Metamfetamiini sisaldavates süstaldes oli üldjuhul alati ka amfetamiini leid.
Olulise tähtsusega uuringuleid on nitaseenide gruppi kuuluvad sünteetilised opioidid kuue protsendiga, nendeks on istotonitaseen, metonitaseen ja protonitaseen. Alates 2019. aastast Eesti uimastiturul olnud isotonitaseeni esines 15 süstlas, 2022. aastal Eesti uimastiturule jõudnud metonitaseeni ja protonitaseeni mõlemat kolmel korral.
«Viimased kaks ainet jõudsid Eesti uimastiturule 2022. aasta suve alguses. Süstlajäägi uuringu metoodika tõestas, et suudab tabada ka kõige värskemaid muutusi uimastiturul. Nitaseenide leiu teeb eriti oluliseks nende ainete ohtlikkus inimese elule. Selliste ainete ilmnemisel on vaja viivitamatult tarvitajate hoiatamise ja uute ainetega seotud kahjude vähendamise plaani,» rõhutas tervise arengu instituudi (TAI) teadur Abel-Ollo.
Teistest sünteetilistes opioididest leidus süstaldes võrreldes 2021. aastaga enam ka erinevaid fentanüüle/analooge, kokku 13 korral. Need olid tavalise fentanüüli, furanüülfentanüüli või karfentanüüli leiud. 2021. aastal oli fentanüüli süstaldes vaid paaril korral.
Harjumaal kogutud süstaldes leidus võrreldes Ida-Virumaal kogututega oluliselt enam katinoone: alfa-PVP-d ja alfa-PHP-d, mida on peetud turult kadunud fentanüüli aseaineteks.
Kokaiini ja MDMA-d leidus üksikutes Tallinnas kogutud süstaldes. Üle Eesti leidus süstaldes mitmete nii retsepti- kui käsimüügiravimite koosesinemist teiste narkootiliste ja psühhotroopsete ainetega, näiteks amfetamiini ja diasepaami kombinatsiooni. Üksikutel juhtudel sisaldasid süstlad ainult ravimeid. Kaheksa süstalt valimi 375-st olid ühegi aine leiuta.
Ravis, sealhulgas opioidisõltuvuse ravis kasutusel olevate ravimite leid kasutatud süstaldes viitab ravimite võimalikule väärkasutamisele ja mustale ravimiturule. Piirkondlikult oli buprenorifiini ja naloksooni leidudega süstlaid kõige enam Tallinnas ja Kohtla-Järvel. Metadooni leidudega süstlaid oli lisaks neile piirkondadele ka Narvas, Kiviõlis.