Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Ära tee neid vigu, kui võtad kiirlaenu!

Artikli foto
Foto: Bondora

Kiirlaen võib olla väärt abimees, kui raha on kiirelt tarvis, kuid hoiupõrsast vahib vastu tühjus.

Kiirlaenu taotlemine on muutunud ülimalt lihtsaks – seda saad teha oma telefonist vaid mõne minutiga. Protsessi lihtsuse tõttu tehakse kiirlaenu võtmisel tihti vigu.

Selleks, et saaksid ennetada makseraskusi, toome välja 5 levinud viga, mida kiirlaenu võtmisel tehakse.

1. Teise inimese eest laenu võtmine

Meil kõigil on erinev finantsolukord. Pangad ja laenufirmad vaatavad iga taotleja rahalise olukorra hoolikalt üle, enne kui kliendi taotluse ära kinnitavad.

Nii võib juhtuda, et pank on nõus sulle laenu andma, aga sinu sõbrale mitte. Äkki juhtub lausa, et sõber küsib seejärel sinu abi. Plaan on lihtne – sõber teeb kõik maksed korralikult ise, kuid laen võetakse sinu nimele. Hea mõte, eks?

Tegelikult ei ole!

Kui laenufirma ei taha sinu sõbra laenutaotlust kinnitada, on neil selleks põhjus. Suure tõenäosusega ei hinda nad sinu sõbra rahalist olukorda stabiilsena. Seda ei tohiks tähelepanuta jätta!

On suur võimalus, et sinu sõber ei ole suuteline laenu õigeaegselt tagasi maksma. Kuna laen võetaks aga sinu nimele, tekivad seaduse ees probleemid hoopis sinul. Makseraskustesse ei jää seega mitte sõber, vaid sina (kui sa just tema eest laenu ise ära ei maksa).

2. Rohkem kui ühe kiirlaenu korraga võtmine

Elus võib tulla ette olukordi, kus ühe laenu võtmisest ei piisa. Võib tunduda hea mõte taotleda korraga mitut kiirlaenu – nii saad ju rohkem raha!

Tuletame meelde, et laen ei ole tasuta raha. Idee mitme laenu võtmisest on märk ebastabiilsest rahalisest olukorrast. Ole kindel, et saad hakkama ühe laenu tagastamisega, enne kui uut kiirlaenu taotlema lähed.

Kaalu raha saamiseks alternatiivseid võimalusi. Äkki saad teha nädalavahetusel lisatööotsi (kerge lisatöö leidmises aitab sind näiteks Goworkabit).

3. Laenu mitteplaneerimine

Ootamatuid olukordi tuleb elus ikka ette, sinna ei saa midagi parata.

Tahtmatuid sündmusi ei ole võimalik planeerida, kuid laenu on. Kui hakkad laenu taotlema, arvesta sellega, et sul võib tekkida ootamatuid väljaminekuid – pane nende tarvis raha juba varakult kõrvale.

Koosta hädaabifond, kuhu paned igakuiselt väikese osa oma palgast. Nii ei satu sa rehvi purunedes või haigestudes kohe makseraskustesse.

4. Maksekuupäeva sassi ajamine

Maksekuupäevaga eksimine on levinud viga, mis võib sulle kalliks maksma minna.

Tähtis asi, mida jälgida, on see, kas laenufirma määrab ise maksekuupäeva või saad selle ise valida. Juhul, kui saad maksekuupäeva ise valida, ajasta see kohe palgapäeva lähedusse. Muidu võib tekkida olukord, kus kuu lõppedes pole sul piisavalt raha, et laenumakset teostada.

Olenemata sellest, millal sinu laenumakse on, soovitame koostada eelarve. Pane kohe kuu alguses väikelaenu jaoks raha kõrvale ning ära puutu seda kui maksekuupäevani. Võimaluse korral sõlmi püsikorraldus laenufirma kontole.

5. Raskuste eiramine

Kellelegi ei meeldi makseraskused. See ei ole tore teema, millest rääkida ning seetõttu eelistavad paljud inimesed probleeme ignoreerida.

Suurim viga, mida makseraskuste ilmnemisel teha saad, on nendest mitte välja teha. Selleks, et rahalised probleemid ei kuhjuks, anna juba varakult oma laenuandjale võimalikest raskustest teada. Nii saate koos leida lahenduse, mis sobib mõlemale osapoolele.

Makseraskused ei tähenda veel võlgu. Neid on võimalik seljatada näiteks maksekuupäeva või -graafiku muutmise või maksepuhkuse võtmisega.

Tagasi üles