Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
(+372) 507 3066
Saada vihje

Põhja-Korea uus seadus lubab ennetavat tuumalööki

Copy
Põhja-Korea liider Kim Jong-un parlamendis kõnelemas.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un parlamendis kõnelemas. Foto: KCNA/Scanpix

Põhja-Korea võttis vastu seaduse, mis lubab ennetavat tuumalööki ja kinnitas sellega pöördumatult oma tuumarelvastatud riigi staatust, teatas reedel riiklik uudisteagentuur KCNA.

«Kui riiklike tuumajõudude juhtimis- ka kontrollsüsteemi ähvardab vaenulike jõudude rünnak, siis viiakse tuumalöök läbi automaatselt,» edastas uudisteagentuur.

«Seadus lubab Põhja-Koreal sooritada ennetav tuumalöök automaatselt ja viivitamatult hävitada vaenulikud jõud, kui välisriik kujutab Pyongyangile otsest ohtu,» täpsustas KCNA.

«Äsja jõustunud seadusega on meie riigi staatus tuumarelvariigina muutunud pöördumatuks,» kiitis KCNA teatel riigipea Kim Jong-un.

ÜRO tuumaagentuur teatas viimati alles kolmapäeval, et Põhja-Korea tuumaalane tegevus on sügavalt murettekitav.

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) nimetas äsja avaldatud raportis Põhja-Korea tuumaprogrammi jätkumist «äärmiselt kahetsusväärseks» ja märkis, et see on selgelt vastuolus ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega.

Põhja-Korea peamises tuumakompleksis Yongbyonis algas mullu septembris uue lisahoone ehitus ja selle välimine osa on valmis, teatas agentuur, kuid lisas, et ei ole suutnud hoone otstarvet kindlaks teha.

Peamisel tuumapolügoonil Punggye-ril on tehtud tööd katsetustunneli taasavamiseks, samuti taasalgasid seal läinud kuul teetööd, seisis IAEA aastaraportis.

«Tuumapolügooni taasavamine on sügavalt murettekitav, nagu ka rikastamise rajatise tsentrifuugi teadaolev laiendamine (Yongbyonis) ja 5MW(e) reaktori jätkuv töötamine,» seisis raportis.

Raport, mis esitatakse sel kuul IAEA üldkonverentsile, hõlmab kogu «asjaomast agentuurile kättesaadavat infot», teatas agentuur.

IAEA inspektorid aeti 2009. aastal Põhja-Koreast minema ja agentuur on sestsaati jälginud riiki eemalt, muu hulgas läbi satelliidifotode.

IAEA on Põhja-Korea tegevuse pärast sügavat muret avaldanud varemgi.

Põhja-Korea on tänavu korraldanud enneolematul hulgal relvakatsetusi, sealhulgas oli ka võimsaim mandritevahelise ballistilise raketi katsetus alates 2017. aastast.

Washingtoni ja Lõuna-Korea ametnike sõnul valmistub riik seitsmendaks tuumakatsetuseks.

Tagasi üles