Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Linnade ja valdade liit tahab riigieelarvest lisaks 140 miljonit eurot

Copy
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Foto: Kermo Benrot

Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatus pöördus rahandusministeeriumi poole, kuna on mures, et kohalikel omavalitsustel puudub kindlus, kuidas oma ülesandeid jätkusuutlikult täita ning palub seetõttu 2023. aasta riigieelarve seaduse eelnõu menetlemise käigus leida võimalus omavalitsuste täiendavate kulude katmiseks 141,6 miljoni euro ulatuses.

Liidu juhatuse esimees Mihhail Kõlvart (KE) märkis kirjas, et riigipoolne õpetajate palga alammäära tõstmine 23,87 protsendi ulatuses paneb surve alla kohalikud omavalitsused, kelle maksta on huvihariduses töötavate õpetajate, tugispetsialistide ja lasteaiaõpetajate palgad. «Riigieelarveline toetus näiteks alushariduse valdkonnas on läbi aastate püsinud 15 miljoni euro peal. Arvestuslik kulu kõigi ülalmainitud spetsialistide ja õpetajate palgakasvu kompenseerimiseks on meie hinnangul ligikaudu 57 miljonit eurot,» lisas Kõlvart.

Liit esitas riigieelarve läbirääkimistel valitsusele ka ühe oma peamise prioriteedi – kohalikele omavalitsustele eraldatava tulumaksumäära tõstmise seniselt 11,96 protsendilt 12,19 protsendile, kuid ettepanek ei leidnud toetust. Kõlvarti sõnul oleks tulumaksumäära tõus teatud määral leevendanud 2023. aasta omavalitsuste eelarvete seisu.

«Samas on rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt kohalike omavalitsuste finantsseis 2023. aastal halvenemas. Võrreldes eelmise aastaga, omavalitsuste põhitegevuse tulud küll kasvavad 103 miljoni euro ehk 4,1 protsendi võrra, samas põhitegevuse kulud kasvavad 130 miljoni euro ehk 5,3 protsendi võrra,» tõi ta välja, osutades ka, et selle aasta seitsme kuuga on kohalike omavalitsuste kulud küttele ja elektrile kasvanud kokku 51,6 miljonit eurot, mida on 48,3 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

Seega on liidu juhatuse esimehe vaates ilmne, et 2023. aasta riigieelarves kohalikele omavalitsustele kavandatud toetused – Ukraina sõjapõgenike kulude katteks 5 miljonit eurot ja energiakulude kallinemise katteks 5,4 miljonit eurot ei kata tegelikke vajadusi.

Tagasi üles