Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Hollandist Eestisse toodud hobustel tuvastati nakkushaigus nõlg (1)

Copy
Hobused ajavad koplis hobuseasju. Foto on illustratiivne!
Hobused ajavad koplis hobuseasju. Foto on illustratiivne! Foto: Marianne Loorents

Hobuste riikidevahelise veo nõuete eiramise tulemusena jõudis Hollandist toodud hobustega Eestisse hobuste nakkushaigus nõlg.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Kärt Jaarma sõnul saabus haigestunud loom Eestisse novembri lõpus. «Saaremaale tuli ühe veosega neli hobust Hollandist ja üks Saksamaalt. Sama veosega suundus üks hobune Saksamaalt ka Läänemaale. Üks Hollandi hobustest haigestus teekonnal,» kirjeldas Jaarma. Loom hakkas tatistama, tekkis palavik ja lümfisõlmed läksid turse.

Saaremaal võeti hobuselt proov ning tuvastati hobuste nõle tekitaja. Samast veosest haigestus veel kaks hobust.

Uurimise käigus selgus, et Hollandist toodud loomad olid siia saabunud mittenõuetekohaselt. «Hollandist pärinevatel hobustel puudus veterinaarse ülevaatuse teostamist kinnitav sertifikaat, kaasas olid vaid identifitseerimist võimaldavad hobuste passid,» selgitas Jaarma juhtunut. Saksamaalt toodud hobustel olid veterinaarsertifikaadid olemas.

Põllumajandus- ja toiduamet koostas pettuseteate Hollandi vastavale asutusele, kes asus juhtumit uurima.

Hobuste liikumisel ühest riigist teise peab hobusega kaasas olema hobuse pass ja veterinaarsertifikaat. Viimane tõendab, et hobune on identifitseeritud, puuduvad haigustunnused ega pole kokku puutunud haige loomaga ning ta on pärit kohast, millele ei ole kehtestatud liikumispiiranguid.

Nõlg on bakter Streptococcus equi põhjustatud hobuste nakkushaigus. Haigusele iseloomulikud tunnused on halb enesetunne, palavik ja nõrevool ninast. Seejärel areneb peapiirkonna lümfisõlmede turse, mis lõpeb nende mädase põletikuga. Reeglina paranevad loomad ravi tulemusel täielikult. Nakkusallikaks on haiged loomad, kes eritavad haigust köhimisel, puristamisel või aevastamisel ninanõrega, kuid samuti põletikus lümfisõlmede mädaga. 

Tagasi üles