Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Postimehe podcastid (1)

Kuula Postimehe podcast'e päevakajalistel, kultuuri, spordi ja meelelahustuslikel teemadel.

OTSE POSTIMEHEST: Ragnar Klavan​

Postimehe stuudios külas endine Eesti jalgpallikoondise kapten ja Eesti legendaarseim jalgpallur Ragnar Klavan, kes on otsustanud astuda uude rolli ja kandideerib Eesti Jalgpalli Liidu presidendiks. Räägime tema visioonist, Eesti jalgpalli tulevikust ja sellest, miks ta üldse selle sammu ette võttis.
Saatejuht on Tarvo Madsen.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

JULGEOLEK TÄNA: Relvad ja Moskva kirik

«Julgeolek täna» on omalaadne julgeoleku briifing avalikkusele, sest tavaliselt analüüsitakse sellel tasemel vaid suletud uste taga. Saadet veavad Erkki Koort ja Meelis Oidsalu.

Selle saate peamisteks teemadeks on relvalubade poleemika Eestis ning Moskvale alluva Eestis tegutseva õigeusukiriku edasine saatus.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis
 

MIS MEIST SAAB? Sven Grünberg: me peame rääkima ka rumaluse jalajäljest

Podcast «Mis meist saab» on vestlussaade, kus saatejuht Mart Normet otsib koos Eesti mõjukamate inimeste ja oma ala spetsialistidega vastuseid suurtele küsimustele. Me kõik armastame elu. Aga millist elu? Me kõik armastame Eestit. Aga millist Eestit? Millist Euroopat, millist maailma? Tehisintellekt, sõjad, energiarevolutsioon, demograafia kriis, kultuurilised nihkepunktid - kuidas sellises keskkonnas ületada hirmud ning leida elu eesmärk ja isiklik õnn? Otsime vastuseid, kuidas teha Eesti õnnelikuks?

Postimehe videopodcasti «Mis meist saab?» seitsmendas osas on saatejuht Mart Normeti külaliseks helilooja Sven Grünberg.
Vaata uut video-podcasti siit 

Artikli foto
Illustratsioon: Postimees.ee

NAISTEJUTUD 398 > See lause aitab ka kõige sügavama depressiooni korral

Depressioon on halastamatu, salakaval ja sage. Aga kas teadsid, et need laused, mida depressioon sulle kõrva sosistab, korduvad ka teistel? Sõltumata vanusest, soost ja riigipiiridest? Uuringud kinnitavad seda. Sa pole üksi. Vaata saadet digiajakirjad.postimees.ee

Õnneks on olemas ka laused, mis päriselt aitavad. Lihtsad ja selged. Kahjuks kõik neid ei tea. Parandame selle vea. Peaosas kogemusnõustaja, kirjanik ja koolitaja Eia Uus. Eia pole kunagi varjanud, et kannatab depressiooni all 16 eluaastast saadik. Täna on teemasse süvenenud, et aidata ennast ja saatusekaaslasi. Tal on seljakotitäis tarkusi, mis päriselt aitavad. Kuid siiras naine tunnistab – raske on ikka. Ja naeratuste taha peidetakse ära oi-kui-palju südantlõhestavalt valusaid lugusid. Ära kannata üksi, teadmine on toeks. Kallis kuulaja! Kui sul on sõber või tuttav, keda see saade võiks aidata - palun jaga seda osa ka temaga. Ka kõige väiksem hea tegu on väga suur tegu! Vahel päästab depressiooni küüsi langend inimese see üksainus hing, kes hoolib. Võid olla kindel - Elu kallistab sind selle eest. Kuna Naistejutud on juhitud missioonitundest on nii saade kui pikk lugu kõigile kättesaadavad maksumüürivabalt.

Kõik saate "Naistejutud" osad saad järele kuulata Pleierist.

Kuula Spotifys

Kuula Apple Podcastis
 

RAUDSAARE DIALOOGID: Mihkel Kunnus

Postimehe arvamustoimetuse juht Mart Raudsaar intervjueerib üht tuntud või tähelepanuväärilist Eesti inimest.

Mille poolest erineb trinokkel monoklist või binoklist? Mihkel Kunnuse sõnul on Trinokkel midagi, mille abil vaadata tulevikku. Trinokkel hakkab lugejale pakkuma arutlusi, analüüse ja kogemuslugusid kasvu piirideni jõudnud maailmast. Postimehe tellijatele on Trinokkel täies mahus näha ka veebist: http://trinokkel.postimees.ee. Eestil on mõndagi õppida maailma kogemustest, kuid on maailmale ka üht-teist pakkuda. Räägime Mihkel Kunnusega, kuidas Trinokkel seda teeb; aga räägime ka peatoimetaja isikust, semiootikast ja Supilinnast Tartus.
Küsitleb Postimehe arvamustoimetuse juht Mart Raudsaar.

Kuula Spotifys
​Kuula Apple Podcastis

 

SODIAAGISOSINAD: Läheneme otsustavale ja taaskord pingelisele täiskuule

Nädala alguses vaatavad horoskoobifanatt Dagmar Lamp ja astroloog Margit Korbe taevasse ning räägivad lahti, mida järgmised päevad meile toovad. Lõpetuseks tuleb ka sõnum tarokaardilt, mida sel nädalal silmas pidada.

Peagi pärast Merkuuri-Chironi ühendust jõuab Merkuur jäika Sõnni ning saabub emotsionaalselt pingestatud täiskuu Skorpionis. Astroloogiasõnastikus tutvume asteroidipaari Dante ja Beatrixiga, mis kirjeldavad teekonda maisest armastusest jumaliku armastuseni. Nädalakaardiks ilmub aga Müntide neli.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis
 

KESKTORMAJAD: Kas Lamine Yamalist võib saada ajaloo parim? Numbrid vastavad

«Kesktormajad» on Postimehe jalkasaade, kus räägitakse välismaa vutist sama kaootiliselt ja lustakalt, nagu ühele õigele kesktormajale kombeks. Räägime asjadest nii, nagu need on – ausalt ja ilustamata. Saadet teevad Postimehe spordiajakirjanikud Marko Susi ja Tõnis Grepp, kuid vahel võib juhtuda, et nendega liitub keegi kolmas või isegi neljas. Saade on eetris igal teisipäeval!

Postimehe jalgpalliteemalise taskuhäälingu «KESKTORMAJAD» 25. episoodis käsitleti möödunud nädala eurosarjade kohtumisi. Saatejuhid arutlesid muuhulgas, kas ​Lamine Yamalil on lootust jõuda Lionel Messi ja Cristiano Ronaldo tasemele ning kas kohtunik tegi Bilbao Athleticule liiga või ei.

Saates tuli jutuks:

  • Arsenali fännide nutt on vali.
  • Yamal peab tegema midagi väga uskumatut, et jõuda Messi ja Ronaldo tasemele
  • .Õpime reegleid – mis on punane kaart, mis topeltkaristus.
  • Arsene Wenger, ära jonni!
  • Trent Alexander-Arnold õpetas, kuidas minna lahku.«Temast saab ainult reeturilõust.»
  • Leeds United naaseb Premier League'i.​

Kuula Spotifys.
Kuula Apple Podcastis.

VASTUVOOLU:  Indrek Sei räägib kõik ära. Mis juhtus Sydney's trikooga ja mida tegi NL-koondises antud tablettidega?

Postimehes alustab ujumispodcast «Vastuvoolu», mis rõhutab: püsige lainel! Saade ise teeb seda läbi suurepäraste saatejuhtide, sest mikrofoni ees on Pariisi olümpia 7. koha omanik Kregor Zirk ning Eesti juhtiv ujumisspetsialist, -fänn ja -statistik Priit Aavik.

Ujumispodcasti "Vastuvoolu" teises osas on Kregor Zirgil (Pariisi olümpia 7. koha mees) ja Priit Aavikul (ujumisspetsialist, -fänn ja -statistik) külas Eesti 90ndate parim ujuja Indrek Sei. Kui saade lühidalt kokku võtta, siis räägib Sei kõik ära.

Kui võtta saade kokku veidi pikemalt, siis muidugi puudutakse kõiki Sydney olümpia eel, ajal ja järel juhtunut. Millisest olümpiavõitjast Sei Austraalias enne mängude algust endalegi ootamatult jagu sai? Mis täpselt juhtus nende kahe katki läinud trikooga? Mis tundega võtab Sei seda äpardust veerand sajandit saatnud nalju?

Aga lisaks Sydney olümpiale ja sellele eelnenud Helsingi EMile, kus Sei sai 50 m vabaujumises 5. ja sama pikal liblikadistantsil 7. koha, meenutatakse Sei teekonda tippujumise juurde, mille juurde kuulus ka Nõukogude Liidu noortekoondis oma eripäradega.

"Iga päev saime 17 tabletti. Kogusin need kõik kokku. Ma ei julgenud ühtegi võtta. See oli minu jaoks täiesti uus asi. Ma olen niikuinii väga halb igasuguste medikamentide võtja, aga hirm või kartus oli nii suur, et ei võtnud. Keegi ei vaadanud kõrvalt, et võtad," meenutab Sei.

Lisaks meenutustele ja ajastute võrdlemisele lähevad kahe peale 156 Eesti rekordit ujunud Sei ja Zirk teineteisega vastamisi meeleolukas mälumämngus. Samuti pannakse Sei proovile mängus "vasta ühe sõnaga".

Ujumispodcast "Vastuvoolu" ilmub iga kuu esimesel kuupäeval.

KULTUURIS KUUM #121: Ökokogukonnas sirgunud Roosi Mai Järviste jätkab võitlust planeedi eest

Postimehe kultuuritoimetuse taskuhääling «Kultuuris kuum» pöörab oma valgusvihu kõigele, mis kultuuris parasjagu suisa säriseb. Olgu selleks siis värskeim Eesti mängufilm, aasta oodatuim muusikasündmus või sõgedalt põnev teatrietendus mõnes Eesti teatris. Külas käivad põnevad kultuuritegelased, valdkonna spetsialistid ja loomeinimesed, keda ühendab armastus kultuuri vastu. Saadet juhivad Tuuli Põhjakas ja Ralf Sauter.

Kes meist ei mäletaks «Südameringi» - meeleolukat Margit Lillaku dokumentaali suure hinnaga loodud ökokogukonnast ning selle koost lagunemisest. Sellest kogukonnast kasvas välja tüdruk nimega Roosi, kes on nüüd teismeeas ning peategelaseks Margit Lillaku täiesti uues dokfilmis «Siit ta tuleb, Roosi». Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» on kahekesi külas Margit Lillak ja Roosi isiklikult, kellega tuleb juttu kliimamuutusest, inimtegevuse mõjust planeedile, kapitalismist ning kuidas üks noor inimene on asunud selle köige vastu võitlema. Ja kuidas üldse noorena selle mailma raskuse all elama jääda ning paremat tulevikku loota? Margit Lillaku ja Roosi Mai Järvistega vestles kulturitoimetuse ajakirjanik Ralf Sauter.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

VARIVALITSUS > Allan Puur: mis päästab Eesti demograafilisest kriisist?

Igal neljapäeval jõuab vaatajateni valitsuse pressikonverents. Postimehe arvamustoimetuse saade «Varivalitsus» pakub päev hiljem ehk iga nädala reedel koalitsiooniparteide otsustele opositsioonipoolset alternatiivset vaatenurka.

Sel nädalal on saates külaliseks rahvastikuteaduse professor Allan Puur, kellega tuleb jutuks Eesti demograafiline olukord. Saatejuhiks on jätkuvalt populaarseima opositsioonierakonna ehk Isamaa juht Urmas Reinsalu.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis
 

PARC FERMÉ:  Eestlasest maailmameister kaardilugejate 5-eurosest abimehest

Rallimaailm pakub igal nädalal jutupunkte, mida ei jõua lehe- või veebiveergudel pulkadeks lahti võtta. Olgu «Parc Fermé» teie kaaslaseks rallirägastikus orienteerumisel!

Postimehe rallisaade «Parc Fermé»​ kutsus külla valitseva juunioride maailmameistri Siim Oja, kes on WRC2-sarja sõitja Romet Jürgensoni kaardilugeja. Millised on navigaatorite väljakutsed MM-rallidel, kui palju on ta viimastel hooaegadel koos Jürgensoniga arenenud ning mis on see viis eurot maksnud abimees, millest Ojal on MM-rallidel palju abi? Saatejuhid on Karl Mihkel Eller ja Kauri Pannas.​

​​​​​Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis
 

OMA TUBA, OMA LUBA: 5.10 Kas täna on süütevedelikku või jõi keegi selle ära?

Mida teeb inimene kodus? Saates «Oma tuba, oma luba» räägivad Kristina, Triin ja Madis sekeldustest, õnnestumistest ja muidugi filigraansetest fopaadest, mis muidu koduseinte vahele jäävad. Kasulikud nõuanded kolmelt amatöörkodukoojalt ja külalisekspertidelt, serveeritult mahlases huumori kastmes!

Taskuhäälingu «Oma tuba, oma luba» on koos ülejäänud maakera põhjakupliga jõudnud kevadesse ning saatejuhid Triin, Kristina ja Madis sukelduvad täna esimeste grilliplaanide ja kevadkoriluse maailma. Vastatakse suurtele ja tähtsatele küsimustele: kas peenrakast on juba valmis, mida panna grillile ja miks mõni inimene ikka veel ei oska sütt põlema saada.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

PRESSISEKTOR: Eesti hokilegend avaldab, kuidas Kaldvee–Lill temalt ja Roobalt tähtsa mängu eel une röövisid

«Pressisektor» on Postimehe spordisaade, kus räägitakse Eesti ja maailma tippspordist nii, nagu spordist rääkima peab - särtsakalt ja otsekoheselt! Värske saade igal neljapäeval.

8. mai Postimehe spordisaade «Pressisektor» erines eelnevatest. Ajakirjanike Ott Järvela ja Jarmo Jagomäe kõrval tegi saatejuhina debüüdi hiljuti jäähokiga hüvasti jätnud Villem-Henrik Koitmaa. Kuidas välja tuli? Kuula ja saad teada!

Kuula Spotifys
​Kuula Apple Podcastis.

 

CORNER 1: Mentorid ja sisemised lahingud ehk F1-hooaja esimene kokkuvõte koos Taavi Immatoga

Kui rallis on kaardilugemisel alati legend ees, siis taskuhääling «Corner 1» võttis alaga tuttavamaks saamisel ette vestluse isikuga, keda võib pidada Eesti kaardilugemise legendiks - Kuldar Sikk.

Kuivõrd tänavune F1-hooaeg on kestnud juba viis etappi, teeb mootorispordisaade «​Corner 1» esimese vahekokkuvõtte, seda koos Taavi Immatoga.

Mõistagi ei saa läbi ajaloo muusikalembene «Corner 1» kamp üle ka kiusatusest Taaviga natuke muusika- ja muud juttu teha. Muuhulgas arutatakse näiteks selle üle, milliseid huvitavaid paralleele võib leida muusikuks ja sõitjaks olemise vahel.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

NESTOR & KOPPEL:  22.04.25 Nestor ja Koppel Podcast 4.18

​Tänases osas saavad vastuse kolm miksi:

1. Miks eestlased tahavad Skandinaavlasteks saada?

2. Miks Soomes kõik untsus on?

3. Miks dollar kukub Finantsteenuse pakkuja on AS SEB Pank. Eeltoodud teavet ja viidatud lindistuses avadatud seisukohti ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Investeerimine on seotud riskidega, investeeringu väärtus võib tõusta või langeda, väärtpaberi varasem positiivne tootlus ei garanteeri sarnaseid tulemusi tulevikus, võite kaotada algselt investeeritud rahasumma.

Finantsteenuse pakkuja on AS SEB Pank. Eeltoodud teavet ja viidatud lindistuses avadatud seisukohti ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Investeerimine on seotud riskidega, investeeringu väärtus võib tõusta või langeda, väärtpaberi varasem positiivne tootlus ei garanteeri sarnaseid tulemusi tulevikus, võite kaotada algselt investeeritud rahasumma.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

7 MEETRIT: Janar Mägi mure Eesti käsipalli pärast ja meeste koondise olulised puudujad

«7 meetrit» on Eesti käsipallipodcast, mis pommitab oma asjatundikkusega puruks ka kõige tugevamad väravavõrgud. Saatejuhid Taavi Tibar ja Mihkel Jürisson võtavad vastavalt vajadusele pulkadeks lahti kas Eesti, Baltimaade või Euroopa tasandi. Või siis kõik kolm korraga. Käsipall on kiire ja kirglik mäng, «7 meetrit» samuti!

Eesti ainsa käsipalli-podcasti «7 meetrit» üheksandas saates on Taavi Tibaril ja Mihkel Jürissonil külas HC Kehra ja Eesti meeste käsipallikoondise treener Janar Mägi.

Saadet alustati meistriliiga poolfinaalide tagasivaatega läbi HC Kehra vaatenurga. Peatreener Mägi on Eesti käsipalli pärast mures ning toob välja valusad puudujäägid, millele proovitakse koos saatejuhtidega lahendusi leida. Lisaks arutleti Viljandi kindla võidu üle ning analüüsiti Mistra naiste võimsat hooaega.

Saate teises osas vaadati otsa järgmisel nädalal algavale koondisetsüklile. Kes jääb taas koondisest eemale ning millised noored mehed saavad oma esimesed ristsed rahvusvahelisel areenil? Mägi viib kuulajad ajas tagasi märtsis peetud Eesti - Leedu EM-valikmängu vaheaja riietusruumi ning analüüsib, mis ikkagi puudu jäi ja millised eesmärgid sellest lähtuvalt viimasele kahele mängule pannakse?

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

VABA AKADEEMIA: Leo Luks: «Ebaõdus kojutulek - pisut teooriat (Unheimliche) ja kirjandusteoste analüüs»

SA Academia Artium Liberalium ehk Vaba Akadeemia on 2018. aasta algul asutatud ühendus, mis koondab eesti haritlasi: teadlasi, mõtlejaid, intellektuaale ja õppijaid. Akadeemia eesmärgiks on luua tingimused renessansitüüpi haritlasringi tekkimiseks ja kujunemiseks kooskõlas vabade kunstide kontseptsiooniga. Akadeemia asutajateks on Marju Lepajõe, Mihhail Lotman, Ülar Ploom, Hardo Pajula ja Maria-Kristiina Lotman.​

Reedel, 2. mail ootab Vaba Akadeemia huvilisi Leo Luksi loengusarja järgmisele loengule.Loengusarja „Eesti kirjanduse kadunud kodu“ 4. loengus arendatakse väidet, mille kohaselt kojutulekud on eesti kirjanduses peamiselt imelikud ja vaevalised, nendes ei toimu rõõmsat taasühinemist koduga, vaid kogetakse kodususe puudumist. Loengu teoreetiliseks tugipunktiks on Sigmund Freudi lühike essee „Das Unheimliche“. Freudist tõukudes viiakse loengul teooriasse uppumata läbi mitmeid kirjandustõlgendusi, kaasates nii luulet kui proosat, nii klassikat kui kaasaegset kirjandust. Loengu lõpul vaadatakse mõnda kirjutamisstrateegiat, kuidas on eesti kirjanduses üritatud kojutuleku ebaõdusust vältida.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

VAHETUND TARTU POSTIMEHEGA:   Veeprobleem on nii usalduse kui julgeoleku küsimus

«Vahetund Tartu Postimehega» on iganädalane taskuhääling Tartu kuumimatest teemadest, kus saavad sõna meie allikad ja ajakirjanikud.

Seekordses taskuhäälingus «Vahetund Tartu Postimehega» analüüsivad ajakirjanikud Eili Arula ja Rannar Raba Tartu lähikonda juba mitmendat nädalat painavat veeprobleemi, mis on sadadel inimestel tekitanud tervisehädasid.

Ajakirjanikud tõdevad, et praeguse teadmise juures ei ole võimalik kedagi tegemata töö või lohakuses pärast süüdistada. Samas nendivad nad, et toimuv on väga murettekitav, sest sellest sõltub inimeste usaldus oma kodukoha vee-ettevõtte vastu.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis
 

PÄRNU POSTIMEES > Sõnu ei söö: Kuidas edeneb Rail Balticu kiirraudtee ehitus Pärnumaal?

Siit kanalist leiad Pärnu Postimehe uudiste kokkuvõtte "Lühidalt", arutelusaate "Sõnu ei söö" ja ajaloohõngulise meelelahutussaate "Kurioosum".

Kas võime loota, et 2030. aasta lõpus hakkavad Rail Balticul tõesti vurama rongid? Kuidas edeneb raudtee ehitus Pärnumaal? Kuhu tulevad kohalikud rongipeatused ja millised need välja nägema hakkavad? Mida arvavad Pärnu koolinoored tulevasest rongiühendusest?

Neile ja veel paljudele küsimustele vastab vastses taskuhäälingu “Sõnu ei söö” saates Rail Baltic Estonia kohalike peatuste vanemprojektijuht Rauno Lee, kes on pärnakas ja ootab isegi pikisilmi mugavat rongiühendust eelkõige meie riigi pealinnaga.

Saatekülalist usutles Raido Keskküla Pärnu Postimehest.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

TERVISEKOMPASS: Kõik, mida pead teadma puukidest

Postimehe terviseportaali taskuhäälingus jagavad tervisenõu oma ala eksperdid. Vaimse tervise erisarjas «Räägi, kuidas sul päriselt läheb?» teeme koostööd vaimse tervise sarjaga «Teaduse ja kunsti mängud». Valminud taskuhäälingus jagavad noored ehedaid ja ausaid lugusid enda elust.

Kevadsoe on puugid välja meelitanud. Terviseameti ekspert Julia Geller räägib saates, millised puugid on ohtlikud ja kust võib puugi külge saada. Lisaks selgitab ekspert väga põhjalikult, millised haigused on puukborrelioos ja -entsefaliit. Samuti saavad saates kummutatud kõige levinumad puukidega seotud müüdid.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

KES ME OLEME? KUST ME TULEME?: Arheloog Aivar Kriiskaga räägime inimasutustuse august Eestis 2000-1000 a eKr.

Postimehe uudistetoimetaja Aimar Altosaar uurib koos Eesti geneetikute, ajaloolaste ja kultuuriteadlastega, kuidas on inimkond kujunenud ning mida on teada Eesti alade varase ajaloo kohta.

Kaks tuhat kuni tuhat aastat eKr oli inimasustuses meil jutskui vahe sees, sest sellest perioodist on arheloogidel väga vähe leide. Enne seda aega oli palju asulaid, siin elasid nii nöör- kui kammkeraamikat viljelevad inimesed, kuid alates 2200 aastast eKr see kõik kaob. Alles II aastauhande teisel poolel eKr hakkavad taas sagedamini silma märgid inimasustusest. Ligikaudu 1200 a eKr algas meie maal taas kultuuriline tõus. Sellest ajast kasvas asulakohtade arv, põhja-poolses Eestis arenes maaviljelus ning kasutati pikemaajalisi põllusüsteeme. Sellesse aega kuuluvad ka kivikirstkalmed, mida on Eestis leitud ligi 800. Pilt oli muutunud totaalselt, eriti kui juurde lisada ka geneetikaandmed, mis näitavad ida poolt tulnud migratsiooni.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis
 

 

Kommentaarid (1)

Märksõnad

Tagasi üles