Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
(+372) 507 3066

Uuringufirma: Reformierakonna ja EKRE vahe on vaid paar protsendipunkti (11)

Copy
Reformierakonna esimees Kaja Kallas Postimehe valimisstuudios.
Reformierakonna esimees Kaja Kallas Postimehe valimisstuudios. Foto: Sander Ilvest

Uuringufirma RAIT Faktum & Ariko uuring prognoosib, et Reformierakonna tulemus riigikogu valimistel jääb 24 protsendi juurde, EKRE-le ennustatakse see-eest 22-protsendilist häältesaaki.

10. kuni 27. veebruarini tehtud veebiküsitluses väljendas valimistega seotud seisukohta 846 inimest. Kui Reformierakond saab prognoosi järgi 24 protsenti ja EKRE 22 protsenti häältest, siis Keskerakonnale ennustatakse 17-protsendist häältesaaki, Eesti 200 toetuseks pakutakse 13 protsenti ja Isamaale ning sotsiaaldemokraatidele mõlemale kaheksa protsenti. Teiste erakondade toetus jääb juba 1–2 protsendi piiresse.

RAIT Faktum & Ariko erakondade reitinguid jooksvalt ei tee, küll aga on teinud enne riigikogu valimisi oma uuringuid. Uuringujuhi Kalev Petti sõnul keskenduvad nad hääletamisele valimiste ajal. «Seekordne uuring on neljas. Eelmisel kolmel korral oleme saanud tegelikule valimistulemusele kõige lähemal oleva tulemuse (võrreldes teiste uuringutega). Seetõttu pakume ka nüüd uuringu tulemustel põhineva prognoosi,» lausus Petti.

Kuidas selgitada Reformierakonna ja EKRE küllaltki võrdset tulemuste prognoosi? Petti sõnul paistab, et muud uuringufirmad mõõdavad endiselt toetust erakondadele, mitte käitumist valimistel. Nende metoodika aga eeldab, et need on erinevad asjad. «EKRE toetaja üsna kindlasti ka hääletab (läheb valima), Reformierakonna toetajaist ei pruugi osa seda teha, kuigi toetajana on nad lojaalsed,» tõdes Petti. Ta lisas: «Ka EKRE ja Keskerakonna valijad on üldiselt lojaalsed, kuid EKRE puhul on võrreldes eelmiste valimistega rohkem uusi hääletajaid, mis üldise lojaalsusenäitaja veidi allapoole viib.»

Reformierakond saab 2/3 häältest e-hääletusest, usub Petti. «EKRE saab 2/3 häältest muudest hääletusviisidest (eelkõige valimispäeval valimiskastist). See tähendab, et pinge kruvib valimispäeva õhtul häälte lugemisel järjest üles, mida enam on valimispäeva hääli kokku loetud.»

Tagasi üles