Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

VIDEO, FOTOD JA BLOGI USA ja Eesti kaitseministri pressikonverents (1)

Copy

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin ja kaitseminister Hanno Pevkur andsid täna Tallinnas kaitseministeeriumis ühise pressikonverentsi. Postimees tegi pressikonverentsist otseülekande, mis on videona järelvaadatav. Pressikonverentsil räägitust saab lugeda blogist.

Kaitseministeeriumi pressiteade

Pevkur kohtumisel Austiniga: NATO idatiib vajab tugevdamist

Kaitseminister Hanno Pevkur kohtus täna Ühendriikide kaitseministri Lloyd Austiniga, et arutada kahe riigi kaitsekoostööd, Ukraina abistamist ja juulis Vilniuses toimuva NATO tippkohtumisega seotud küsimusi.

«Kaitseminister Lloyd Austin tänas Eestit juhttrolli eest Ukraina abistamisel. Kinnitasime kaitseminister Lloyd Austiniga üle Eesti ja USA vahelise strateegilise suhte, mille väljenduseks on täna see, et Ühendriikide jalaväe- ja HIMARS mitmikraketiheitjate üksused teenivad siin koos meie kaitseväelastega, tugevdades nii Eesti kui kogu NATO julgeolekut. Samas on viimane aasta kinnitanud, et Venemaa ambitsioonid lääne suunal pole kuidagi muutunud ning meie idanaaber on jätkuvalt suurimaks julgeolekuohuks nii meile kui kogu NATOle,» ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Pevkur lisas, et just seetõttu on oluline jätkata NATO idatiiva tugevdamist ja üheks selliseks võimaluseks oleks õhukaitserotatsioonide loomine sarnaselt õhuturbega.

Kommenteerides Ukrainas toimuvat sõda, ütles kaitseminister, et Venemaa agressioon Ukrainas on viimaste kümnendite seni suurim oht liitlaste julgeolekule ja rahule ning stabiilsusele Euro-Atlandi piirkonnas.

«Venemaa pole mingil moel loobunud oma imperialistlikest ambitsioonidest ka Ukrainas ning meil ei ole teist võimalust kui jätkata Ukraina toetamist nii palju kui võimalik ja nii kaua kui vajalik,» lisas Pevkur.

Nii Pevkur kui Austin naasid eile NATO kaitseministrite kohtumiselt, kus kõne all oli Ukraina toetamine ning NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamine, sealhulgas uued regionaalsed kaitseplaanid ja võimete ning varustuse eelpaigutamine NATO idatiivale.

«Ameerika Ühendriigid on vankumatult pühendunud Balti liitlaste vabaduse ja suveräänsuse toetamisele,» ütles Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin, kelle sõnul seisvad Ühendriigid Eesti kõrval, et heidutada ja kaitsta meie ühist julgeolekut ähvardavate ohtude eest.

Lisaks arutasid kaitseministrid Eesti diviisi loomisega seotud plaane ja Ameerika Ühendriikide tuge diviisi struktuuri ülesehitamisel. Eesti ja Ühendriikide relvajõud teevad tihedat koostööd NATO raamistikus diviisi struktuuri loomiseks.

Samuti rääkisid ministrid Eesti osalemisest rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve Iraagis, kuhu Eesti on eile Riigikogult saadud mandaadi kohaselt valmis panustama kuni 110 kaitseväelasega. Kaitseminister Austin tänas Eestit panuse eest sõjalisse operatsiooni Inherent Resolve. Lisaks arutati Ühendriikide julgeolekuabi ja Eesti sõjalise kaitse tugevdamise küsimusi.

Eesti valitsus eraldas eelmisel aastal kolmel korral lisaraha riigikaitse tugevdamiseks, tõstes kaitsekulud kolme protsendi SKT piirimaile. Järgnevatel aastatel investeerib Eesti Ühendriikidelt julgeolekuabina saadud 140,5 miljonit dollarit pikamaa kaudtulevõime arendamiseks, hankides mitmikraketiheitjad HIMARS.

Eelmise aasta lõpust teenib Võrus Ameerika Ühendriikide jalaväeüksus, mis harjutab koos 2. jalaväebrigaadi üksustega. Samuti siirsid Ühendriigid rotatsiooni korras Eestisse HIMARS mitmikraketiheitjate üksuse koos juhtimisvarustuse ja süsteemidega. Eestisse saabunud Ühendriikide üksused osalevad koos Eesti kaitseväega ühistel õppustel, et suurendada koostegevusvõimet. Ministrite kohtumise järel kohtus kaitseminister Austin ka 5 Eestis teeniva USA ja 5 Eesti kaitseväelasega.

Ameerika Ühendriikide täiendavate üksuste ja võimete siirmisest Balti riikidesse teatas president Joe Biden eelmisel suvel Madridis aset leidnud NATO tippkohtumisel.

Tagasi üles