/nginx/o/2023/04/10/15247462t1h6dbc.jpg)
Kui otsid segu millestki eksootilisest, Vahemere naudingutest ja ehedast Araabia vaimust, vali oma järgmiseks reisisihtkohaks Tuneesia! Novatours on ainuke reisikorraldaja, kes korraldab algaval suvehooajal otselendudega reise Mandri-Tuneesiasse. Hooaeg algab 28. aprillil ning kestab läbi suve kuni 13. oktoobrini.
Tuneesia pakub kõike, mida võib nimetada Põhja-Aafrika kultuuriks. Riigi taevapiiri ääristavad teravatipulised mošeed, pubidest immitseb välja magusat vesipiibusuitsu ning tänaval mängivad eakad inimesed rõõmsalt doominot. Kohalik ajaloopärand on rikkalik ning pärineb foiniiklastelt, roomlastelt ja muudelt tsivilisatsioonidelt. Loodus ja maastik on samuti mitmekesine - pikka rannikut uhub ühelt poolt imeliselt sinine meri ja teiselt poolt Sahara kõrbe ookeanina laiuvad liivad.
Tuneesia on kuulus oma rannikukuurortide, üsnagi kosmopoliitse vaimu ja sügavalt juurdunud Põhja-Aafrika traditsioonide poolest. Siit leiab ka palju õdusaid väikseid kalurikülakesi, kus aeg liigub omas tempos ja turism on alles titesamme tegemas. Paljud kuurordid aga uhkeldavad suurepäraste spaakeskuste ja sanatooriumidega, kus pakutakse hooldusi Vahemere vee raviomadustega toodetega. Hubastes hotellides ja suurepärases kliimas ravitakse kogenud spetsialistide järelevalve all nahka, lihaseid ja liigeseid soola, vetikate, muda ning mineraalidega.
Tuneesia tuntuimad kuurordid
Tuneesia peamised kuurordid jäävad riigi idaossa. Neist kuulsamad on Sousse, Port El Kantaoui, Hammamet, Monastir ja Mahdia. Piirkonda iseloomustavad lõputud kaunid helekollase liivaga rannad, kaasaegsed hotellid, kaubanduskeskused ning meelelahutuskohad. Kuurortidest ei puudu ka mereteraapiakeskused paljude ravi- ja lõõgastusvõimalustega. Mõnusa alatooni lisavad idamaine elustiil ja eksootika.
Vähesed linnad on ajalookeerises nii palju üle elanud nagu Sousse. Ligi 3000 aasta eest foiniiklaste poolt rajatud linn sai turismikeskuseks 1960-ndatel ja seda nimetatakse auga “ranniku pärliks”. Piki kaunist liivaranda laiuvad esmaklassilised hotellid, tähelepanu väärivad pühad mošeed ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv medina. Sousse'i kõrval paikneb modernne Port el Kantaoui suure jahisadamaga. Seal on olemas ka golfiväljakud, veepark ja väike loomaaed.
Sousse‘st lõunas asuva Monastiri pilgupüüdjaks on ajalooline vanalinn medina, kärarikas idamaade turg ning linnapildis kohtad rohkem kohalikke. Kuurordist mitte kuigi kaugel asub Skanes, mis pakub head võimalust rahulikuks lõõgastuseks – sealsete hotellide ümbruses pole kohvikuid ja restorane. Vaikset puhkust saab nautida ka Mahdias, kus on heal tasemel mereteraapiakeskused ning laiad liivarannad.
Pealinnast Tunisest ligi 60 km kaugusel asub peamine kuurortkeskus Hammamet. Linna uhkuseks on 15. sajandist pärit kindlus, mille kitsastel tänavatel paiknevad idamaised turud, tavernid ja vaateplatvormid. Hammametist ligi 10 km kaugusel on uuem kuurort Yasmin Hammamet, mis võib uhkust tunda 4 km pikkuse rannajoone, maitseka jahisadama ja küllusliku valiku meelelahutusvõimaluste poolest.
/nginx/o/2023/04/10/15247464t1h15da.jpg)
Mitmekesine Tuneesia - Sahara kõrbest oliivipuudeni
Lõuna-Tuneesia kuulsaimaks paigaks on Sahara kõrb, mida ilmestavad kaunid datlipalmidega ääristatud oaasid, soolajärved ning salapärased koopad ja kanjonid. Teel Sahara kõrbesse puutud kokku riigi mineviku ja traditsioonidega ning saad igal juhul unustamatu elamuse. Chott El Djeridi soolajärv jagab Tuneesia mõtteliselt kaheks. Seal kus lõppeb soolajärv, algab Sahara. Chott El Djeridi on riigi suurim omalaadne veekogu, kus päikesekiirte murdumine soolakristallidel põhjustab kuuma ilmaga miraažide teket. Huvipakkuv on fakt, et ühel pool läbi soolajärve rajatud teed on vesi sinakas-rohelise, teisel pool aga roosakas-punaka varjundiga.
Tuneesia pole siiski pelgalt vaid kõrberiik. Riigi keskosast algavad massiivsed oliivipuusalud, kus kasvavatest oliividest valmistatakse maailma üht kvaliteetseimat oliivõli. Põhjapool ilutsevad korgitammed ja roosi- ning viinamarjaistandused.
/nginx/o/2023/04/10/15247466t1hda78.jpg)
Huvitavaid avastusi kultuurihuvilistele
Tuneesia sündmusterohke ajalugu on jätnud jälje riigi arhitektuuripärandile ja kultuurile. Selles suhteliselt pisikeses Põhja-Aafrika riigis kohtad üllatavalt palju hästi säilinud vaatamisväärsusi – El Djem amfiteater, mis on suuruse ja suurejoonelisuse poolest võrreldav ehk ainult Rooma kolosseumiga; Sidi Bou Saidi valged majad, mis ääristavad Vahemere äärseid kaljusid; unustamatu Kartaago ja selle varemed ning Kairouani linn, mida peeti keskajal kogu Põhja-Aafrika islami ja Koraani õpetuse keskuseks ja pühaduselt kolmandaks linnaks Meka ja Medina järel.
Eksootiline ja põnev elamus on ka turgude külastamine, mis annab parima läbilõike kohalikust elust ja sealsetest elanikest. Araabia turg ehk souk paikneb tavaliselt linna keskuses ja töötab kindlatel nädalapäevadel. Sõltuvalt linna suurusest võib souk võtta enda alla mõne tänava või ka terve kvartali.
Populaarsemateks ostudeks on suurepärased käsitsi kootud vaibad (eriti ilusad on pehmed berberi vaibad), puuvillast või siidist rikkalikult kaunistatud rahvariided, vääriskivide ja korallidega hõbe- ning kuldehted. Aga ka keraamika, vasknõud, oliivipuust nikerdised, nahkesemed jpm. Hinnatase on Tuneesias enam vähem võrreldav Eestiga, mõned esemed on odavamad, mõned kallimad.
/nginx/o/2023/04/10/15247467t1h4769.jpg)
Tuneeslane hindab rahulikkust ja austab traditsioone
Kui jälgid tuneeslast, märkad igast tema liigutustest õhkuvat stoilist rahu. Naeratus näol kulgeb tuneeslane läbi elu, kuhugi pole kiiret ja elustiili ilmestab suhtumine kõigisse ning kõigesse – tuleb see, mis tulema peab.
Elanikkond koosneb põhiliselt araablastest ja riigi lõunaaladel elavatest berberitest, vähesel määral on eurooplasi ning juute. Põhiliseks suhtluskeeleks on araabia keel. Teiseks riigikeeleks on prantsuse keel, kuna kuni 1956. aastani oli Tuneesia Prantsusmaa koloonia. Riigi algasukad berberid on kaunite näojoonte, tõmmu naha ja tihtipeale siniste või roheliste silmadega rahvakild, kes on elanud Põhja-Aafrikas juba aastatuhandeid.
Tuneesia on suhteliselt liberaalne islamiriik ja Tunist võiks meelsuse poolest vabalt pidada Euroopa linnaks. Ka kohalikele lubatakse seal rohkem kui näiteks lõuna pool elavatele rahvuskaaslastele - Sahara äärealadel kehtivad siiani iidsed ja pealinnast palju konservatiivsemad kombed ja tavad. Islami kombe kohaselt peetakse kinni usulistest pühadest ja traditsioonidest. Mis sest, et tavaline tuneeslane ei käi viis korda päevas mošees palvetamas ning tarbib vahel ka alkohoolseid jooke – usupühi peavad tuneeslased endiselt au sees.
Rahvuslikud road on väga maitsvad, tähtsamaks toiduks lamba-, looma- või kanalihaga valmistatud kuskuss ning erinevad juurviljad. Palju kasutatakse oliiviõli ja vürtse, seega on toidud suhteliselt rasvased ja teravad. Eelroana pakutakse röstitud soolapähkleid ja mandleid, musti ning rohelisi oliive, värskeid salateid, munapirukat ja teisi rahvuslikke suupisteid. Magustoidud on lõunamaa kombe kohaselt väga magusad, valmistatud mee baasil, kuhu lisatakse datleid, pähkleid või rosinaid. Mõnusat vahepala pakuvad kohalikud puuviljad – värsked apelsinid, mandariinid, aprikoosid, viinamarjad, datlid ning maasikad. Cap Bonise istanduste saagist valmivad Tuneesia parimad valged, roosad ja punased veinid.
Tuneesia on ühtaegu nii araabialikult eksootiline kui samas euroopalikult vabameelne ning siit leiab igaüks hingesoojendavat, mida argipäeva kaasa viia. Olgu see siis kaunitel liivarandadel lesides saadud kuldpruun jume, muljed vaatamisväärsuste külastamisest, Sahara müstiline aura või araabia mediina ja soukide imepärane võlu. Siin oled ümbritsetud külalislahketest ja naeratavatest kohalikest, kes võtavad vastu iga valge päikesenautija ning kultuuri- ja ajaloohuvilise seikleja.
Reisikorraldaja Novatoursi eksklusiivsed otselennud Tuneesiasse väljuvad Tallinnast Enfidhasse reedeti (28.04-13.10.2023 k.a). Valikust leiad reisipaketid või lennupiletid nädalastele ja kahenädalastele reisidele.
Lisainfot Novatoursi reiside ja teenuste kohta leiad kodulehelt www.novatours.ee, kirjutades e-mailile reis@novatours.ee või helistades telefonile 666 8000.