Vabatahtlikud päästjad on päris hea esmaabikoolitusega ja neil on tavalisest rohkem esmaabivahendeid. Igasuguses kriisiolukorras on elupäästmine väga vajalik oskus. Kuna vabatahtlikud merepäästjad tegelevad ka tehnikaga, siis on meil ülihea ülevaade piirkonna tehnikast ja inimeste oskustest selle tehnikaga tegutseda.
Laiapindse riigikaitse seisukohast on vabatahtlike päästjate olemasolu kogukondades ülitähtis.
Vabatahtlikel päästjatel on oma tugev võrgustik oma sidepidamiskanalitega. Ka selliste riiklike sidekanalitega, mis võivad toimida ka juhul, kui tavaline mobiililevi on kadunud. Loomulikult tunnevad päästjad hästi kohalikke inimesi ja olusid ning vabatahtlikud merepäästjad ka kohalikku rannikut ja merd. See teadmine on kindlasti abiks kaitseväele ja mereväele eriti.
Seega vabatahtliku päästja olemusse ja koolitusse on sisse kirjutatud hakkamasaamine igasugustes keerulistes oludes. Laiapindse riigikaitse seisukohast on vabatahtlike päästjate olemasolu kogukondades ülitähtis. See teadmine annab meie inimestele turvatunde, et kui peaks juhtuma kõige hullem, on ikkagi keegi siinsamas kõrval, kes on treenitud ja varustatud ning valmis elusid päästma. See ei tähenda, et vabatahtlik päästja kuidagi väldiks sõjaväge või rindele sattumist. Suure tõenäosusega paljud meist mobiliseeritakse ja tagalasse jäävad tegutsema pigem need, kes mobilisatsiooni alla ei lähe. Kuigi, vaadeldes praegu Venemaa totaalsõda Ukrainas, on raske öelda, kus on tagala.
Vabatahtliku merepääste ajalugu Eestis on päris pikk. Eestimaa rannikule hakati laevaõnnetuste puhul abi osutavaid merepäästejaamu rajama 1870. aastatel. 1872. aastal loodi ülevenemaalise Merehädaliste Abistamise Seltsi Eestimaa osakond, mis päästejaamade rajamise ning nende seisukorra oma hooleks võttis. Sellest sai alguse organiseeritud vabatahtlik merepääste Eestimaal ja Liivimaal. 1880. aastatel oli Eestimaa randades 14 päästejaama. Eesti Vabariigi algusaastatel kuulus vabatahtlik merepääste enamuse ajast Eesti Punase Risti koosseisu. Nõukogude okupatsiooni ajal saadeti vabatahtlik merepääste laiali. Päästepaadid hävitati ja päästejaamasid kasutati muudel eesmärkidel või lasti hävineda. Organiseeritud vabatahtlik merepääste taastus alles 2010. aastal. Praegu on Eesti rannikul üle 30 tegutseva vabatahtliku merepäästeühingu.