Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Tallinnas tuvastati surnud kajakal linnugripp

Kajakas
Kajakas Foto: Marko Saarm

Tallinnas surnuna leitud naerukajakal tuvastati linnugripi viirus. Viimane seni teadaolev nakatunud metslind avastati eelmise aasta märtsis, mil kõrge patogeensusega lindude viirushaigus diagnoositi ühel Haapsalu luigel.

Sel aastal on Eestis kõrge patogeensusega lindude gripi puhang tuvastatud üle saja linnuga majapidamises Raplamaal.

Euroopa riikides on endiselt palju linnugripi puhanguid kodulindudel ja seda on teada ka metslindude puhul. Sel nädalal teavitas Läti naerukajakate massilisest suremusest lindude grippi ja Leedus on leitud lindude gripi tõttu surnud kajakaid.

Lindude gripi viirusega nakatunud naerukajakad ja teised metslinnud kujutavad suurt ohtu kodulindudele, kuna paljud kajakate pesitsuskolooniad paiknevad sisemaal.

Linnupidajad peavad tagama, et kodulindudel poleks kokkupuuteid looduses vabalt elavate lindude ja neilt pärineva nakkusohtliku materjaliga. Selleks tuleb linde joota ja sööta siseruumides või varikatuse all ning vajadusel kasutada võrku, katust vms eraldusvõimalusi. Endiselt on keelatud tuua looduses vabalt elavaid linde kohta, kus samal ajal peetakse kodulinde või teisi tehistingimustes peetavaid linde.

Mida teha, kui leiad surnud linnu?

  • Teavita hukkununa leitud veelindudest (haned, luiged), röövlindudest või hulganisti surnud metslindudest veebirakenduse kaudu, sinna saab jätta asukoha koordinaadid ja ka pildi, mis lihtsustab lindude leidmist.
  • Teateid saab jätta ka infotelefonile +372 605 4767.
  • Kindlasti ei tohi ise linde kokku koguda ning neid kuhugi toimetada, sellega võid viiruse levikut suurendada. Vajadusel võtab amet ka proovid.
  • Kodulinnu surmast teavita veterinaararsti, kellelt saad suunised.

Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Haiguse puhkemisel haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse. Seetõttu on oluline, et kõik linnupidajad järgivad bioturvalisuse meetmeid.

Tagasi üles