«See raiemahu vahemik, mida te olete siin ära märkinud, võiks jääda 9-11 miljoni tihumeetri peale aastas, samal ajal teie ise oma erakonnaga lubate järgmise nelja aasta jooksul vähendada Eesti raiemahu 8 miljonile tihumeetrile - kas teie valimisprogramm valetab või te tegelikult ise ka ei usu sellesse metsanduse arengukavasse, mille te siia parlamenti tõite?» küsis ) üle-eelmine minister Tõnis Mölder (KE) eelnõud esitlenud keskkonnaminister Madis Kallaselt (SDE).
MAK2030 ise tegelikult raiemahtu ette ei anna, jutt on kava lisas olevast, vananenud hinnangust. Keskkonnaagentuuri sügiseste arvutuste järgi ei saa selliste numbritega arengukava eesmärke täita. Jaanuaris Euroopa Komisjonile saadetud 2023. aasta kasvuhoonegaaside inventuuriaruande kokkuvõtte järgi on seis veelgi hullem: metsandus- ja maakasutussektor (LULUCF) kasvuhoonegaaside tekitaja juba 2017., mitte 2020. aastast.
Miks keskkonnaministeerium valeandmetega lisa arengukava küljest ei eemaldanud?
Madis Kallas vastas, et otsus sündis pärast ministeeriumi kantsleri, asekantsleri ja oma nõunikuga arutamist. Talle väideti, et vastasel juhul võinuks tekkida nõue teha arengukavale uus keskkonnamõju hindamine, mis aga venitanuks arengukava vastuvõtmise aastasse 2025.
«Minu soov oli, et raiemaht peab olema 9 miljonit või alla selle, aga erakonnad on suured ja seal oli teine arvamus,» ütles Madis Kallas, viidates koalitsioonipartnerite Reformierakonna ja Isamaa survele jätta arengukavva raiemahusoovitus kirja panemata.
Tema sõnul ei keela aga ükski seadus lisa 1 arvestamata jätta.
Paraku annab see ka võimaluse ka väita, nagu võiks Eestis senisest rohkemgi metsa raiuda.