Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

VIDEO Martin Helme: on põhjendatud minna läbirääkimistele sooviga saada peaministrikoht (66)

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatus läheb võimuliidu läbirääkimistele Keskerakonna ja Isamaaga eesmärgiga saada endale peaministrikoht, tõdes erakonna esimees Martin Helme.

«Juhatus leidis, et on põhjendatud minna läbirääkimistele sooviga saada peaministrikoht,» märkis EKRE esimees Martin Helme ajakirjanikele pärast juhatuse koosoleku lõppu.

«Personaalia on väga keskne teema - see mängib rolli igasugustes koalitsioonides. Meie lähtepunkt on see, et eelmine valitsus läks laiali, sest toonane peaminister Jüri Ratas astus tagasi ja ütles, et ma ei saa enam olla peaminister,» selgitas tolles valitsuses rahandusministri ametit pidanud Helme.

«Ja sellises olukorras tekib loogiline küsimus, kas ta nüüd ka saab ja tahab. Ma arvan, et tahab. Meie vaatest ei pea see niipidi minema,» lisas Helme.

Sel juhul, oleks ju ka võimalik, et valitsust hakkab juhtima hoopis keegi Isamaast. Kas Isamaa peaminister oleks EKRE jaoks parem kui Keskerakonna oma? «Ma ei hakka läbi meedia siin kauplema. Ma räägin, mis on meie positsioon,» kommenteeris Helme.

Esimehe sõnul on neljapäeval algavate läbirääkimiste delegatsioonis lisaks temale ka teised valitsuskogemusega poliitikud, endine siseminister Mart Helme ning endine keskkonnaminister Rene Kokk.

Juhatus otsustas läbirääkimisteks neli põhiteemat

Erakonna juhatus koostas nimekirja teemadest, mida kindlasti soovitakse valitsusse asudes ära teha. Helme sõnul on neli põhiteemat: inimeste toimetulek, immigratsioon, riigikaitse ja rahvusriigi kaitse.

«Meie jaoks on ülioluline teema inimeste toimetulek, hinnatõusu ja energiakriisi tagajärgede leevendamine inimestele. Selle sisse mahub kindlasti ka lastetoetuste tõstmine või ka mingite toimetulekutoetuste ülevaatamine või suurendamine,» märkis Helme.

Tema sõnul soovitakse valitsuses võidelda ka massiimmigratsiooni tõkestamise eest. «Eestis on käima läinud massiimmigratsioon – meie rahvaarv kasvab pöörase kiirusega, üks protsent kuus – need on kõik mitte-eestlased ja mitte eesti keele rääkijad. See olukord ähvardab hävitada meie rahvusriigi,» tõdes poliitik.

Helme hinnangul on Eestis riigikaitse seis äärmiselt hapu. «Kõik need sajad miljonid, millest on tänane valitsus rääkinud, ei ole absoluutselt realiseeritud. Meil ei ole ühtegi uut võimekust tekkinud ega tekitatud. Võrreldes poole aasta tagusega on meil vähem relvi kui oli,» nimetas ta valdkonna kitsaskohti.

Viimase teemana tõi Helme välja rahvusriigi kaitse. «Meie jaoks on Eesti rahvusriik, see tähendab eesti keele kaitset. Kui siin eelmisel nädalal oli suur jutt, et me lasime põhja lasteaedade eestikeelse üleminemise eelnõu, siis meie vaade asjale oli täpselt ristivastupidine,» kommenteeris Helme, lisades, et eelnõu võimaldas muuta eestikeelsed lasteaiad hoopis mitmekeelseks.

Tagasi üles