Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

FOTOD Kallas kohtus Karisega: algab uue valitsuse moodustamine (13)

Kallas kohtus president Alar Karisega
Kallas kohtus president Alar Karisega Foto: Eero Vabamägi

Peaminister Kaja Kallas (RE) kohtus täna hommikul president Alar Karisega, et esitada talle avaldus ametist lahkumiseks. Homseks tegi Kallas ettepaneku kutsuda kokku riigikogu erakorraline istung, et küsida mandaati uuele valitsuskoalitsioonile. 

Arvestades Reformierakonna, Isamaa ja sotsiaaldemokraatide kokkulepet moodustada uus koalitsioon, tegi Karis Kallasele kui Reformierakonna juhile ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks.

Põhiseaduse kohaselt määrab peaministri kandidaadi president ja volitused valitsuse moodustamiseks annab talle parlament. Seejärel nimetab riigipea valitsuse ametisse, misjärel annavad ministrid riigikogu ees ametivande.

Karis on enda sõnul suhelnud ka kõigi parlamendierakondade esimeestega, saamaks viimast ülevaadet sisepoliitilistest jõujoontest.

«Ootan valitsuskoalitsiooni, mis hoolimata suvest asuks kohe tööle ja kus kõik ministrid asuksid kohe poliitiliselt juhtima enda vastutusvaldkondi,» ütles Karis. «Mina ei ole nõus kasutama väljendit vahevalitsus või üleminekuvalitsus,» rõhutas riigipea. «Uue koalitsiooni järgmised kaheksa kuud nõuavad kõigilt koalitsioonierakondadelt, kogu valitsuselt jäägitut pühendumist ja see pole valimiskampaania. See on Eesti juhtimine läbi mitme kriisi, kus põimuvad julgeolek, pandeemia, majandus, inimeste hakkama saamine ja riigi rahanduse tugevatel jalgadel hoidmine.»

Karise sõnul on ka praeguses olukorras senise peaministri tagasiastumine ja uue valitsuse moodustamise aluste tutvustamine riigikogule parlamentaarse riigi loomulik osa. «Parlamendi enamuse toetus annab uuele valitsusele tugevuse, opositsiooni kaasamine pole tühi lubadus või sõnakõlks, see on normaalne riigivalitsemise viis,» ütles president Karis.

«Pean oluliseks, et uus koalitsioon töötaks algusest peale meeskonnana, et erakonnad leiaksid valitsusse tugevad ministrikandidaadid ning erakondade delegatsioone valitsuses juhiksid poliitikud, kellel on pädevus otsustada ja need otsused ka jäävad kehtima. Siis muutub just valitsus kohaks, kus täitevvõim teeb riigivalitsemiseks lõplikke otsuseid,» sõnas ta.

Karis kohtub lähipäevil ka uue koalitsiooni ministrikandidaatidega, et saada ülevaade nende kavatsustest oma valdkondade poliitilisel eestvedamisel.

Kallas: tegime eelmises valitsuses palju häid ja suuri asju

«Meie valitsus sattus riiki juhtima väga keerulisel ajal, kuhu mahtusid COVID-19 pandeemia, Venemaa kallaletung Ukrainale ja energiakriis. Hoolimata keerulisest ajast tegime ära palju häid ja suuri asju, millega muutsime Eesti riiki tugevamaks ja toetasime oma inimesi,» meenutas Kallas endise valitsuse tööd. 

«Hoidsime pandeemia ajal ühiskonna avatuna ja lapsed koolis, aitasime inimestel kõrgete energiahindadega toime tulla, investeerisime Eesti kaitsevõime tugevdamisse miljard eurot, saavutasime NATO-s idatiiva tugevdamise ning oleme olnud üks suuremaid Ukraina toetajaid. Samuti viisime ellu PPA ja kaitseväe laevastike ühendamise, millest on seni aastakümneid vaid räägitud. Olen tänulik ministritele, kellega koos pooleteise aasta jooksul riiki juhtisime. Eesti on olnud heades kätes,» rääkis ta.

Tagasi üles