Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Terviseamet: emakakaelavähki on võimalik vaktsiiniga ennetada (1)

Copy
Üleskutse.
Üleskutse. Foto: Terviseamet

Terviseamet tuletab meelde, et tütarlastel on võimalik end vaktsineerida inimese papilloomiviiruse ehk HPV vastu, mis põhjustab peaaegu kõik emakakaelavähi juhud. Vaktsineerimine toimub koolis lapsevanema nõusolekul ning seda tehakse aastaringselt.

HPV on äärmiselt levinud nakkushaigus, millega puutub elu jooksul kokku ligi 80% täisealisest elanikkonnast. Nakkus levib naha või limaskestade kokkupuutel ning sellel puuduvad sümptomid ehk nakatunud inimene võib viirust endale teadmata edasi kanda.

Tavaliselt suudab meie keha HPV nakkusest ise vabaneda umbes paari aasta jooksul. Harvemal juhul võib pikaajaline kõrge riskiga HPV tüve nakkus viia tõsiste haigusteni. Nii põhjustab HPV peaaegu kõik emakakaelavähi juhud ning seda seostatakse ka päraku-, häbeme-, tupe- ja peenisevähi tekkega.

«Kõige enam tekitab muret emakakaelavähk, mille leviku ja suremuse poolest on Eesti Euroopas esirinnas: igal aastal haigestub vähki ligi 160 ja sureb umbes 65 naist. Need numbrid võiksid olla oluliselt väiksemad, kui tütarlapsed vaktsineeriksid end HPV vastu ning naised käiksid regulaarselt naisearsti juures ja sõeluuringutel,» ütles terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna peaspetsialist Kerli Reintamm.

Mida varem vaktsineerimisega alustada, seda suurem on sellest saadav kasu. Seetõttu vaktsineeritakse ka Eesti koolides tasuta tütarlapsi, kes on vanuses 12-15 eluaastat. Vaktsineerimine toimub lapsevanema nõusoleku alusel. Alates 15-eluaastast on vaktsineerimine tasuline ning maksab lapsevanemale ligi 500 eurot (tervishoiuteenuse osutaja puhuti erinev).

Koolides toimub vaktsineerimine alates 2018. aastast kogu õppeaasta vältel. Vaktsineerimine koosneb kahest doosist, mille manustamise vahe on 6-13 kuud. Enne vaktsineerimist saadab kooliõde koju kirjaliku nõusoleku vormi. «HPV vaktsiin on üks kõrgeima efektiivsusega vaktsiin, mida on põhjalikult uuritud ning mille ohutust on kinnitanud mitmed uuringud. Tegemist on vaktsiiniga, mis kaitseb tütarlapsi tulevikus vähi eest,» lisas Reintamm.

Reintamm sõnas, et terviseteadlikkuse tõstmiseks võiksid kõik lapsevanemad tutvuda HPV leviku ja emakakaelavähi tekkepõhjustega, isegi kui laps ei kuulu vaktsineerimise sihtrühma. «Oleme võtnud eesmärgiks tõsta Eesti elanike teadlikkust selles teemas ning kutsume lapsevanemaid külastama Terviseameti ja Tervisekassa kodulehekülgi, rääkida lastele regulaarse arstikülastuse ja sõeluuringutel osalemise olulisusest ning näidata selles osas ka ise eeskuju,» ütles ta.

Lähemalt saab HPV leviku ja vaktsineerimise kohta lugeda terviseameti kodulehelt.

Märksõnad

Tagasi üles