Kui Vilo peaks tänavu valitama Tartu Ülikooli uueks rektoriks, kas ta kavatseb ümber vaadata ka siinsed traditsioonid, kuna teaduskraadid jagatakse välja poole päevaga. «Olen sellele mõelnud,» vastas professor, kuid hindas, et doktorikraadi kaitsmine frakis pole Eestis siiski mõistlik.
Ent võib-olla tasuks mõelda, millal inimesed saaksid kokku tulla ja kanda välisülikoolide tseremoniaalseid riideid ja sümboleid. «Iseenesest oleks ju tore, kui selline poolenisti sõuelemendiga üritus avalikus ruumis toimuks,» arvas Vilo, kelle sõnul on suur hulk töötajatest õppinud maailma traditsioonidega ülikoolides ning sealt palju väärtust koju toonud. «Me võiksime seda märgata ja tunnustada,» sõnas ta.
1640. aastal asutatud Helsingi ülikool koondab 40 000 üliõpilasest ja töötajast koosnevat kogukonda. Rahvusvaheliste ülikoolide võrdluses kuulub Helsingi ülikool maailma 100 parima sekka. Lisaks ülikoolilinnakule Helsingis on kõrgkoolil keskused Lahtis, Mikkelis ja Seinäjokis, kuus uurimisjaama Soomes ja üks Keenias.
Eestlasi, kes on Helsingi ülikooli audoktoriks promoveeritud:
1927. aastal sai esimese eestlasena audoktoriks rahvaluuleteadlane Matthias Johann Eisen
1969 keeleteadlane Paul Ariste
1984 põllumajandusteadlane Ilmar Aamissepp
1986 president Lennart Meri
1994 keeleteadlane Paul-Johhannes Alvre
1995 statistik, rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit
2002 president Arnold Rüütel
2006 sotsiaalteadlane, poliitik Marju Lauristin
2008 atmosfäärifüüsik Tiit Nilson
2017 teoloog, ajaloolane, tõlkija Vello Salo