Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Sinu naeratuse ilu saab taastada kaasaegsete proteesidega

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Kena naeratus öeldakse olevat eeskätt ilusa hinge peegeldus, aga kui naeratus toob nähtavale katkised hambad või puuduvad need hoopiski, varjutab see ka kõige ilusama hinge. Polegi tähtis, miks sa hamba kaotasid, hoopis olulisem on teada, et tänapäeval on mitmeid erinevaid võimalusi kaotatud hamba või hambarea asendamiseks.

Kaasaegsed materjalid ja tehnoloogia võimaldavad luua oma hammastega sarnase välimusega hambaproteese. Lisaks kasutatakse proteese mitte ainult puuduvate hammaste asendamiseks, vaid ka näiteks hamba osaliseks asendamiseks funktsionaalsuse taastamiseks või esteetilisel eesmärgil.

Millistel juhtudel võib hambaprotees õige lahendus olla?

Oma hammaste puudumisel on arstil sinu aitamiseks õnneks suur valik erinevaid proteese – hambaimplantaat, sildprotees, totaalprotees, büügelprotees jne - valik sõltub konkreetsest olukorrast.

Kui su oma hammas on niivõrd kahjustatud, et seda ei saa hambatäidisega taastada, siis kasutatakse hambakroone või panuseid, mis kinnitatakse oma hamba külge. Samuti on hammas ka pärast juureravi rangelt soovitatav kroonida.

Kui sa soovid vabaneda hammastel olevast tugevast esteetilisest defektist, näiteks on su hambal vale kuju, värvus, sellel on praod või ebatasasused, siis on abiks hamba laminaadid või lumineerid.

Artikli foto
Foto: Periodent Hambakliinik

Milline hambaprotees valida?

Kui sul puudub üks või mitu hammast on implantaat parim lahendus kuna see on vastupidav, pikaajaline, esteetiline ja funktsionaalne protees. Hambaimplantaat on spetsiaalne titaanist kruvi, mis paigaldatakse puuduva hamba kohale lõualuu sisse ja pärast seda fikseeritakse implantaadi peale hambakroon. Selle paigaldamisel ei ole vaja teisi hambaid lihvida. Tõsi, võrreldes teiste võimalustega on see kõige kallim variant.

Tunduvalt taskukohasem on kindlasti sildprotees, see kinnitub kõrvalolevatele hammastele. Hammastele tsementeeritakse sild hambakroonide abil ja see asendab puuduvat hammast. Selle lahenduse võimalikkus sõltub kõrval olevate hammaste seisukorrast. Selle variandi puudus on see, et kahjuks tuleb naaberhambaid lihvida ja mõnikord ei olegi see hea või isegi mitte võimalik.

Kui hammas puudub hambarea lõpus või naaberhambad ei sobi sildproteesi toetuseks, saab kasutada suust eemaldatavaid osalisi proteese, nende hoidmiseks on vaja väikeseid metallist klambreid. Need aga koormavad aja jooksul proteesi hoidvaid hambaid, mis võib põhjustada hammaste kaotust.

Büügelprotees on hea lahendus oma hammaste asendamiseks, sest tänu metallkarkassile on seda tüüpi protees tavapärasest plaatproteesist vastupidavam, väiksem ning õhem. See protees on suust eemaldatav ja koosneb metallkarkassist, kunstigemest ja plastmassist või portselanist valmistatud hammastest.

Kui puuduvad kõik hambad üla- või alalõualuus on abiks kaks lahendust. Üks võimalus on kasutada suust eemaldatavaid totaalproteese. Paraku on neid veidi ebamugav kasutada, sest need kipuvad suus liikuma. Kindlam ja tunduvalt mugavam on kasutada kombineeritud proteesi - siis kinnitub totaalprotees mitmele implantaadile kas püsivalt või lukkudega.

Kui kõik hambad on alles kuid oleks vaja parandada nende funktsionaalsust või välimust, siis kasutatakse hambakroone, panuseid, laminaate.

Hambakroon on protees, mis katab kahjustatud hamba igemest väljapoole ulatuva osa. Hambakroon kinnitatakse oma hamba tugistruktuurile juhul, kui varem tehtud hambaravi (ka juureravi) oli edukas ja hambakrooni paigaldamiseks on alles piisavalt hambakude.

Hamba laminaat on portselanist valmistatud õhuke hamba välispinna kate. Laminaate kasutatakse värvunud või ebasobiva kujuga hammaste esteetiliseks korrigeerimiseks, et need näeksid välja valged, siledad ja ühtlased.

Hambakliinikus Periodent pakutakse laia valikut proteesimisvõimalusi, kus professionaalsed ja pühendunud hambaarstid leiavad sinule kõige paremini sobiv lahendus.

Artikli foto
Foto: Periodent Hambakliinik

Uue tehnoloogia abil on proteesid nagu päris oma hambad

Periodent hambakliinikus kasutatakse tänapäevaseid meetodeid ja materjale, mis tagavad, et uued hambad on kindlad, mugavad ja esteetilised.

Kliinikus kasutatakse Cereci tehnoloogiaga freesmasinat, tänu millele valmivad hambakroonid, panused, laminaadid kui ka sillad kohapeal, mille jaoks kulub vaid mõni tund.

Lisaks võimalikult täpsete proteeside valmimiseks kasutatakse kaasaegset CAD/CAM tehnoloogiat. Selle abil teeb arst algul suusisese kaameraga digitaalse jäljendi, mis on patsiendi jaoks tunduvalt mugavam kui tavaline meetod. Jäljendi alusel loob spetsiaalne arvutiprogramm valmiva hambaproteesi 3D-konstruktsiooni, mis on reaalse proteesi valmistamise aluseks. CAD/CAM tehnoloogia kasutamine hammaste proteesimisel toob patsiendile mitmeid eeliseid – proteeside maksimaalne täpsus, aja ja raha kokkuhoid ning mugavus.

Kui kaua proteesid püsivad?

Kuivõrd ükskõik millise proteesi näol on tegemist siiski võõrkehaga suus, tekib sul ilmselt palju küsimusi. Näiteks soovid sa teada, kas implantaat tundub suus teistsugune kui oma hambad? Üldjuhul tundub implantaat suus nagu oma hammas. Algul peale implantaadi paigaldamist võib inimene hammustamisel tunda survet implantaadile hoopis teistmoodi kui oma hammastele, kuid see tunne üldjuhul kaob.

Hea on see, et suurem osa implantaatidest püsivad palju aastaid. Hiljutised uuringud on näidanud, et 90% implantaatidest, mis paigaldati 10 aastat tagasi, täidavad oma eesmärki tänaseni. Implantaatide eluiga sõltub väga palju ka sellest, kui hästi sa neid hooldad.

Implantaadid taastavad eelkõige puuduvate hammaste funktsiooni ja parandavad esteetilist muljet, kuid samas aitavad need kaasa ka allesjäänud hammaste tervisele.

Hambakliinikus Periodent pakutakse laias valikus proteesimisvõimalusi. Kui soovid täpsemalt teada, milline hambaprotees oleks kõige sobivam just sinu jaoks, siis võta kliinikuga ühendust ja mine konsultatsioonile – nii leitakse just sulle kõige paremini sobiv lahendus.

Kuldnoka 4-1, Tallinn
Telefon: +372 5342 0864
Tagasi üles