Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

200 000 ühekordset kohvitopsi päevas! Eesti inimeste tarbimismugavus tuleb looduse arvelt

Artikli foto
Foto: Keskkonnaministeerium

Eesti inimesed kasutavad iga päev 200 000 ühekordset kohvitopsi. Pahatihti leiavad need topsid oma lõpu looduses, kus need lagunevad aastatega mikroplastiks, mis kahjustab liike ja jõuab ringiga inimeste toidulauale tagasi.

Ühekordsete topside kasutamine on koormav nii keskkonnale kui rahakotile. Selleks, et toota Eesti inimestele üheks päevaks kohvitopse, kulub 95 kg plasti, 643 kg puitu ja eraldub 1050 kg CO₂. Nende topside eest maksame aga ligikaudu 40 000 eurot päevas.

„Oleme vist kõik näinud Eestis ringi liikudes, kui palju ühekordseid topse vedeleb teeäärsetes kraavides, randades, metsa all või muudel rohealadel. Keskmiselt kasutatakse ühte topsi 12 minutit ning seejärel visatakse see kergekäeliselt loodusesse, lootes, et papp ju laguneb. Paremal juhul jõuab see prügikasti, sealt edasi prügimäele või põletusahju. Keskkonna jaoks pole kumbki lahendus ideaalne,“ selgitab Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna juhataja Sigrid Soomlais.

Ehkki ühekordsed topsid tunduvad olevat tehtud papist, koosnevad need valdavalt mitmest kihist. Pappkihi all on tihti õhuke plastikiht, mis aitab hoida sooja ning tagab selle, et papptops juues läbi ei vettiks. Loodusesse sattudes võib minna aastaid, enne kui ühekordne tops lõplikult laguneb. Selle käigus aga eraldub mikroplasti meie metsadesse, merre ja jõgedesse. Plastist topsikaas ka mõistagi loodusesse ei käi.

Euroopa Liidus läbi viidud uuringu järgi moodustab plast 80–85% mereprügist ning sellest omakorda pool on ühekordsed plasttooted nagu kohvitopsid. Praeguse tarbimismahu jätkudes kolmekordistub saastekogus meredes juba 2040. aastaks. Plastiprügi on nii suureks ohuks ökosüsteemide ja elurikkuse püsimisele.

Seetõttu teevad riigid ja ettevõtted samme, et vähendada ühekordsete kohvitopside kasutamist ja soodustada keskkonnasäästlikumaid alternatiive. Üha enam näeme avalikel üritustel korduskasutatavaid joogitopse ning peagi jõuavad need ka meie argipäeva. Seniks aga on

nutikas osta jook OMA TOPSI kaasa, siis pakuvad tanklad ja kohvikud enamasti ka soodustust.

Säästa raha ja hoia loodust – kasuta oma topsi!

Tagasi üles