Riigikohtu esimehe sõnul on ta sel teemal mitu korda rääkinud õigusteaduskonna direktoriga ning neilt kohtumistel on talle jäänud mulje, et aetakse üht asja. «Hea tahte märgina võtsime riigikohtu analüüsist välja ülikooli tegemisi enim kritiseerivad osad, terved teemad,» lausus Kõve. «Kuid siis tuli õigusteaduskond ikkagi välja rünnakutega nii õigushariduse jutu kui ka juristieksami vastu. Risti vastu varem räägituga... On ütlemata kahju, kui taas kord tapetakse ära hea initsiatiiv, mida justiitsministeerium on kahjuks küll saamatult kommunikeerinud ja ilmselt ka nõrgalt kirja pannud. Mina olen alati valmis rääkima asjad sirgeks, kuid tajun mitme õigusteaduskonna kolleegi poolt nii suurt solvumist, et see justkui pole võimalik. Kõike võetakse isiklikult, kõike... Ütlemata kurb. Juristieksam ei ole võluvits, vaid üks klots suurest pildist.»
Riigikohtu esimees märkis, et ettepanekute vastu on olnud mitte ainult ülikool, vaid ka haridus- ja teadusministeerium. «Kui õigusteaduskonnas tekiks valmisolek uuesti rääkima hakata, on valmisolek ka meie poolt olemas. Tahaksin väga loota, et uus koalitsioon ei surma seda õigushariduse teemat, vaid on valmis süüvima ja lahendusi otsima. Selleks võiksime ju ometi üritada koostööd teha,» kirjutas Kõve Tupayle.
Justiitsministeerium saatis eelnõu kooskõlastusringile
Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, mis viiks seadusesse riikliku juristieksami. Eksami läbimist hakataks nõudma kohtus esindajalt, kes ei ole advokaat. Ühtlasi näeb eelnõu ette pankrotihaldurite ja kohtutäiturite haridusnõude tõstmist bakalaureusekraadilt õigusteaduse magistrikraadile.
Samuti peaksid tulevikus eksami tegema kõik kohtuniku, kohtunõuniku, vandeadvokaadi, vandeadvokaadi abi, prokuröri, notari, notari asendaja, kohtutäituri, kohtutäituri abi ja pankrotihalduri töökoha soovijad. Uus nõue ei mõjutaks siiski kehtivaid esinduserisusi – näiteks töötajaid või ametnikke, kes esindavad kohtus oma tööandjat.
Eelnõu näeb ette kolmeaastase üleminekuaja juristieksami nõude kehtestamisel. Õiguskindluse põhimõtte kohaselt ei seata juristieksami nõuet neile, kes on enne üleminekuaja lõppu astunud reguleeritud õigusametisse, isegi siis, kui nad pärast üleminekuaega liiguvad ühest õigusametist teise või teevad töös pausi. Riikliku juristieksami sisuks saaks olema kirjalik eestikeelne kaasuste lahendamine.
Siseministeerium ja rahandusministeerium jätsid eelnõu kooskõlastamata. Õiguskantsler Ülle Madise leidis, et see eelnõu ei lahenda õigushariduse kvaliteediga seotud probleemi, vaid toob kaasa ressursikulu.