Esmaspäeva hommikul leppisid Saaremaa vallavalitsus ja Kuressaare Veevärk kokku, et vee-ettevõtja ei esita Kuressaare klientidele maikuu eest vee- ja kanalisatsiooniteenuse arveid, mistõttu ei kaasne veetorustike läbivoolutamisega ka täiendavat kulu.
KOKKULEPE ⟩ Kuressaare elanikud ei pea kolibakteriga vee eest maksma
Kuressaare peatrassi joogivesi on ka viimasel ööpäeval kolibakterist puhtana püsinud ning järgmise sammuna tuleb kõigis majapidamistes ja ettevõtetes lasta joogiveel vähemalt 5 minutit voolata, et eemaldada viimased torustikesse jäänud võimalikud bakterid.
Terviseamet kinnitab, et viimase ööpäeva proovides ei tuvastatud kolibakterit, mis annab lootust, et veevahetus trassides ja kloreerimine on täitnud eesmärki. Kuivõrd bakterite esinemist majapidamiste torustikes ei saa täielikult välistada vee seismise tõttu väljaspool peatrassi, tuleks kõigil majapidamistel järgida Kuressaare Veevärgi soovitusi ja lasta veel voolata. Ühtlasi aitab vee läbivoolutamine ennetada olukordi, kus saastunud vesi valgub tagasi peatrassi.
Veevärgi soovitused Kuressaare elanikele: majapidamise torustiku läbipesu ehk voolutamine peab hõlmama kogu kinnistu veetorustikku ehk nii majasisesed kui õues asuvad torud.
Kordamööda tuleb avada kõik kinnistu või korteri veekraanid ehk nii soe kui külm vesi, alustades soovituslikult esimeselt korruselt ja liikudes korruste kaupa kõrgemale.
Kui kinnistul või korteris on veetorule paigaldatud veefiltrid, siis tuleks paigaldada uus filterelement. Majapidamises asuvate ja veevõrguga ühendatud veemahutite ning boilerite läbipesu tuleb teostada viimasena.
Kui mahuti või boiler on püsivalt veetoruga ühendatud ja veevõrgust täidetav, tuleb mahutist või boilerist välja lasta nii palju vett, kui on mahuti või boileri maht. Näiteks 300-liitrise boileri puhul tuleks lasta veel joosta, kuni kanalisatsiooni on voolanud kogu 300 liitrit vett. Selleks tuleb avada mahuti kraan või boileri kuumaveekraan. Boilerite temperatuuri on soovitav hoida 70 kraadi juures. Iga kraan tuleks hoida avatuna umbes 5 minutit.
Suurkinnistute omanikel tuleb arvestada torustike oluliselt suurema mahuga, et läbivoolutamise tulemusel asenduks kogu torustikes olev vesi trassist tuleva puhastatud veega.
Järgmine hinnang antakse vee kvaliteedile teisipäeva, 16. mai pärastlõunal ning kui joogivesi on peatrassis jätkuvalt puhas, saadab terviseamet piirkonnas viibivatele inimestele selle kohta SMS-teavituse, et laiaulatuslik reostus on likvideeritud.
Vaatamata sellele, et joogiveetulemused on paranenud, võib haigestunute arv lähiajal püsida. Nakkushaiguste puhul avalduvad sümptomid pärast inkubatsiooniperioodi, mis sõltub haigustekitajatest.
Näiteks E.coli patogeensete serotüüpide puhul on inkubatsiooniperiood kuni 10 päeva. Samuti võib esineda olukordi, mil inimene nakatub enam kui ühe haigustekitajaga. See tähendab, et patsiendil võivad esineda sarnased sümptomid korduvalt, mida põhjustavad erinevad haigustekitajad. Jätkuvalt on väga oluline kinni pidada hügieeni ja toiduohutuse reeglitest, sest suvisel perioodil esineb tavapärasest rohkem soolenakkusi.
Puhast joogivett saab Kuressaare linnas kolme asupaika paigaldatud veepaakidest. Punktid on avatud iga päev kuni probleemi lahenemiseni kell 10–20. Puhta joogivee saamiseks tuleb kaasa võtta isiklik anum.
Veepaagid asuvad Kuressaare keskväljakul Elisa poe juures, Mooni tänav 2 Jyski poe parklas ja Smuuli 1 Tooma poe parklas.