Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Eha Võrgu kohtuprotsess kuulutati osaliselt kinniseks

Copy
Tallinna endine abilinnapea Eha Võrk kohtus.
Tallinna endine abilinnapea Eha Võrk kohtus. Foto: Tairo Lutter

Esmaspäeval jätkus Harju maakohtus endise Tallinna abilinnapea Eha Võrgu üle peetav kohtuprotsess, kus kuulati üle tunnistajaid. Kohtunik kuulutas kaitsja taotlusel istungi osaliselt kinniseks.

Riigiprokuratuur süüdistab Eha Võrku tunnistajana kriminaalmenetluses teadvalt valeütluse andmises. Süüdistuse järgi andis Võrk mullu 5. mail keskkriminaalpolitseis tunnistajana valeütlusi kriminaalasjas, mis puudutas Keskerakonnale tehtud 50 000 euro suurust annetust.

Mai lõpus aset leidnud istungil taotles Võrgu kaitsja Oliver Nääs kohtuliku uurimise osaliselt kinniseks kuulutamist Võrgu terviseandmete osas ning esmaspäevasel istungil rahuldas kohus selle taotluse. Samuti kuulutati kinniseks osade tunnistajate ülekuulamine kohtus, sest ka need sisaldavad endas terviseandmeid.

Postimees on varem kirjutanud, et Võrk ennast süüdi ei tunnista ning on kinnitanud, et ta ei ole teadlikult keskkriminaalpolitseile valeütlusi andnud. Enda sõnul oli ta unustanud lihtsalt kaheksa kuud varem toimunud telefonivestluse Keskerakonna naiskogu liikme Mariina Riisaloga. 

Keelatud annetuse lugu

Mullu 15. novembril lõpetas Harju maakohus Keskerakonnale 50 000 euro suuruse keelatud annetuse tegemises süüdistatavate Jana-Helen Juhaste ja tema endise elukaaslase Martin Künnapi suhtes menetluse ning kinnitas nende kaassüüdistatava Catalina Porro ja prokuratuuri sõlmitud karistusleppe.

Kohus määras, et Künnap peab tegema 200 tundi üldkasulikku tööd ning tegema SA Tallinna Lastehaigla Toetusfondile 15 000 euro suuruse annetuse ning Juhaste peab tegema 5000 euro suuruse annetuse Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile.

Kohtumäärusega konfiskeeritakse keelatud annetusena arestitud 50 000 eurot riigituludesse.

Kohus kinnitas eelmiste kaassüüdistatava Porro prokuratuuriga sõlmitud karistusleppe, mille järgi kohus karistas teda 2500 euro suuruse trahviga, millest arvestati maha tema eelvangistuses viibitud kaks päeva ning määras, et see rahakaristus mõistetakse talle tingimisi üheaastase katseajaga. Ühtlasi konfiskeeritakse Porrolt riigituludesse 20 000 eurot. Kohtumääruse kohaselt tuleb Porrol summad tasuda aasta jooksul vastavalt maksegraafikule.

Riigiprokuratuur süüdistas Künnapit ja Porrot mõjuvõimuga kauplemise kokkuleppe sõlmimises. Süüdistuse järgi andis Künnap Porrole 20 000 eurot ning Keskerakonnale 50 000 eurot Porro väidetava mõjuvõimu kasutamise lubaduse eest, et saavutada Künnapiga seotud äriühingute kinnisvaraarendusele soodne ehitusõiguslik otsus.

Kuigi süüdistuse kohaselt olid Porro väited tema mõjuvõimu kohta paljasõnalised ning seetõttu mõjuvõimu kauplemise tulemusena soovitud tagajärjeni ei jõutud, oli prokuratuuri hinnangul tegemist siiski olukorraga, kus äritegevust üritati soodustada lubamatute vahenditega.

Ühtlasi süüdistati Künnapit ja Juhastet keelatud annetuse tegemises. Süüdistuse kohaselt annetas Künnap 2020. aasta jaanuaris MTÜ Eesti Keskerakonnale 50 000 eurot, kuid varjamaks enda seost annetusega, tegi ta ülekande Juhaste abil.

Tagasi üles