:format(webp)/nginx/o/2023/03/06/15183216t1h6a34.jpg)
Riigikohus jättis täna läbi vaatamata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaebuse elektroonilise hääletamise tulemuste peale riigikogu valimistel, sest Vabariigi Valimiskomisjon ei olnud vaidlusalust küsimust veel lahendanud.
Riigikohtusse laekus neljapäeval EKRE kaebus, milles vaidlustati riigikogu valimiste tulemuste kindlakstegemist valimiskomisjoni poolt 5. märtsil ja lisaks sooviti elektroonilise hääletamise tulemuste kehtetuks tunnistamist.
Valimiskomisjon selgitas riigikohtule, et nad ei ole veel riigikogu valimiste tulemusi kindlaks teinud. Küll aga tegi 5. märtsil elektroonilise hääletamise tulemused kindlaks riigi valimisteenistus, kes korraldab otseselt elektroonilist hääletamist.
Kaebusega tuleb esmalt läbi käia valimiskomisjon
Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium selgitas, et kaebus valimisteenistuse toimingu peale tuleb kõigepealt esitada valimiskomisjonile, mida EKRE ei ole komisjoni andmeil teinud. Riigikohtule saab kaebuse esitada alles pärast asja lahendamist valimiskomisjonis. Seega ei kuulunud kaebuse lahendamine riigikohtu pädevusse ja see jäeti läbi vaatamata.
Seetõttu ajaski EKRE eilne pressiteade riigikohtusse pöördumisest segadusse nii mõnegi ajakirjaniku kui ka riigiasutuse, kirjutas Postimees tänases lehes. Otsetee riigikohtuni võinuks iseenesest avada nende uus lähenemine rohujuuretasandilt, et vigased pole mitte korjatud e-hääled, vaid seaduse raamistik ise.
Tõepoolest - ka riigikohus viitas määruses, et seesugune järelevalve riigikogu valimiste korraldamise üle kuulubki nende pädevusse. Küll aga ei saa kohus menetleda midagi, mida piltlikult veel olemas pole: e-häälte arv pole jätkuvalt seaduse silmis kinnitatud ja seda ei tehta enne kõigi kaebuste lahendamist.
Spikrina tõi kohus välja, et EKRE ja nende kaitsja Paul Keres pidanuks vaidlustama nende poole pöördudes hoopis eraldi e-häälte paragrahvi alla kuuluvat toimingut.
Määrusega saab tutvuda riigikohtu kodulehel.
EKRE käis valimisteenistusel külas
Riigikohtu kaebusele paralleelselt saatis EKRE juht Martin Helme teise kaebuse ka valimisteenistusele. Täna hommikupoolikul käisid erakonna esindajad valimisteenistuses kohapeal.
«EKRE soovis saada selgust, kuidas on tagatud häälte kogumisega seotud süsteemide turvalisus. Kohtumisel lepiti kokku, et riigi valimisteenistus jagab EKRE-ga e-hääletamise süsteemi arhitektuuri selgitust ja selle põhjal täpsustab EKRE oma teabenõuet,» kirjeldas kohtumist riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe.