Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Riigikontroll: kaitseväel jäi inventeerimata 100 miljoni eest varasid

Copy
Illustreeriv foto.
Illustreeriv foto. Foto: Urmas Luik / Parnu Postimees

Riigikontrolli peakontrolör Ines Metsalu-Nurminen märkis esmaspäevasel riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungil, et kaitseväel jäi mullu inventeerimata 100 miljoni euro ulatuses varasid.

Septembri alguses avaldas riigikontroll riigi 2021. aasta raamatupidamise aastaaruande auditi, milles tegid märkuse kaitseväe varade arvestuse korralduse ja sellest tingitud vigade kohta.

Kaitseväe põhivarade väärtuseks on riigi raamatupidamise aruandes märgitud ligikaudu 419 miljonit eurot, ent Metsalu-Nurmineni sõnul ei suutnud riigikontroll vara väärtuse õiguses auditi käigus veenduda.

«Kui me võtsime aasta lõpus ette selle saldo, mis on raamatupidamises ja võrdlesime inventeerimisdokumentatsiooniga, siis meie hinnangul umbes 100 miljoni väärtuses jäi põhivara inventeerimata. Rõhutan, et me ei ütle, et see vara on puudu või kadunud või et sellega on midagi juhtunud, aga lihtsalt ta on jäänud inventeerimata,» märkis ta.

Rõhutan, et me ei ütle, et see vara on puudu või kadunud või et sellega on midagi juhtunud.

«Me ei tea, kas selle vara hulgas on kõik vara oma tavapärases kasutuskorras, kas nad asuvad nendes asukohtades, kus nad peavad olema, on nad töökorras ja nii edasi,» lisas kontrolör.

Kaitseministeeriumi, mille valitsemisalasse kaitsevägi kuulub, raamatupidamisega tegeleb Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK), kuid alusandmed esitab RTK-le siiski ministeerium ja kaitsevägi.

«Selleks, et ülevaadet varade osas parandada, on nad viimased paar aastat üritanud siis juurutada uut infosüsteemi, täpsemalt selle põhivara moodulit, ja selle infosüsteemi juurutamine on läinud vaevaliselt.

Kui me hakkasime kontrollima 2021. aasta jooksul toimunud majandustehinguid, siis me nägime päris palju juhtumeid, kus informatsioon, mis varadega toimunud on aasta jooksul, ei jõudnud sinna detailsesse registrisse,» nentis peakontrolör.

Valeinformatsiooni oli registris nii soetusmaksumuste, -aegade kui -asukohtade kohta, samuti oli maha kandmata varasemalt mahakandmisele suunatud varasid. Üksikuid väiksemahulisi puudusi oli Metsalu-Nurmineni sõnul palju, mis viitab, et tööprotsess ei toimi sujuvalt.

Auditi käigus lubati riigikontrollile, et möödunud aasta andmed parandatakse tänavu oktoobriks.

Tagasi üles