Täpsemalt soovib amet riigile kuuluvate kinnistute kaitsealast välja jätmist. Sama soov on ka sealsetel eraomanikel. Teise kohaliku kaitseala, Astangu-Mäeküla piiridesse jääb samuti üks riigi kinnistu, kuid selles maa-amet probleemi ei näe.
Tallinna plaanid luua Astangu-Mäeküla ja Kakumäe kohalikud kaitsealad on kogu Eesti kontekstis pretsedenditud selles mõttes, et esmakordselt moodustatakse kohalik kaitseala eramaadele. Tallinnas on varem loodud Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala, kuid selle puhul välditi teadlikult eramaade kaitse alla võtmist.
Selleks, et tuleb hakata pidama läbirääkimisi Kakumäe maaomanikest kinnisvaraarendajatega, oli linnavalitsus valmis. Küll aga tuli nagu välk selgest taevast riigi maa-ameti seisukoht. Nimelt on maa-ameti hallata mõned Kakumäel asuvad kinnistud, mis on samuti plaanitud kaitse alla võtta. Kaitseala eelnõu avaliku väljapaneku ajal teatas maa-amet, et riik on huvitatud praegu metsaga kaetud kruntide detailplaneeringute tegemisest.
«Meie väga suureks üllatuseks teatas riigi maa-amet, et nemad ei poolda metsa kaitse alla võtmist, sest nende arvates oleks õige neid krunte hoonestada. Mina saan sellest aru nii, et maa-amet näeb neid krunte lihtsalt riigile rahateenimise allikana. Meie arvates on selline lähenemine täiesti absurdne,» ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet (KE).
Eriti kummalise mulje jätsid linna esindajatele kaks momenti maa-ameti kirjas. Esiteks leidis amet, et kaitseala loomine võib loodusele kasu asemel hoopis kahju teha. «Linnasisese kaitseala moodustamine sellises ulatuses võib hoopis soodustada valglinnastumist, mis kokkuvõttes võib avaldada keskkonnale suuremat kahju,» öeldakse kirjas.