Põhja prefektuur kirjutas ühismeedias, et mitte ükski situatsioon ega konflikt ei õigusta inimesele autoga tahtlikult otsasõitu. Teisipäeval jalgratturiga Tallinna tänavatel konflikti sattunud Mart Kallase (EKRE) asjus kuulatakse praegu üle osapooli ja juhtunu saatus selgub pärast seda.
Politsei- ja piirivalveamet: ükski situatsioon ei õigusta inimesele autoga tahtlikult otsa sõitmist (20)
Politsei- ja piirivalveameti põhja prefektuur juhtis oma Facebooki lehele postitatud video ja tekstiga tähelepanu, et ükski situatsioon või konflikt ei õigusta inimesele autoga tahtlikult otsa sõitmist.
Kirjutatakse, et igal aastal jõuab politseini paarkümmend liiklusraevu juhtumit. Enamasti päädivad need liikluse takistamisega või ohtliku olukorra tekitamisega, kuid paraku kujuneb mõni olukord ka selliseks, kus üks või mõlemad osapooled saavad füüsiliselt vigastada.
«Ükski situatsioon või konflikt ei õigusta inimesele autoga tahtlikult otsa sõitmist. Jalakäijad ja jalgratturid on ja jäävad liikluses vähemkaitstud osalejateks ning kokkupõrkes autoga pole kahtlustki, kumb neist saab tõsisemalt viga. Paraku on meil näiteid, kus autojuhid oma ärritust endast nõrgema peal välja elavad,» kirjutatakse postituses.
«Näiteks möödunud aasta 3. mail sõitis riigikogu ees autojuht tahtlikult otsa jalakäijale. Karistuseks määrasime juhile 400 eurot trahvi. Ülemöödunud aasta augustis oli Paldiski maanteel olukord, kui autojuht väljus tahtlikult oma sõiduraja piirdest ja sõitis teadlikult jalgratturi suunas. Kokkupõrget õnneks küll ei toimunud, kuid ehmatus oli suur. Jalgratturi ohustamise eest võttis kohus juhilt viieks kuuks ära juhtimisõiguse.»
PPA sõnul on autojuhid säärast käitumist üritanud õigustada nii jalakrambi, pedaalide segi ajamisega kui ka enesekaitsega. «Juba vanarahvas teadis öelda, et targem annab järele. Pole oluline, millise tegevuse või tegevusetuse tagajärjel ärritumine esile kerkis. Inimlik arusaamine, teiste liiklejate tolereerimine ning valmidus probleeme ratsionaalselt lahendada peavad tingimusteta olema omased igale liiklejale,» kirjutasid politseinikud.
Teisipäeval postitas Tallinna linnavolikogu EKRE fraktsiooni esimees Mart Kallas ühismeediasse pardakaamera video sellest, kuidas sõitis pimedas otsa jalgratturile, kes tema auto ette keeras ja teda jalalöögiga provotseeris.
Võimalikke tõlgendusi selle kohta, nagu sõitnuks Kallas meelega ratturile otsa, nimetas Postimehega rääkinud poliitik huvitavaks.
«Tegin talle märkuse ja sellest tema reaktsioon. Kui ta hakkas mind ründama, siis ma üritasin tõrjuda teda. Olen 42 aastat autojuht olnud – ma tunnetan oma autot. See oli hädakaitse natukene,» selgitas Kallas juhtunut Postimehele.
Kallas kutsus enda sõnul sündmuskohale kiirabi ja politsei. Kiirabi vaatas ratturi üle ja kinnitas, et tal ei olnud midagi viga, politsei vormistas liiklusõnnetuse, selgitas Kallas. «Täna lähen kindlustusse, vahetatakse kapotti ja esiklaasi,» lisas ta.
«Politsei sai 28. oktoobri õhtul väljakutse Lastekodu tänavale, kus toimus liiklusõnnetus sõiduauto Škoda ja jalgratturi vahel. Sündmuskohal ei saanud juhid omavahel süüs kokkuleppele, mistõttu kutsuti asjaolusid vormistama politseipatrull,» kommenteeris liiklusjärelevalvekeskuse avariimenetlusgrupi juht Raul Annuka.
«Videost nähtuv agressiivne käitumine ei ole kummagi osapoole poolt aktsepteeritav. Alustasime juhtunu asjaolude selgitamiseks menetluse,» lisas ta. Postimehele teadaolevalt on tegemist praegusel juhul väärteomenetlusega, mitte kriminaalmenetlusega.
Politsei pressiesindaja Annika Maksimov sõnas Postimehele neljapäeval, et kindlasti antakse avalikkusele teada, kui selles juhtumis on olulisi arenguid. «Edasised otsused saame vastu võtta pärast seda, kui oleme saanud mõlema osapoole selgitused juhtunu kohta. Jalgrattur tuleb lähipäevil tunnistusi andma, autojuhi ütlused saime sündmuskohal,» lisas ta.