väga kiiresti ja mis siis edasi saab? Meie arvestasime oma analüüsis, et 2/3 hooldekodudest Tallinnas ja Harjumaal oleksid kättesaadavad kehtestatava piirmääraga.
Kas see tähendab, et omavalitsus peab hakkama tegelikkuses rohkem maksma, kui riik raha annab?
Absoluutselt. Kui sel aastal peaks meie prognoosi järgi olema asi korras – saame pooleks aastaks 12,5 miljonit eurot, siis järgmisel aastal peaks raha kõvasti puudu jääma, sest terve aasta peale saame vaid 16 miljonit eurot. Siia on probleem juba sisse kodeeritud.
Kuidas te kavatsete seda probleemi lahendada? Lähete riigi vastu kohtusse, sest saate vähem raha kui ülesandeid, mida on vaja täita?
Sellist otsust praegu ei ole, aga me kavatseme ikkagi nõuda puuduvaid rahalisi vahendeid. Ei saa nii olla, et riik annab väga haavatavale sihtrühmale lubadusi, kogu vastutuse paneb omavalitsusele, aga raha piisavalt ei anna.