/nginx/o/2023/02/02/15114926t1hfaf7.jpg)
Soovid lennata sõpradega kosmose avarustesse, rajada edukaid tööstuseid ja raudteevõrgustikku, pidada perega töökat farmi, ehitada armsate metsloomadega linna või koguda oma linnuvaatlusalasse kauneimaid linde? Kõik see ja rohkemgi veel on tänasel päeval tänu lauamängudele käeulatuses.
Pole kahtlustki, et lauamängude populaarsus on üha enam ja enam hoogu kogumas. Erineva temaatika ja mehaanikaga mänge on nii rohkelt, et igaühele leidub sobiv lauamäng.
Milliseid lauamänge kindlasti proovida tasub?
Toome sinuni Eesti mängusõprade seas soojalt vastu võetud mängud ning mõned soovitused uutest mängudest, mis sel aastal eestikeelsena ilmumas on.
Seltskonnamängud loovad mõnusa olemise ja võimaluse üksteist paremini tundma õppida ning pakuvad sealjuures hulganisti naeruteraapiat.
Möödunud aasta üks populaarsemaid seltskonnamänge – „Ainult üks“.
See on sõnaseletus ja sõnaarvamise mäng, kus kõik mängijad teevad koostööd, püüdes aidata kaasmängijal ära arvata müsteeriumsõna.
Üks mängija asub esimesena sõna mõistatama. Teised mängijad näevad sõna, mis ära tuleb arvata ja kirjutavad oma tahvlile vihjeks ühe sõna, mis seostub ette antud sõnaga.
Seejärel võrdlevad nad omavahel sõnu ja eemaldavad korduvad vihjed mängust. Arvaja nuputab allesjäänud vihjesõnade põhjal õiget vastust. Kui soovite mängida midagi sõbralikku, lõbusat koostöövormis, sobib “Ainult üks” teile imehästi.
Number üks mäng aastal 2022 oli magnetitega osavusmäng “Kluster”.
Tempokas ja lühikese mänguajaga, uskumatult lõbus, tõeliselt lihtne ja siiski täis strateegiat! Selle lihtsus ja põnevus võlub täielikult ka kõige püsimatuma sõbrakese. Lihtsalt võta magnetid ja aseta neid nöörist moodustatud ringi. Aga ole ettevaatlik! Seal juba asetsevad magnetid on kerged sinu asetatu külge haakuma ning kui see juhtub, pead kogu puntra endale noppima. Võidab see, kes saab esimesena oma magnetitest lahti.
Maailmas peremängude edetabelis esikohta juba mitu aastat enda käes hoidnud kogu pere strateegiamäng “Tiivulised”.
Tempokate ja lühemate mängude kõrval on rohkelt südameid võitnud tõeline pärl “Tiivulised”. See on ülemaailmse hittmängu (müüdud üle 1,5 miljoni) “Wingspan” eesti keelde tõlgitud versioon. Mäng võitis 2019. a Kennerspiel des Jahres auhinna, mis võrdub lauamängude maailma Oscariga.
Mängu disain on imeilus, jupid kvaliteetsed ning tehniline teostus esmaklassiline. “Tiivulised” saavad mängida koos nii strateegid, kes jahivad võitu, kui need, kes naudivad lihtsalt ilusate linnukeste meelitamist enda looduskaitsealale. Imekaunis ja lummavalt põnev, kuni mängu lõpuni ei tea keegi, kes võitjaks saamas on. Lisaks on kaartidel toodud välja põnevaid fakte lindude kohta ning ühtlasi õpid mängides, millised on erinevate lindude pesitsuskohad ning toitumisvajadused.
Tempokas ja vahvate pisikeste dinosaurustega värskelt eestikeelsena ilmunud mäng – “Draftosaurus”.
Võlub oma tempokuse ja temaatikaga – mängu keskmes on armsad värvilised puidust dinosaurused. Mängijad annavad üksteisele ringiratast peos edasi dinosauruseid. Valivad sealt ühe sobiva ja asetavad selle oma mängulauale ehk loomaaeda. Igal aedikul on oma piirangud ja nõuded, mis toob mängu põnevust ja strateegiat. Seejärel antakse dinosaurused jälle kõrvalolevale mängijale ning valitakse järgmine dinosaurus. Kas saad oma eesmärgile vastavad dinosaurused õigesse kohta?! Täringu veeretamine seab teistele mängijatele piirangu, kuhu dinosaurust parajasti sel käigul asetada tohib.
Loo kõige väärtuslikum karavan ja ületa Karakumi kõrb kaardimängus “Karakum”.
Avatud kaartide valimise ja ressursside haldamise mäng, kus mängijad ostavad kaameleid ja asetavad neid oma karavani. Aga siin on mängu trikk! Karavani lisatavad loomad peavad olema sama värvi või sama väärtusega, kui sinna viimati lisatud kaamel.
Mida põnevat ja uut on tulemas?
Lähiajal jõuab müügile uhiuus seltskonnamäng “Mimic Octopus”.
Mängijad peavad maha pööraseid vestluseid, püüdes jälile jõuda, kes kaasmängijatest on nendega ühes tiimis ja kes on miimik-kaheksajalg. Temal ei ole ette antud teemat, millel vestelda ja peab proovima matkida teiste mängijate juttu, et teda peetaks tiimikaaslaseks.
Eriti kuum uudis on eesoleval suvel eesti keeles ilmuv paljukiidetud kogu pere mäng “Flamecraft”.
See lauamäng vallutas sügisel oma armsa ja imetoreda temaatikaga mängusõprade südameid üle maailma – pisikesed draakonid, kes abistavad inimesi igapäevatoimetustes.