Nende hinnangul on vastuvõetamatu, et laste elu ja tervist puudutavates küsimustes seatakse riigis ülimuslikuks kooliõdede ning lastekaitse liidu ametnike ametialased huvid ning lapsevanemad taandatakse inkubaatori tasemele.
Lisaks ei nõustu liidud sellega, et seadusesätteid kavatsetakse ühtlustada JOKK-eesmärgist lähtuvalt. «Meile, lapsevanematele on tähtis seaduste sisuline aspekt. Kuni me peame Eesti Vabariiki demokraatlikuks, tsiviliseeritud riigiks, tuleb selles riigis austada ka pereväärtusi. Perekond peab olema püha ja puutumatu. Lähtudes perest ning lapsevanematest, rääkides üksnes JOKK-põhimõtetest, rikume üliolulisi piire. Perekonnast, selle väärtustest, traditsioonidest ja uskumustest seadusteks vorbitud sahaga üle sõites purustame eetilised piirid tehnitsistliku ja inimliku vahel,» kirjeldasid liidud pöördumises.
«Me ei aktsepteeri mitte üheski sõnastuses seadusi, mis annavad kooliõdedele õiguse vaktsineerida lapsi vastu nende vanemate tahet,» toonitas liidud. «Nõuame, et uude eelnõusse saaks sisse kirjutatud: Seadusliku esindaja keeldumise korral ei tohi koolitervishoiuteenuse osutaja alaealist vaktsineerida isegi juhul, kui viimane peaks selleks soovi avaldama.»,» nõuavad lastevanemate liidud.
Sotsiaalministeerium: koolides Covid-19 vastast vaktsineerimist ei ole plaanis
Sotsiaalministeerium saatis eelmisel nädalal kooskõlastusringile kaks vaktsineerimisega seotud määrust, millest ühes täpsustatakse koolis vaktsineerimise korraldust ja teise määruse muudatused on eeskätt seotud vaktsineerimise korraldamise ülesannete üleandmisega terviseametist haigekassasse.
Ühtlasi lisatakse riiklikku immuniseerimiskavasse Covid-19 vaktsiinid, et neid oleks ka 2023. aastal võimalik haiguse riskirühma kuuluvatele inimestele tasuta pakkuda. Koolides Covid-19 vastast vaktsineerimist ei ole plaanis.
Koolis vaktsineerimine puudutab 13-aastastele tehtavat mumpsi, leetrite ja punetiste vastast vaktsiini, 15–17- aastastele tehtavat difteeria, teetanuse ja läkaköha vaktsiini ning 12-aastastele tehtavat HPV-vastast vaktsiini. Samuti võimaldatakse erandjuhtudel vaktsineerimist ka koolieelsete vaktsineerimistega hilinenud lastele.
Määruse muudatus näeb ette, et kui õpilane soovib vaktsineerimist, aga vähemalt üks lapsevanem seda ei toeta, siis kooliõde võib hinnata õpilase kaalutlusvõimet ja vaktsineerida vastutustundeliselt poolt- ja vastuargumente kaaluvat õpilast tema enda soovil. Seda samamoodi, kui praegu teeb perearst.