Mõistagi on elu mitmekihiline, ka väljaspool käputäit Eesti suuremat linnakest, mida vist nimetataksegi „maaks“. Enamikele seostub see suvepäikese, lõhnavate heinamaade, vanavanemate, moosi, õunte ja muu meeldivaga. Suviti kõõluvad autode lõppematud rivid ikka veel siiani kitsal Tallinn – Luhamaa maanteel toidufestivalidele ja söögilaatadele. Tore, et mõnigi tallinlane enne keskikka jõudmist seeläbi enda jaoks Lõuna-Eesti looduse omapära avastab. Kunagi nimetati seda Liivimaaks. Mõned sajandid tagasi kulges postitee Tartust Riiga mööda käänulist, künklikku ja imekaunist maastikku, kus arvukad kõrtsid ja korrapäraste vahedega postijaamad reisijaile kehakosutust ja sooja ning hobusemeestele puhkust pakkusid. Just selle vana, tänaseks Postitee nime kandva turismitee äärde õnnestus meil 22 aastat tagasi juhuse (või ettemääratuse?) läbi väga vana, monumentaalne ja kaunis talukoht osta. Mäekünka otsas, avara vaate ja võimsa tammesaluga. Vanad hooned klassikalisel taluõuel. Tundsime just meid oodanud koha kohe ära…raha mõistagi polnud. Kuid kui on tahe, leidub ka võimalus!
Eelnev mõte sobib kõigiks elujuhtudeks. Ka maal elamiseks, mis tegelikkuses mõistagi on raskem, kui ajakirjanduse värvipildjutud maale kolivatest kuulsustest, kes keeravad oma senisele elule uhkelt selja ja alustavad justkui uut elu. Mõne aasta pärast on jälle samast lugeda, kuidas ikka ei sobinud, pettuti kõiges ja nüüd on linnaelu taas hoopis …turvalisem, loogilisem.
Fred Jüssilt küsiti kunagi, miks tema, põline loodusmees, maal ei ela? Küla kas neelab su alla või sülitab välja, tõdes klassik. Nii see tõesti on: ilma naabrite toe ja kogukonnata on maal elades, mitte pelgalt suve nautides, väga raske toime tulla. Kuidas koer külale, nõnda küla koerale – iidne Eesti vanasõna! Pelgalt raha ja kõrge enesehinnanguga kaugele ei jõua. Peab lihtsalt nautima ja armastama seda paika ja neid inimesi, kes sind ümbritsevad ja kellega suhelda on alati huvitav ja rikastav. Kulub aastaid, kui tulevad teadmised ja kogemused, kuidas napi rahaga lagunevaid vanu hooneid ja kinnivajunud kaevu toimimas hoida. Kalli terrassiõli asemel saab kasutada naabrimehelt saadud läbitöötanud diiselmootori õli, millega sobib immutada ka majavammist kahjustunud puitu, jne. Tööde osas tuleb alati teha valik: kas endale meelepärane või see, mida maal ON VAJA teha. Enamasti lükkubki rahateenimiseks vajaliku töö tegemine viimasele hetkele, sest vohava taimestiku ja laguneva hoonestiku ohjeldamiseks kulub palju aega ja vaba raha. Siis, kui oled toimetanud oma võimete piirini, pakid autosse aiasaadused, poed autoistmele rooli taha puhkama lootuses, et kurikuulus Tartu – Tallinn maantee jätab sind seekord ellu. (Olen aastaid pendeldanud Tallinna, Tartu, kus olen pidanud õppejõu ametit ja Põlvamaal asuva maakodu vahet.)