Yoko Alender märkis, et mõistab üraskiprobleemi ja et ida poolt puiduressurssi tulevikus ei saa, «ehkki siiani on ebaselge, millistele andmetele minister tugines ja mis tegelik seis on».
Kui otsus on tehtud valeinfo põhjal, kas see on teie meelest probleem ja seda peaks menetlema? «Kui need küsimused on, siis valitsus peab neid arutama, teeme tausta selgemaks ja siis otsustame edasi,» ütles Võrklaev.
Savisaare tegevus sai toetust majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist ning EKRE ridadest. Veidi üle kuu aja keskkonnaministri ametit pidanud Rain Epler (EKRE) kirjutas eile sotsiaalmeedias, et endine minister Mölder tegi «ootamatu ja analüüsile mitte tugineva otsuse vähendada jõuliselt raiemahtu riigimetsades», ning leidis, et Savisaar lihtsalt vähendas raiemahtu vähem.
Rahvas soovib raiemahu vähendamist
Eestimaa Looduse Fondi (ELF) tellitud Turu-uuringute ASi arvamusküsitlus näitas, et raiemahu suurendamist riigimetsas toetas aprillis vaid kolm protsenti Eesti elanikest, enamik soovis selle vähendamist.
«Riigimetsa veelgi hoogsam raiumine annab omakorda hoogu juurde kliimamuutusele ning elurikkuse kaole,» kirjutasid keskkonnaühendused eilses pressiteates. «On kahetsusväärne, et keskkonnaminister nõnda jõuliselt avaliku arvamuse ja loodusväärtuste hoidmise vastu seisab. Otsus riigimetsas plaanitust veelgi enam raiuda on lühinägelik ning toob esile, kui vähe meie looduse üle otsustajad sellest teavad ja hoolivad,» nentis ELFi metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.
Üks küsimus
Keskkonnaminister Erki Savisaar, mille alusel peaks metsaraie energiajulgeolekut tagama, kui energiajulgeoleku tagamiseks on suurendatud põlevkivielektri tootmist (lisaks taastuvenergiaprojektidele)?«Energiajulgeoleku tagamise üheks eelduseks on energiaallikate võimalikult suur mitmekesisus ja sõltumatus energiakandjate impordist.
Energiajulgeolek ei ole pelgalt elektri tootmine, inimestel on vaja ka toasooja. Puitu kasutavad soojatootjad ei saa hakata päevapealt sooja tootma põlevkivist.
Erinevat tüüpi taastuvenergia arendused ja ka tuumaenergia arendamine ei ole perspektiivsetest plaanidest kuhugi kadunud, kuid seda ei ole võimalik teha tempos, mis tagaks energiakindluse kohe.
Võttes arvesse varasemalt Venemaalt imporditud energiakandjatest loobumise ja nende asendamise vajaduse, ei ole põhjendatud puidu kui ühe olulise energiakandja osakaalu oluline vähendamine.
Sellele on oma pöördumistes meie poole juhtinud tähelepanu majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Eesti jõujaamade ja kaugkütte ühing, Eesti taastuvenergia koda, Eesti kaubandus-tööstuskoda, Eesti tööandjate keskliit, Eesti ametiühingute keskliit, Eesti põllumajandus-kaubanduskoda, Eesti metsa- ja puidutööstuse liit, Eesti ehitusettevõtjate liit, Eesti puitmajaliit, Eesti mööblitootjate liit, Eesti erametsaliit ja Eesti turbaliit.»